Türk Telekom: “Yeni altyapı kurulumunda ortak çalışmaya hazırız” – Teknoloji
19


Türk Telekom, eğitim kursunda fiber dünkü çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türk Telekom, yeni kurulacak fiber altyapılar için diğer İSS’ler ile ortak hazırladığını açıkladı.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, konuyla ilgili olarak, “Henüz altyapı geliştirmemiş, yeni gidilecek bütün bir projeyle birlikte büyümek hedef alan bir ortak projek yaratmaya; şimdi de diyoruz. Mükerrer yatırıma karşıyız ama yeni yatırım yapacak her türlü iş birliğine hazırız.” İfadelerini ifade etti.

Türk Telekom’un fiber uzunluğu ne kadar?

Türk Telekom’un ulaşabileceği için 2022 ilk olabilecek fiber ağ boyunca 372 kilometreye ulaştı ve fiber haneyi kapsaması 30,6 milyona ulaştı. Eve/binaya kadar (FTTH/B) fiber haneyi kapsaması ise 9 milyonu aştı.

Fiberleşme eğitimi yüzde 92’ye “2022 birinci şansımıza göre Türkiye’deki hanelerin yüzde 92’sinin sokağında fiber ile istisnasız varız. Fiberin binaya kadar götürülmesi konusunda stratejik planlarımız yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Fiberleşmede katlanmış durumdayken çok bir kısmını Türk Telekom tek başına almış” dedi.

Türk Telekom’un kullanıcılarına 1 Hazirandan beri 1.000 Mb/sn (1 Gb/sn) “Önkial dönemdeki geleceğimizin genel altyapımızda yüksek hızda yaşanan deneyimlemesini bekliyoruz”.Leave a Comment