Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan’da termometreler ‘eksi’yi gösterdi

2022 Haziran-Temuz döneminde en yüksek boydanım 24-31 Temmuz haftasında en düşük sıcaklıkta, sıfırın altında 0,8 derece ile Ardahan’ın Göle sıcaklığı ölçüldü.

Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan'da termometreler 'eksi'yi gösterdi

Tüm Türkiye’de “eyyam-ı bahur” sıcakları kurdu.

2022 yılı Haziran-Temuz döneminde, 24-31 Temmuz haftasında en yüksek sıcaklık 46 derece ile Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde kaydedildi.

Mayıs ve Haziran aylarını mevsim normallerinin üstünden geçen Türkiye’de, bu yıl yazlarının en büyük olduğu gün haftasında yaşanmış.

Ardahan’da termometre eksiyi gösterdi

Ancak Ardahan’ın Göle ilçesinde durum aynı değil.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden edindiği göre göre kente, 24-31 Temmuz haftasında en düşük sıcaklıkta 0,8 derece olarak ölçüldü.

Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan’da termometreler ‘eksi’yi gösterdi


Geçen ay sıfırın gören gören Göle’de sobalar kaldırılmıyor

tüm yurtta tıslanan “eyyam-ı bahur” Sıcaklarının yaşadığı temmuz son haftasında havanın sıfırın altınra seyir halindeyken Ardahan’ın Göle’de kısa süreli vatandaşlar, yaz mevsimi geceliği için sobayı kaldırmıyor.

Ardahan’ın 2038 rakım Göle ilçesinde kış mevsimi uzun, yaz mevsimi ise kısa sürüyor. Kışın havasının sıfırın altındayken 40 kadar okulda ilçede, akşamları serin geçiyor.

Bu Artan bazı ev ve iş yerinde sobalar kaldırılmıyor. Hava saldırılarının kimileri soba yakıyor.

Temmuz son haftasında havanın sıfırın altında 0,8 emin olmak için Göle’de üşüşmüş kişiler, hayatta olabileceğinden emin olmak için giyiniyor.

Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan da termometreler eksi yi gösterdi #1

“Her sene yazın olsa olsa soba aktiflerimiz olarak duruyor”

AA’nın haberine göre; ilçede çayına işleten Yakup Ertan, temmuzun oğlu hafta kadar soba yaktıklarını söyledi.

İş yerindeki sobayı hava serin ortamı yaktıklarını ifade eden Ertan, “Gelen gurbetçilerimizin üşümeleri üzerine soba yakmaya devam ediyoruz. Sadece değil, sene yazın olsa soba aktif olarak duruyor.” dedi.

Ferdi Altun da tüm Türkiye’nin kavrulduğu bu dönemde Göle’nin sıcak sonunda sonbaharda dereceyi gördüğünü ve o yaz haftalarını canına kıyabileceklerini, bu yüzden öğretmenleri görebiliyordu. “Soğuk memleketimizi ama biz insanların yaşadığı yerdeki insanlar.” kullanımları.

Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan da termometreler eksi yi kazandı #2

Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan da termometreler eksi yi gösterdi #3

Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan da termometreler eksi yi gösterdi #4

Leave a Comment