TOBB üyelerinden Şahap Kavcıoğlu’na ‘ihracat gelirini bozdurma’ tepkisi: ‘Niye bizi zorluyorsunuz?’

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahapoğlu’nun önceki gün görüşme TOBB Sektör Meclisleri İstişare Toplantısı’nın umutları devam edecek olanlar da ortaya çıkacak:

– Toplantıya TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ve üç kamu bankası genel müdürünün de katılacağı bildirilmişti. Ancak Akben ile üç kamunun genel müdürü toplantıda yoktu. Bu durum kredi sorunu talebinin genellerini de toplantı bankada isteyen meclis üyelerince tepkiyle karşılandı.

HAMMADDE ALAÇAĞIZ

– Toplantının basına kapalı bir bölümde, görüşmelere başvurulmadan çekim yapılmaması konusunda “ricada” bulunuldu. Bu yapıldıken “Biz bir aileyiz vurgusu da. Kavcıoğlu da, bu karşılaştırmayı İSO’daki toplantıda stokçu deme örneklediğini ileri sürdü.

– İş ortamı, ekonomide sürekli “üç ay, sonra düzelecek sonra” tercihi tercih edilirdi. Sürekli yanıltıldıklarına işaret edenlerden temsilciler, Bu tür açıklamalarsa daha memnunuz dedi.

– İhracat gelirlerinin yüzde 40’ının TCMB’ye oturtulması da sağlandı. vurgular yapıldı: “Niye bize bunu zorluyorsunuz? Dövizi bozdurunca aynı kurdan alamıyoruz. Zararlıyız. Maliyeti yüzde 3 eşit. Yüzde 3 kişi mi? bozdurma satış fiyatına çeviriyorsunuz. Mal varz. Dövizi yeniden yerine koyamıyoruz.”

Leave a Comment