Türkiye’nin yeraltında 500 milyar dolar var

Türkiye, denizlerde benzin ve gaz ararken diğer yandan da karada madenciliği sürmekte.

Çanakkale ve Balıkesir bölgesinde altın araması yapan TÜMAD Maden AŞ Genel Müdürü Hasan Yücel Türkiye’nin 350500 bütçe fon desteğine sahip olduğu, 10 bütçe seçim yatırımla Türkiye’nin seçimi 50 yıl boyunca 10 kişi cari seçimi kapatılacak dedi.

ÜRETİM REKORU KIRILDI

Türkiye’nin yer altında 6 bin 500 ton altın rezervi bulunuyor. Pandemi ile birlikte dünyada yıl talebi artarken, Türkiye’nin üretimle cumhuriyet tarihi rekorunu kırar. Altındaki 2023 yıllıkları hedefleniyor. Uzun vadeli plan ise 100 tonluk değer yaratımı. Bu hedefe ulaşmak için 5 büyük proje üzerinde çalışılıyor. Balıkesir, Çanakkale, Ağrı, Artvin ve Kütahya’da 1,1 milyar satın alma madeni yatırımının hedeflenmesi planlanıyor. Ağrı Mollakara’da inşaata başlıyor. Beş projeyle birlikte 2 bin 650 kişiye daha uygun istihdam edilecek. Altında yüzde 8’i ise Balıkesir ve Çanakkale bölgesinde TÜMAD tarafından gerçekleştiriliyor. Bölgede aramalarının devamı yazan TÜMAD Madencilik Genel Müdürü Yücel “Çakkale bölgesinde 100 milyarlık yanı yaklaşık 1.500 altın rezervi. Bölgeye 400 milyon yatırım yaptık. Yıllık Üretimimiz 7-7,5 ton” diye konuştu.

ÜRETİMİN YÜZDE 48’İ YERLİ

Hasan Yücel, Türkiye’deki üretimin yüzde 48’in yerli, yüzde 52’sinin de yabancı sermayeli şirket tarafından gerçekleştirildiğini dile getirdi. Türkiye’de yıllık 2,5 milyar belge basımına basıldığına dair Yücel şunu kaydetti: Türkiye’nin yatırımı 10 milyar dolar. Bu miktar pandemide 25 milyon kadar çıktı. Merkez Bankaları büyük alımlar yaptı. Biz eğer 6-7 milyar satın alma işleminde altın ithalatının sebep olduğu çok fazla kapatabiliriz. Bunun için potansiyel de var. Türkiye’de 6 bin 500 ton rezerv var. 350-500 milyar kredi geleceğinden bahsediyoruz. Ayrıca Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki potansiyel tam olarak. Bakır bir alan. Türkiye’nin yatırım harcamaları için harcanacak paralar ödenecek. 10 milyarlık yatırımla yıllık 10 milyarlık nesil. O zaman oyunu 50 yıl boyunca çok arabayı kapatabiliriz.

40 MİLYAR DOLAR KATMA DEĞER

Altının ekonomiyisını da aşağıdaki gibi ifade eden devam eden Yücel: Altının hammaddesi olacak şekilde, rafineri kuyumculuk ve detay bilgileri var. Türkiye bu bölgesi tamamlamış durumda. Rafinerilerin o kadar büyük potansiyeli var ki Türkiye’deki satın alma bunu karşılamıyor. Eğer siz 10 milyar dolar kazanırsanız ekonomiye katkı 30-40 milyar dolar olur.”

YÜZDE 14’Ü HAZİNEYE

Altın madenciliği geçen zorlu bir yolculuktan geçiyor. Başta Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Ormandan izin almak için gerekli olmak üzere. Maden şirketleri diğer şirketlerden farklı olarak “devlet hakkı” ödüyor. Bu oran yüzde 8-14 arasında. Altının fiyatları büyük oranda ödendiği miktarda daralıyor. Şirketler bütün yanından sıra alt yapı, enerji yatırımlarını da yapmak zorunda.

TÜRKİYE’NİN ALTIN ​​PROJELERİ

> Balıkesir Gediktepe: Yatırım bedeli 150 milyon dolar. 2022 başında ilk külçe dökümü yapılacak.

> Bilecik Söğüt: ÇED onayı alındı ​​projede 2022’nin sonunda ilk altın külçe dökülecek. Proje kapsamında 450 milyon dolar yatırım planlanıyor.

> Ağrı Mollakara: Yatırım 150 milyon dolar. 2022’de girecek.

> Kütahya Tavşanlı: 50 milyon dolar yatırım yapılacak. 2023 yılında girecek.

> Artvin Yusufeli: Yatırım rakamları 300 milyon dolar. 2023’de girecek.


KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

ÖzgürBayrak
Haber7.com – Editör

Haber 7 - ÖzgürBayrak

.

Leave a Comment