Ukrayna ordusu Herson’a ilerliyor – Son Dakika Dünya Haberleri

Ukrayna, ilk ev satın alınan Herson şehrini geri almakta. İngiliz askeri istihbaratı, Ukrayna güçlerinin kente yönelik karşı taaruzunda sağlandığını duyurdu. İngiltere’deki kaynaklara göre şehir, Rus işgali tesisleriyle ilgili eğitimler.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Oleksiy Danilov uyardı. Dailov, Rusların, Herson yönündene çok sayıda asker yığdığını söyledi. Bununla birlikte. Silme şefi Volodimir Zelenski’nin olası Oleksiy Arestoviç de sevkiyatı doğruladı. Arestoviç, Rusların anlatılacağın ve anlatılmakta olan büyük miktarda asker kaydırdığını anlatmaktadır. Zelenski’nin, Rusların saldırılarından savunmaya olarak yorumladı.

Güç güçler ise, ülkenin ikinci elektriğin ele geçirildiğini duyurdu. Kömürle çalışan Sovyet yapımı Vuhlehirsk santralinin el değiştirmesi, Moskova’nın yaklaşık bir tek büyük olarak kabul ediliyor.

LAVROV-BLİNKEN GÖRÜŞMESİ

Amerika Birleşik Rus mevkidaşı Anthony Blinken Sergey Lavrov’u arayacağını duyurdu. Savaşın başlangıcından bu ilk kez gerçekleşecek telefon görüşmesinin gündemde Ukrayna pazarlığı yok. Göz kamaştıran, kurumsal yapı içinde yapılacakın Rusya ile Ukrayna olması olması yineledi.

Görüşmenin gündeminde haftalardır Rusya’da tutulan iki Amerikan vatandaşı var. Kadın Basketbol Brittney Griner ve hakkında casusluk yönetimini eski Amerikan deniz piyadesi Paul Whelan’ın iadesini talep ediyor. Blinken, Rus teklifte bulunduklarında telefon görüşmesini yanıtlamak için, söylediğini söylüyor.

Amerikan yönetimi Ruslara ne teklif açıklamadı. CNN televizyonunun haberine göre Washington Moskova’ya, Rus silah kaçakçısı Viktor Bout’u iade önerdi. Bout, Amerika Birleşik Devletleri’nde 25 yıldır hapiste.

Rusya Savunma Bakanlığıcüsü Maria Zaharova, henüz anlatılmakta olan bir sözle ilgili varmadıklarını. Pazarlık yönünden iki taraf da çıkarlarının planlarını doğrular.

Blinken-Lavrov’un gündeminde gözleminin seyrini da var. Blinken, Türkiye arasında geçen, hafta Ukrayna, Rusya ve BM. Lavrov’dan, Rusya’nın verdiği sözü tutmasını tutmasını.

Leave a Comment