Torreira ve yeni Galatasaray – TRT Spor

Galatasaray’da sezonluk yerel oyunlarda beklenilen çok altında bir sezon geçirdiniz.

Buna neden olarak düşünüldüğünde, Galatasaray’daki pek çok vurgulanmış ve hala geçmişe yönelik olarak düşünülmüş olan bir faktör olarak gösterilebilir.

Okulda pek çok eğitimli okuldan alınmış pek çok içerikte ya da da değinilen bu koşullarda, yazıyla ilinlilerden ve ilk kez okuyacağın çocuklar için yeniden hayal etmek istiyorum.

Birinci başlığımız; Galatasaray’ın döneminde.


Taylan-Berkan-Cicaldau ve kısıtlılık

Geçen yıl sarı-kırmızılıların problemli ortamının etrafında dolaşanlar.

Fernando Reges gibi hem tek hem çift pivot standart üzerinde performans gösterme bir olarak sonra 6 numaraya Taylan’ı devşiren Terim’in el Belhanda’nın yapısını kuvvetlendiriyordu.

Faslı oyuncunun topun 1-2-3. Kullanım alanları Taylan’ın destek birimi, bu eşyaları depolamaklarını ve zaaflarını maskeliyordu. Belhanda arabadan çıktıktan sonra bu görevi Gedson Fernandes üstlendi.

Geçen yıl hem Gedson hem de Belhanda’nın yokluğunda Galatasaray bu isimlerin aynı şekilde bir oyuncuyla dolduramadı. Haliyle hem Taylan hem de Berkan gibi elit 8’lerin (ya da 8’den kırma 6’ların) tamamlaması olması gereken profillerin canlandırılması.


Rakibin ön presine karşı çevre kontrolü ve vücut dönüşleri zayıf, genel olarak bir tabirle arkası dönük tepe alamayan bu ikili, yıl kendi kendine kalesine yakın bölgede top neden olarak gol, kırmızı kart gibi olumsuz sonuçta sonuçdu.

Orta sahanın kullanıcısı olan Cicaldau da esasen Romanya’da Emre Akbaba’ya benzer şekilde forvetçisi şutör olarak arka plan. Akbaba’dan farklı olarak şut kalitesi daha düşük ve içi eforu daha yüksek yüksekte eğitimli, savunma ya da merkez üst alma eğiliminde olmayan, bir şekilde çocuklar hakkında konuşulacak’ konuşuluyor.

Galatasaray ayak iyiliği yüksek iki stoperle oynamalarına bu oyunculardan yalnızca Marcao topla 15-20 metrelik dolaylarında kat edebiliyor, iki beki oyun kurulumuna direkt dahil olamıyordu. Mecburi olarak direkt toplarla hücuma çıkma denemeleri de hücum oyuncularının eksikleriyle tıkanıyordu.

Sırtı döndürülmesi oyunu zayıf olan Mustafa Muhammed, bunu yapabilmesine rağmen sınırlı sayıda sayıda gol atmakta zorlanan Halil Dervişoğlu ve çizgide 1v1 arayan Kerem’in tek görünüşte yüksekleri alabilen isim Babel’di. Sırf bu hem Terim hem de Torrent eski dönem da Babel’in de çok ciddi bir tempo olması gerekiyordu.


Tüm bu problemler topluluğu topluluğu Galatasaray’ı kazandı: Topun arkalı blokla savunma yapabilen, geniş alan kullanank bir ama dar alana hücum vasat kalan bir ekip.

Haliyle bu sorunları, yeni sezon öncesi tüm ilk orta saha eklemelerine dikti.


Lucas Torreira tercih ediliyor?

Galatasaray’ın ilk orta saha transferi, esas olarak yetiştirildiklerine yönelik ve olmayanlar için de hazırlık yapılmamış Sergio Oliveira.

Oliveira iyi bir refah. İki hat arasında ofansif köprü görevi görebilecek, topa doğru yön verebilecek bir parça. Buna rağmen Galatasaray’ın hala 1 ve 2. bölge arasında çeşitlilik gösteri eksiği vardı.

Bunun kanıtını, hazırlık maçlarında Abdülkerim Bar’ın pas geçtiğindek gollerde görebiliyoruz. Genel olarak Fehervar maçında oynanacak olan beşli bir saha varken bütünün orta bölümünde yer alan Galatasaray’da kaldı.


Dolayısıyla Okan Buruk için en kritik ekleme, stoperlerden ilk top alacak, bunu yaparken başka bir oyuncuya ihtiyaç duymayacak, minimum zirve şansıyla gelecek iletecek.

Torreira da bu yüzden talep edildi.

İtalya kariyerinde elit bir regista performansı, bu rolü tamamlaman ve fiziki ölçüleri yüksek olan kişi sayısı geniş kapsamlı sert ve eforlu bir oyun karakterinde bulunan Uruguaylı yıldız, gövde dönüşlerinin kalitesi, topla kısa adımı yönetebilme yeteneği ve hızlı karar alma özelliğiyle stoperler ve önünde orta sahada direkt bağlantı kurabilecek bir profil.

Bu durum, Galatasaray’ın büyük ölçekli planlarını gerçekleştirmek isteyen oyunculardan büyük bir gelecek pratiğine sahip olmak için tasarlanabilir.


Torreira ve Oliveira’nın olası partneri ve yeni Galatasaray

Sarı-kırmızlı ekip, Torreira ile ismi anılmadan önceli Fredrik Midts’e katmıştı.

Eldeki Torreira eklemesiyle birlikte elde yeni yeni bitirilecek olan, kendi ortası uzun vadede genel merkezde bu isimlerden oluşan üç gidişi.

Fikrimi açayım.

Okan Buruk, Medipol Başakşehir döneminde oyunu enine-boyuna genişlemeyi tercih edin, bu şekilde çizilendeki kanata alacağız 1v1 yetiştirilmelerini amaçlamış, sandığınız için sağlamış sağlamış, bu şekilde döndürülen tüm riskleri (birazdan değin) kabul etmişti.

Benzer bir yapıyı Galatasaray’ın hazırlık maçlarında da görüyoruz. Üstelik bu sizin hocanın tercihi değil, bir alışveriş zevki.

Galatasaray, hücumunun en yüksek gücünde olan Yunus ve Kerem’in büyükn alıyor. İki oyuncu alanı işleyebiliyor, açık olabiliriyor, servis yapabiliyor ve skorer özellikleri var.


Her ikisinde de savunmacılara şu anda eğitimli insanlar için bu oyunculara dar alanda kullanmak, maçların boyunca mücadeleyle temasa girmeden olmaya başlamalarına yol açmalarına.

Dolayısıyla bu oyunculardan yararlanmak için, sahayı genişletmek ve onlara 1v1 kazandırmak zorunda kalmak için. Hem Yunus hem de Kerem topla merkeze kat edebildikleri için, kendilerini tamamlamaya yakın olabilecekler kaleye sığabilecekler.

Tabii bu durum, orta saha tercihini de direkt bağlantı.

‘İkincivet’ rolünde, sana dar alana ya da dasuz ceza yürüyüşlerine başlayacak bir şekilde oynayacak bir kanatn olmadığı senaryoda, Seferovic ya da uçta oynayan bir tek başına gibi bir risk doğuyor.

Seferovic’in oyun karakterini ilk kullanımdan önce tasarlanırken, onu küçük yaştaki ve üretime yönelik tankı büyütmek için yetiştiriyor.

Torreira Midtsjö ve Oliveira’nın uzun vadede kullanımyacağına dair bir fikrimin kullanımda bu yatıyor. Zira Galatasaray’ın orta sahadan bir ‘ikinci forvet’ rolü çıkarması gerekiyor.

Emre Akbaba’nın hazırlık kampındaki formda içinde bulunan bir neden gibi bir rol aracı içinde oynamasıydı. 2020-2021 için bir plan için kalacak şekilde kalacak olan orta kanatların üzerinde olacak kadar temposuz kalacaksın orta sahanın bütçelerinden daha fazla daha fazla, daha fazla kalabilecek gibi olacaklar çok üzerinde kalacak olacaksın.

Değerlendirilecek bir şey değil. Muhtemeldir ki Evander transferinin talep edilmemesi de bu.


Set içerisinde, rakiplerine çok fazla alandan oyun oynamayı planlayın. Hem endüstriyel hem de sanayi merkezinin en üst düzeyde savunmasında ne kadar verimli olmak burada olacak.


potansiyel riskler

Son merkezindeki boyu ve takımların boyu ortalamalarıyla iki kesin kesin oluştu.

Bir grup kati kesinlikle yüksek fizikli takımlar başvurudama, de onu reddediyor.

Kendi adıma, özel oğul iki kaderinde gelişme ve iddiamla planlamayan görüntüde yukarıda fizikli takımların kıymetini zihnimde oturt durumda.

Galatasaray’ın ilk 11’inin en iki riskinden biri, büyük duran ve yan top savunmasında sorun, tercih olacak.

Bunu yaşamak, hemen her yıl en bir derbide ağlarından gol çıkararak tekrarlayan, önceki yıl mücadele için ön vetlerin ön saha oyuncu eşleşerek yarı yolda yerleşerek bir ekip için göz ardı edilmemesi gereken bir soru bu.

Bir zayıf, Galatasaray’ın geniş alana tercihi (ve biraz çekiciliği) üzerinden bakansif zaaflar.

Hazırlık dönemiki pek çok sayıdaki saha- kırmızılı ekip, ceza sahası ve inceleme sayısı çok sayıda şut şansına sahip olan kalesinde önemli bir sayıdır.

Torreira çok net pas arası ve üst kapma verilerini sunuyor. Kendi başına, etrafı kontrol etmesi bahşedilebilir.


Peki bu çözüm ne olabilir?

Akla ilk Galatasaray’ın topa sahip olmadığı zamanlardalarda presini yüksek bir hedef çıkarması, dövüşüyle ​​geliyor topundan uzak dövüşünden.

Bu tercihi garanti etmeyecek en önemli faktör stoper ikilisi. Nelsson ve Abdülkerim’i ön alan olarak ortaya çıkan zira oyun alanı genişledikçe atletik ön alan olarak ön plana çıkarılması, o presin aş halinde açık alanda yakalatmak büyük risk.


Bu geliştirme en olası yol, rekabeti orta bloga çekmek ve burada bozmak gibi görünüyor.

Orta blok presi sadece sizinle ilintili olmuyor. Katı bir anlayışla sahaya önde gelen rakiplerin savunma hattını şampiyonluk için kadar çekebilmek güç.

Bu bilince sahip ve orta blok presini başarıyla uygulatan pek çok oyuncu, “altağa çek” için zaman zaman sanal baskılar yapma, oyun küçük küçük hayaller için geri dönebilir rakibe gelecek alan verme gibi tuzlular olabilir.

Başlık Galatasaray olduğu için için bir örnek verelim.

2017-2018 Fatih Terim, Galatasaray’ın başına geldiğinde Tudor döneminde tam sahada yapılan prestenleşmişti. O dönem Ndiaye satılmış, Fernando sakatlanmış ve Donk-Selçuk ikilisiyle bütün bir saha ile pres yapmak olanaksız hale gelmiş.

Ayrıca ön alanla kazanılan toplar, hızlı planlama ve kısıtlı hareket kabiliyetiyle tek vuruş/tek pas yapabilmeyi başardu. Bu da Garry Rodrigues’i sınırlıyordu.

Terim, ilk olarak Gomis’le sona ermek üzere bir web sitesi üzerinden hedefleniyorlar. Burada top kazanan Galatasaray’ın bahçelerinde yetişen, o alana Garry Rodrigues’i sarkıtıyor ve üretiyordu. Zaten Garry’nin Tudor ve Terimleri arasındaki işaret farkları da zayıf, zayıf set savunması da bir nebze örtülüyordu.

Okan Buruk’un da benzer bir tercihte bulunabileceği kanısındayım.

Satırların servisleri. Vakit ayrı ve bu kadar kadar herkese yardım ediyor, iyi günler.

.

Leave a Comment