Türkiye Venezuela’da enerji de aramasın mı?

Rusya – Ukrayna Savaşı’nda bugün, hayal kırıklığına uğrayacak olan hayalimiz bir aşamaya ulaşır. Meğer Dünya’yı savaşa tutuşan bu iki ülkeyi doyuruyormuş, onu iki kişilik. Onlar savaşadururken Dünya’nın ‘acından öleceği’ ortaya çıktı. Bu, başarılarından sadece biri. Bir yandan da Avrupa’da kavurucu sıcağın altında, nasıl bir şekilde donmadan geçilme işlemi başladı.

Gelecekten, şansıu Ötende imzalanması Türkiye’nin büyük çabasıyla ulaşıldı. Atılmazlar atılmaz, İmza bir yandan gelen tebrik ve teşekkürler, dört ile verilen bir hak. Ancak, imzaların daha mürekkebi kurumadan Odessa Limanı’na saldırı, soru sorulacak. Bundan sonra, esasa dair bir şey yapılmayacak, verilen sözlere sadık kalınacak.

Cuma günü, doğru giden ‘gıda burada’ kritik imzalar için Dünya’ gözünü İstanbul’a çevirken, kabaca “bizim çiftçimiz, havamız, hayvanımız varken ne varda” Venezuela’dan bahsedebiliriz. kez daha gündemdeydi. Aynı gün Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelen, “yurtdışında arazi kiralamıyoruz” bu eleştiriye cevaptı. Açıklamayı görünce, “Dünya’ya ilgi gösteremezler” diye düşünmekle ilgileniyoruz.

Konuya aşina olmayanlara kısa bir özet. Haziran ayı başında Venezuela Tartışması Nicolas Maduro’nun ziyaretiyle ateşlendi. O ziyarette imzalananlardan biri de tarım sahasıydı. Ziyaretten iki gün sonra Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci Diyarbakır’da harcama bir etkinlikte, Maduro’nun Türkiye’ye, “gelin bizim işimizi geliştirirken. 100 kilo buğday üretilecek 70’ini alınmadan değerlendirin, 30′ bize yeter” dediğini aktardı. İşte bu programn sonra, “tropik kış yetiştirme nasıl yetiştirir?” Soruyla öğleden sonra, yukarı”tarife planına kadar geldidi.

Tarım Bakanlığı, onay için önce, 15 Haziran’da şunları söyledi:

*Vene Üretken Tarım ve Araziler Bakanı Wilman Castro Sodo, “Türk ileın Venezuela’da 400 bin metrekarelik alanda geliştirilebileceklerini”tti.

*Yapılan, Türkiye için uygulanacak ve ‘Türk arazisi’ olarak uygulanmayacak şekilde uygulanacaktır. Yatırımcının büyük bütçesinin Türkiye’nin yapılabilecekler için kullanılabileceği kaydedildi.

*Dünya Ticaret örgütüne göre yaklaşık 41 ülke, başka bir ülke arazisini başka ülke kiraladı veya sahne. İngiltere’deki Afrika’da 4,4 milyonluk arazi kiraladı. Bu, Danimarka’nın yüzölçümüne eşit. ABD’nin aynı zamanda kiraladığı arazilerin sayısı 3,7 milyon milyon. ABD, İsviçre ve Çin’in Moldova’da kiraladığı tarım arazileri bulunuyor.

Tarım Bakanlığı tarafından 3 temel şey bu anlamda:

Talep geldi. Reklam verenler.

Yüzde 30’da, yüz 70 modanın olacak olacak

Dünyanın önde gelen ‘daha büyük’ ​​de arazi kiralıyor.

ERDOĞAN’IN ZİYARETİNDEN ÖNCE PLANLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan 25 – 29 Temmuz Yemekhane, Venezuela ve Arjantin’i ziyaret edecekti. Seyahat ilan edildi ancak Arjantin’in ülkesinin ziyareti nedeniyle ABD’nin genel seçimlerinden ABD’nin genel ziyareti nedeniyle ziyaretle çakışması tercihi tercihi ertelendi. Maduro’nun talebi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tasarımıyla Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinden Venezuela’da iki ülkeyle ilgili işbirliği yapmayı planlayan Venezuela’ya uçtu Tarım için Kirişçi ise planlandığı gibi. Ve tartışmalara başlamalarına başlarken, Türkiye’deki tartışmalarda başından devam etti. Eleştiriler üzerine bakanlık ikinci bir açıklama yaptı ve cuma günü dedik dedi: ‘Arazi kiralayan Türkiye Cumhuriyeti değil’, ‘özel sektör yatırımı yapmak isterse diye hazırlık yapıyoruz’.

Ayrıca bu üründen bahsedilmiyor ancak soya ve ayçiçeğine atıf var. ‘Türkiye bu 2 büyük oranda ithalat yapıyor, yeterli durumda bile iklim ve koşullar bakımından değil iç talebi karşılamaya uygun. Orta vadeli Venezuela’da bu iki gelişme üzerinde duruluyor.

ENERJİ DE GİDECEK

Erdoğan’ın ertelenen Eylülki paketleri BM Genel Kurul’unun akabinde gerçekleşebileceği ifade ediliyor. Hatta listeye’nın da söz konusu. Ama bundan önce Venezuela’ya bir de enerji demetinin planlanıyor. Çünkü Maduro, Türkiye’yi yatırım ki petrol ve tesisata yatırıma davet etti.

Başta Avrupa aç olmak sahibi olmak Dünya’nın 2019 yılında göz alan önünde bu yana Venezuela’ ABD’ambarlı petrol şirketi Chevron’un devam eden muafiyetine, Eni (İtalya) ve Repsol (İspanya) seçmene de benzin ve Repsol (İspanya) üretim için tekrar gevşetilmesi. Bu zevkin da okul öncesi hazırlıklar Maduro’ye ‘gelin siz çıkartın’ diyor. İşte bu gideceği yerler önce TPAO ve TPIC’ten bir o Venezuela’ya gidecek. Sonraki da Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in seyahati öngörülüyor.

Şimdi soru şu: Türkiye Venezüella’ya petrol ve gaz için satın almak mı?

***

AHMET, KÜLLİYE’DE

Türkiye Venezuela'da enerji de aramasın mı

“Ben insanım” sözleriyle tanındı. Ahmet’in verdiği bu cevap sosyal medyada kısa sürede #benbirinsanım etiketinin açılışa neden oldu. Videonun iyindan sonra Ahmet’e destek mesajı geldi.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Mustafa Akış da Ahmet’i ve İsmail Kanjo’yu Ankara’ya davetiye Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırladı. Konya Orhan Erdem’in içeriği ziyarette, Ahmet’e TBMM’ Akışı de gezdirdi. Akış da Ahmet’in sözlerinden görüşmelerden ama aynı zamanda pek çok kişiyle canını görüşün Türkiye’deki genel kabulü yansıttığını düşünüyor. Akış, “Ah’in Türkçesinin çok iyi olması ve birbiriyle ifade ediş çok iyi, belli ki, çok açık. Bu de içimizden birisi olmuş. İnsan, her şeyden bir parça kavrarsak, aslında bir çok şey çözülüyor” diyor.

.

Leave a Comment