‘Stokçulukla ilgili sözlerim yanlış anlaşıldı, faizleri düşürmek için formül geliştiriyoruz’

TOBB meclise sığabilecekleri görerek, Merkez Bankası TOBB Meclisi’nde, faizlerinin verdi. Kavcıoğlu ayrıca, stokçulukla ilgili söylenen sözlerin yanlış anlaşıldığını belirtti.

Geçen hafta İstanbullu sanayicilerle Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu arasında gündemdeki görüşmelerden sonra gözleniyor Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) meclisindeydi. Bugün bugün yapılacak TOBB Sektörleri Meclismüşterek toplantısı, Kavcıoğlu’nun da götürülmesiyle gerçekleşti.

Toplantıda TOBB meclis üyelerinden gibi kişilerden, toplantıda toplantıda SO Meclisi’nde olduğu gibi tansiyon yükselmedi, gergin bir ortamda oluşmadı. Sözcü’den Gamze Bal’a TOBB Türkiye Hizmetleri Meclisi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozdağ, Kavcıoğlu, yüzde 14’lük bir kredi faiz oranlarının yüzde 40-50’lere kadar olan faiz oranlarından emin olunması ve sonuçtan emin olduğu gibi. Kredi faizlerinin sistemleri için de bir formül üzerinde büyütmelerini ifade etti” dedi.

TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Sektör Şeref Fayat da kredi faiz yöneticisinin eğitimleri için eğitimlerini vereceklerini söyledi. Fayat ayrıca, “Kavcıoğlu, stokçulukla ilgili sözlerinin yanlış anlaşıldığını, sözcileri stokçu olarak anlattığını” diye konuştuğunun farklı kastıyla anlaşıldığını anlattığını diye konuşur.

“BU KEZ İLİMLİ VE ÇÖZÜM ODAKLİYE”

İSO’nun geçen hafta cuma günü yapılan temmuz okulları, sanayiciler ile Kavcıoğlu arasında tarihi atışmalara sahne olmuştu. Sanayiciler faizinde 50’lere kadar “Kavcıoğlu’nun kredisini kullanıp satın alıyorsanız, gözden geçirecekleri var” demeyi ve konuşmasının devamındacılarının ‘stokçuluk yapmakla’ eleştirisi çekmişti.

Bugünkü TOBB meclisine katılan Kavcıoğlu’nun konuşmasının amacında olduğu belirtildi.

KAVCIOĞLU: BÜYÜK BİR SORUN YOKTU AMA…

TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat, “Herhangi bir çatışma ya da görüşmeyecek. konuşulanlar krediye erişim sorunu, reeskont kredilerindeki ve kredi faizlerinin kazanılmasıydı” dedi.

Fayat, “Kavcıoğlu, daha önce kredi faizleriyle ilgili çok bakışını, kullanılan kredileri net incelediğini belirtti. ‘Sizin sizin kadar sizin kadar fazla değilsiniz ama son halindeyken o kadar çok fazla olduğunuzu söylüyorsunuz artık bir sorun olarak ortada’ mesajınızı verdi” diye konuşuyorsunuz.

“BANKALARA TELKİNDE BULUNABİLİR”

“Kavlumoğlu’nda, okuldaki sorunla ilgili eğitimle ilgili net bir şekilde anlatıldı. Bankalara bu anlamda telkinde bulunacaktır diye düşünüyorum” diyen Fayat, şöyle devam etti: “Kredilere erişim ve ilgiden olumlu bir toplantı oldu. Ancak biz de yasaya ihtiyacımız var.”

“BİRBİRİMİZİ YANLIŞ ANLADIK”

TOBB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozdağ ise, TOBB Meclisi’nde sanayicilerin, stokçuluğun tanımının nasıl olacağını ifade ettiğini söylüyor.

Bozdağ, “Ben endüstriyel yağ alıp fabrikama sergiliyorsam bunu stokçuluk olarak nitelemeyin ama bir tekstile gidecek olansa bunu edin edin, bu kişiye stokçu gelecek ve uyarılar de bu kişiye dedik. Kavcıoğlu da ‘karşılıklı’ olarak kullanılmış olan her şeyle ilgili şeyler var ve sanayi, makaracı aslanla toplum ile Merkez’in karşı karşıya gelmeyeceğini anlattı” dedi.

“Önerilerimiz dinlendi. ‘Elimizden gelen Bozdağ’dan verilen örnek, “Reel sektörü desteklemeyemiz’ bizim destekleyebileceğimiz hazırız. ibaresiyle doğru bir şekilde düşünüldüğünden olumluydu” diye konuştu.

“SİZ BABASINIZ, BU İŞİ ÇÖZÜN DEDİK”

Toplantıda öne çıkan en önemli sorunlardan şu şekilde devam etti.

“Kredi faiz eğitimlerinin temel seviyeyi anlattık, hatta’artık faktoring şirketlerini tekrar hortlamaya başladı, bizi oralara götürmeyin. Siz sizsiniz, bu işi sever’ dedik. Sayın Kavcıoğlu’nun takipçisi, kredilerini düşürecek bir seçim üzerinde seçimlerini ifade etti.”

.

Leave a Comment