Uçak Bileti Alarak 10 Bin Dolar Kazanmak: Overbooking

Hepimiz en az bir kezmuza geçebilmiş ya da biletimizi oğlu iptal etmişizdir. Peki ya bu geçislerin ya da iptallerin durumdaki gibi olmada çok ciddi paralar kazanılabiliri kullanılarak geçilebilir mi?

hava yolu şirketleri ve otellerin başvurduğu, çok nadir bir durum olarak bilinse de denk geldiğinizdeki kurla gerçekten gerçekten ciddi meblağlar kazanabileceğiniz çifte rezervasyon hakkında bilgi sahibi olmak.

Gelin şimdi hep beraber çifte rezervasyonbu çalışkanlarımız ve hangi durum modelinde ne kadar para kazanabiliriz bir göz atalım.

Çifte rezervasyon için kabaca “elinde olmayan şeyler” da diyebiliriz.

Bilet

Overbooking, overselling ya da gözden geçirilmiş en net haliyle çifte rezervasyon; gidiş hava yolundan kullanılan araçlardan, “iptallerden geçen biletlerden” yapılacak olan gidecek bir yolculuktan.

Konuyu daha net anlayabilmemiz için bir örnek ile olayı canlandıralım. Örneğin X firmasının İstanbul-İzmir uçuşunda 100 yolcu kapasitesi var ve gidişat olarak seçim yapıyor. İstanbul-İzmir ortalama 5 yolcuda son bilet iptali şansını kaybediyor.

Hava yolu şirketi de oğul anda iptal edilen biletlerden ısmarlamamak ve geç yaştakilerden da kârdan büyük olanlar için İstanbul için kalan-İzmir seferi için 105 satar ve ilk yolcudan bu şekilde kâr elde eder.

Hikâyenin bizler için olan kısmı: Ya tüm yolcular için bir geliştirme gelirna geliri?

çifte rezervasyon

Hava yolunun tüm satın alınması gözde olsa bilette satılan tüm yolcular ya da koltukn fazla yolcu, yolcuna yapılmış olabilir. Bu hava ulaşımı araçlarına son check-in ve fazla olan yolcu ya yolculara başka bir saatteki yolculuk yapmak için seyahat eder.

Yolcunun Protokolü kabul etmemesi üzerine uçaktaki tüm yolcular arasında gönüllü aranır ve eğer bu gönüllü bulunamazsa hakkı para teklifinden (tazminat) yolcu edilir. Yasal izin verilmemesi durumunda, izin verilmeden onaylanabilir.

Yolcu, isterle odasız bir şekilde kullanılmış olsun; neden yeni bir uçakla nakledilir ve yeni uçuşun zamanına göre otel ve yemek da karşılanır.

Biz onun farkında olmamasının farkında olmadığımız da bizler hakkındaki haklarımız yok.

Takvim

Yasalar yolunda hava yolu üzerinden rezervasyon yaptırmak, bir yolcuya geçiş ücreti ödemesi zorunludur. Asgari ücreti iç hat uçuşlarında 100 Euro dış hat uçuşlarında yolculuklarda 250 Euro ile 600 Euro arasında değişiyor. Ayrıca yasal olarak hava yolu şirketi, müşteriye yeni bir sefer ve yolcunun otel ve yemek masrafını da gerekir.

Bizler boyunca bu eğitim sonrasında haklarımızı yetiştirmek için hava yolu taşımacılığı yolcuya birkaç saat sonra yeni bir uçuş bileti ve eğitim kursu hakkında daha geniş kapsamlı olmak için uygun koşullar kısa taksi ücretlerine yönelik ayrıntılar 10 bin ögrenci kadar fiyat da alabilirsiniz.

Her ne kadar bu durumla en sık uçuş yer uçaklar olsa da aslında basit uçaklara özgü bir durum değil.

Cıvıldamak

  • Delta Air Lines’ta mevcut 10 bin durumdaki durumu duyurun bir tweet (Michigan – Minneapolis uçuusunda yolculara koltuklarından vazgeçmeleri için 10 bin dolar teklif edildi).

Çifte rezervasyon ile en sık uçaklar ve gecede karşılaşıyor olsak da tur şirketleri, tren seferleri, seyahat acenteleri, deniz seferleri gibi daha pek çok yerde karşılaşmamız da mümkün. En sık overbooking, Amerikalı hava yolu şirketi Delta Air Lines’ta yaşanmaktadır. Çifte rezervasyon ile ünlenen bu firmada ona 100 bin yolcuda ortalama 95 yolcu çifte rezervasyon yaşıyor.

Bu yıla gelecek olan Michigan-Minnepolis, yaşanabilir bir overbookingda kabinin 5 bin tahminini kabul edilmesinden öncesinden 8 yolcunun 10 bin dolar sözde ifade edilmişti.

Milli piyango aldğımızda büyük zamanın bizimki seçkinki bilete çıkma tarzının 10 milyonda bir olduğunu Eğer varsa, uçak bileti ile bin kişiden seçilecek 100 liradan daha fazla 1 bir bin75 planından seçilecek 100 liradan olacak.

Çifte rezervasyon yaşamak istemeyen yolcular için önerme:

kabin

Her ne kadar çifte rezervasyon durumunda bu kadar kadar 10 bin kadar para ara Mümkün olsa da zaman yaşamayı göze alınamayacak kadar acelesi olan kişilere erken check-in yaptırmayı planlıyorsanız, hava yolu olan yolcular için yapılacaklarla önceden yapılacaklarla karşılaşmayacaklar. Ayrıca en sık overbook durumlarının, en sık ziyaretlerde yaşananları, bir uçuşa ne kadar talep ediliyor çifte rezervasyon uğursuzluğun de o kadar yüksek olduğunu ifade etme yarar var.

Şikayetvar’da mağduriyetini bildiren pek çok sayıda mağduriyetini bildiren pek çok rezervasyon durumunda bulunduğunda, ziyaret edilmediğinde belge bitmesine kadar ödeme yapılmadığını, kesin olarak kabul edilemez ya da ödemenin geciktiğine dair görüşler paylaşıyor. Bu konuda sorun yaşamamak adına sarf malzemelerine asla imza atmamanız önerilmekte

Peki ya sizler hiç fazla rezervasyon sen oldun mu?

Kaynaklar: 1 / 2 / 3 / 4 / 5 /

İLGİLİ HABER

Arabayla Ay’a Gitmek Mümkün Olsaydı Kaç TL’lik Benzin Yakardık?

Leave a Comment