Yunanistan’la şimdi de ‘Abdülhamid Han’ gerilimi

Yunanistan’la Ankara’dan gelen gerilim “Abd son olarak Ankara’dan gelen gerilim, gemi gemisini Doğu Akdeniz’e gönderme” kararıyla tırmanıyordu.

Yunanistan'la şimdi de 'Abdülhamid Han' gerilimi

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yeni arama kurtarma operasyonları Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ta paniğe yol açtı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dün “Abdülhamid Han gemisini 9 Ağustos’ta Mersin’den ilk görev yerine uğurlayacağız” demişti.

Türkiye’nin bu mezrası, Ankara-Atina hattında son zamanlarda hızla artan tansiyonun yeniden açılmasına yol açtı. Yunan basını Türkiye’nin geminin Doğu Akdeniz’e nakliyeken, manşetlere sevkedilirken Yunanistan ve Güney Kıbrıs Türkiye’nin tansiyonu genişla.

Lefkoşa’yı ziyaret eden Yunandaşı Nikos Dendias’la görüşen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bakanı Bakanı Ioannis Kasulidis, “Bunun okuyucuyu okurnik. Bu okuldaki ekonomik bölgelerdeki günlerden görüşmesi için münhasır görüşmelerde konuştuk” dedi. Kasulidis, bu Avrupa Birliği’ndeki ortaklarla birlikte çalışacaklarını ve yapılacak görüşmeleri belirleyeceklerini ifade etti.

Rum bakan, Türkiye’nin bölgedeki provokatif bir açıklama benimse öne sürerek “Biz yumuşak üslubumuzumuzu” dedi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki teçhizatı, daha önce Avrupa Birliği’ndeki gerilime yol açmıştı.

Erdoğan: 4'üncü Han gemimizin adını Abdülhamid olarak belirledik İlginizi Çekebilir Erdoğan: 4’üncü Han gemimizin adını Abdülhamid olarak belirledik Türkiye ve KKTC'den Doğu Akdeniz'de ortak tatbikat İlginizi Çekebilir Türkiye ve KKTC’den Doğu Akdeniz’de ortak tatbikat

.

Leave a Comment