YAŞ’ın perde arkası! Org. Güler’in görev süresi seneye de uzayabilir

YAŞ’ın perde arkası! Org. Güler’in görev süresi seneye de uzayabilir

Yüksek Şura Askeri’da yasayla birlikte bazı komutanların süre uzatılması, genel görevleri, sivil idare ile uyumlu olan veya genel olarak atanan kişilerden alınmıştır.

Yeni yasayla birlikte görev süreci ve yaş haddi dolan Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in görev süresi bir yıl uzatılırken, aynı inisiyatif, Deniz ve Hava komutanları için kullanılmadı. Deniz Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz emekliye sevk edildi. Toplamda 38 genel ve amiral emekli edilir, 44 genel ve amiralin konumları 1 yıl, 320 albayıldın süreleri ise 2 yıl uzatılır.

YAŞ toplantılarının perde arkası, zamanı önemli sayılmıştır. Bu şarkıyı bozmayalım dedik üst düzey bir telefon görüşmesinden sonra Yaş’ın perdelerinin ardındaki ve yazalım dedik. Bilmek sizin de hakkınızdır. İşte ne var:

GÜLER BELLİYDİ

67 Yaşar Güler’in görev süresi bir yıl uzatıldı. Yeni yasa, 75 kadar askerlerin görevlerine uzatılacağına şaşırmayın. Orgeneral Güler ismi üzerinde Milli Savunma Bakanlığı hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müşterek şansı vardı. Bu isim üzerinde tam mutabakatdı. Güler’in çalışmalarıyla ilgili olarak kendilerine yıllık ifade vermesiyle ilgili olarak bir süre uzatıldı. Orgeneral Güler’in görevlendirileceği yıl da ifade edilebilecektir. Güler emekli olacaksa Kara Komutanlığı’na atanan Orgeneral Musa Avsever atanacaktı. Avsever’in, 1. Ordu’dan doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na eline uygun bulunmadı. Kara gemilerinde biraz daha deneyim tercih edildi. Sınır ötesi operasyonların gündemde olduğu bir dönemde Genelkurmay Başkanlığı’nda gözden gidilmesi uygun bulunmadı.

HAVA KUVVETLERİ SÜRPRİZ OLDU

YAŞ’ın en cerrahi seçimi Hava Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile ilgili oldu. YAŞ’a girilirken, “İnsani ilişkileri sıcak. Karadenizli/Of’lu. Devlet’e en yakın isimlerden biri” adı verilen Küçükakyüz’ün görev süresi uzatılmadı ve emekli edildi. Aynı durum Deniz Komutanı Oramiral Adnan Özbal için de söz konusuydu. Kuvvet komuta kademesindeki isimlerden kabul edin, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görmekdi. İnisiyatif sadece Orgeneral Güler için uygulanacaktır. Hava Komutanlığı’na, Elazığlı bir isim Eskişehir Muharip Hava Kuvvet Komutanı Orgeneral Atilla Gülan getirildi.

Tahıl koridoru istasyonlarında İstanbul’da muhafaza edilen Müşterek Koordin Merkezi’nde Türkiye’yi temsil eden Tümgeneral Göksel Kahya’nın görev süreleri uzatıldı. Almanya’daki karargah görevi bulunan Göksel Kahya’nın Belçika’daki NATO Karargahı’na, Türkiye’yi temsilen Karargah Subay’yı olarak atanacağı belirtildi.

ATAMALAR NASIL YAPILDI

Eskiden yaşanan şura toplantıları, yükseklerde görülen şu şerhler yüzünden şiddetli ve yüksekli geçerdi. yapılan alışverişler ve öğleden sonraları 3-4 gün sürerdi. YAŞ’ın indirdiği şehirde bugün bir günlük tamamlanıyor. Kararların nasıl anlatıldığına değinmek;

Askerler, askeri, teknik ve disiplin kendi tekliflerini hazırlıyor. Kuvvet komutanlıkları Genelkurmay’la ilgileniyor oluyor; teklifler Bakanlığa gidiyor. Milli Savunma Bakanı, Türkiye’nin önde gelen fikirlerini YAŞ’a getiriyorlar. Bütün hazırlıklar YAŞ yapılıyor. İsimler belli olduktan sonra, Anıtkabir ziyareti ve ardından YAŞ yemeği yeniyor ve imzalanıyor.

ORGENERAL-ORAMİRAL SAYISI DÜŞÜRÜLDÜ

Cumhurbaşkanlığı’nda görevlendirilecek, terfi uygulanacak olan adlarla ilgili çalışmalar şu şekilde yürütülüyor:

“Emekli askerler, dernekler, ilimlerden gelen bilgilerden bilgiler, hizmet sağlayıcıların ve istihbari bilgileri, paçallanıyor; Milli Savunma Bakanlığı’nın gözden geçiriliyor. cumhurbaşkanlığı yönetimindenda bilgiler tasnif bulunmaktadır ve fazla sayıda kontrol şekli oluşturuluyor. Milli Savunma Bakanlığı’nın, komutanlar için, “görev süresi bir sene-beklesin-uzatılsın” gibi notları dasın alınıyor. Son seçim Cumhurbaşkanı Erdoğan veriyor. Yeni dönemdeki koşullar veya genel-oramiralın mümkün olması sağlanabilmesi mümkün değildir. Bu amaçla daha önce 16 olan orgeneral-oramiral 8’e düşürüldü. Bir yetkili YAŞ toplantılarının ruhunu anlattıklarını söyledi:

“Sivil halklar artık ne hava ne de kara komutanının işini biliyor. Hükümet, asker işlerini yapıyor. Herkes kendi işini yapıyor. Yaş’ta tam tasarlayacağı için askerleri atamakla kalmıyor. Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet komutanlarına uyumlu çalışılacak isimler tercih ediliyor. Siyasî iradenin yönergelerini uygun şekilde tasarlanacaklar yerine getirilecektir.”


Leave a Comment