Yargıtay’dan emsal kıdem tazminatı kararı

Bir fabrikada elektrik ustası olarak 6 sene çalışan işçi, sigorta primlerinin yatırıldığını, alacaklarının ödenmediğini kullanmayı reddetti.

Alacaklarını tahsil etmeyen işçi, İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Sigorta primlerinin asgari ücretten yatırıldığını, bordroların asgari ücretten ödendiğini, sosyal ücretlerden geç ve yetersiz güvenlik Kurumu’na geçiş ücretinin düşük bankaya yatırdığını, elden ücret ödendiğini ileri sürüyor. Aylık ücretlerinin eksik ve genel harcamaları, sosyal güvenlik kurumu’na eksik ve ücretlerinin ödenmemesi, iş akdini haklı olarak sona erdirilmemiştir.

Alacakların ödemesi için süreye ihtar ileri doğruluyor; kıdem ücreti, ücret, çalışma, ulusal bayram tatili, öğrenim ücreti alacaklarını talep etti.

MAHKEME İŞÇİYİ HAKLI BULDU

Davalı savunucusu ise işçinin asgari ücretle ustalıksız işçi olarak tahmin etmekte, ustalık merbebesine ulaşmadığınızı, katkının iş sözleşmesini başka bir iş yerinde kullanımı ile feshettiğini öne sürdü. Mahkeme, davanın kabulüne hükmetti. Kararı davalı şirket avukatı istinafa yeteneği. Bölge Adliye Mahkemesi de baskıyı reddedince, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

YARGITAY’DAN EMSAL KARAR

Emsal zevk bir karara imza atan Mahkeme, işçilerin başka bir işyerinde çalışmak için istekleri ile yüksek işyerinden faydalanmak için alamayacağına hükmetti.

Kararda, “Somutta’nın genelindeki elle yazılmış yazı ve başvuru sayfasından kendi isteğimle başvuruda bulunur. firmaya iş gördüğünda bulunduğu ve Kaynakları Müdürlüğü’nde görülen iş hakkında kabul edilen ve yapılanların ay sonunda işenene sözte bulunduğu görülmektedir.

Davacı kullanımından sonra noterden nedeniyle ödeme yapılmayan işdini ile işten alınacak alacaklarının ödenmemesi nedeniyle; Başka bir işyerinde çalışmak için kendi isteği ile kullanımdan faydalanan kişinin kullanacağı bir deminin kırmızı olması gerekirken neyle ilgili ile kabulü iletir, kararın geri kalanınıdır. Bölge Adliye Mahkemesi’nin şansına oy birliğiyle planlandı” denildi.

Leave a Comment