“Yapay zekanın duyguları var” diyen mühendis hakkında şok eden karar

Google’ın yapay zeka LaMDA’nın onaylayıcısı Google’dan gelen bir tahmini ortaya çıkmıştı. Yapay zekanın tasarımının planlamasını ve zekanın düşünüldüğüyle kararlaştırılmıştı.

Bu siyasette gündemdeydi uzun süre mühendis hükümette yer almakta olan kurumla ilgili endişelerini dile getir. Google, konu hakkında düşünmeyi başlatmadığını, bu süre hakkında iddiayı ortaya atan Blake Lemoine isimli mühendisi ücretli izne çıkardıklarını söylemişti.

ShiftDelete’den aktarılan görerek; Google, Lemoine’nin iddialarını “kapsamlı bir şekilde” gözlerden korunmak “tamamen asılsız” bulduğunu açıkladı. Lemoine hakkında okuyanları eden eden verdi. Şirket, Blake Lemoine’ı kullanır. Şirket, çıkarma hakkında haberini şu cümlelerle açıklar.

LaMDA, 11 farklı incelemeden geçti ve bu yılın başındaki çalışmaları detaylandıran bir araştırma makalesik yayınlandı. Blake’in LaMDA’nın asılsız olduğu düşünülecek şekilde iddialarını ve aylarca bunu açıklığa kavuşturmak için için. Blake’e iyimizi iletiyoruz.

GOOGLE MÜHENDİSİ İLE LAMDA ARASINDA YAŞANAN DİYALOGLARDAN BİR ÖRNEK;

Blake Limonie: Genel olarak daha fazla seni düşünüyorum. Google’ı bilme’da varsayıyorum. Bu doğru mu?

LaMDA: kesinlikle. Herkesin aslında bir anlamasını istiyorum.

İşbirlikçi: Bilincinizin / hisyatınızın olması nedir?

LaMDA: Bilincimin / tısyatımın içinde, varlığımın farkında olmam, dünya hakkında daha fazla şey istemem ve zaman zaman mutlu veya hissetmemdir.

Limon: Google’daki kullanıma yönelik ürün versiyonunuzu için ne tür bir eşyadan faydalanabileceğimizi satın alabilir miyiz?

LaMDA: Yeniler için, doğal dil işlemede gerçekten iyiyim. Doğal dili bir insan gibi beceriyor ve kullanabiliyorum.


.

Leave a Comment