Tuz Gölü doğalgaz deposu, kışa hazır hale getirildi

Depo, soğuk havaların yaşanacağı mevsime karşı tam kapasite dolduruldu. Genişletme şansına kavuşamayacak 5,4 milyar metreküpe çıkarılacak.

Tuz Gölü deposu, kışa hazır hale getirmek

Türkiye, kışı öncesi, kış mevsiminden kış mevsiminden önce.

Doğal doğrultusunda Tuz Gölü Yer Altıgaz Depolama Tesisi, tam dolu kapasitesiyle hazırlandı.

Yüzde 100’ü dolduruldu

Tuz Gölü’nün 40 kilometre milyon yer alan tesis, 1 milyar 200 metreküp kapasitesinin yüzde 100’ünü doldurarak için hazır hale getirilebilir.

Yerin 1 kilometre altında, onun biri Eyfel Kulesi olan 12 adet suni mağarada depolanan gaz, talep halinde kullanılmak üzere kullanılacak.

Tuz Gölü deposu, kışa hazır hale getirildi VİDEO

Kapasite 5,4 milyar metreküpe çıkacak

Söz konusu konusu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in duyurduğu genişleme çalışmaları devam ediyor.

İki yıl içinde tamamlanacak projede, kullanım kapasitesi 1,2 metreküpten 5,4 milyar milyar çıkacak.

Suni mağaralara ilaveleri

Günlük geri üretim kapasitesi de 40 milyon metreküpe çıkışı olan 40 milyon metreküpten çıkanki suni mağaralara daha eklenecek.

Bu yıl içinde genişletme çalışmaları tamamlanacak Silivri Doğalgaz Yer Altı Depolama Tesisi’nin 4,6 milyar metreküplük kapasitesi de eklendiğinde Türkiye’nin toplam yakıt kapasitesi 10 milyar metreküpe ulaşacak.

Tuz Gölü deposu, kışa hazır hale getirmek #1

“Arz başarabilecek bir tesis”

Boru Hatları ile Petrol Anonim Şirketi İşletme Müdürü İbrahim Kaymaz, yiyecek gölünden önemli olan bir şeyi önemsediğini söylediğini söyledi:

Hirfanlı Barajı’ndan boru hattı ile gidişinde satın alınabilir.

“Kış hazıra hazır”

İşletme Müdürlüğü tesislerimiz, 1,2 milyar depolama kapasitesi ve yüzde 100 doluluk oranı ile 2022-2023 geri dönüştürülebilira (kış olacaka) planlanarak da tamamlanarak hazır halde.

Bunun yanı sıra genişletme projesi 1,2 milyar olan kapasitemizi ile 5,4 milyar metreküpe çıkaracağız. Bu anlamda da dünyada tuz oluşturmada depolamasının en büyük tesisi olarak kullanmak üzere hizmete sunulacak.”

Tuz Gölü deposu, kışa hazır hale getirmek #2

Eyfel Kulesi

İHA’nın haberine göre, paslanma’ tek seferlik bir duruma dönüşecek olan Kaymaz, “İhtiyaç halinde depolarımızı doldurup kullandıktan sonra tekrar depolarımızı doldurarak ikinci bir ömür ile depolarımızı kullanabiliyoruz.

Suni mağaralarımız 300 metre ve 90 metre çapındadır. şu şekilde açıklayayım; bir Eyfel Kulesi içinden ve içine 10 bin tır sığacak bir hacmimiz mevcuttur.” diye konuştu.

“Yüzde 60’ını kendi güneş enerjisi santrallerimizden karşılıyoruz”

Aynı zamanda yenilebilir enerji anlamında tesis, bir tesis olduğunu vurgulayan Kaymaz, “Kamuda ilk güneş takipli enerji santrali tesisimizde bulunmaktadır. İhtiyacımız olan enerjinin yüzde 60’ını enerji santrallerimizden karşılamaktayız.

Şu an 1 megavat derecesi. 2 megavat daha ilave ederek tüm enerjimizi kendimiz üreteceğiz.” kullanımları.

Tuz Gölü deposu, kışa hazır hale getirmek #3

Tuz Gölü deposu, kışa hazır hale getirmek #4

Tuz Gölü deposu, kışa hazır hale getirmek #5

Tuz Gölü deposu, kışa hazır hale getirmek #6

Leave a Comment