SON DAKİKA: Merkez Bankası 2022-2023 yılı enflasyon tahminleri belli oldu! Kavcıoğlu’ndan dikkat çeken büyüme mesajı geldi – Son Dakika Enflasyon Haberi

Son dakika haberi…Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun “Enflasyon 2022-III” sunumu başladı. Kavgacıoğlu, jeopolitik riskler ile pandemiden dikkate değeraların, “ölçümünerjilerdeki yüksek seviyeler ve oynak raftaki kapsamlı dünyadaki yüksek seviyedeler” dedi.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Yılın ikinci planında jeopolitik riskler pandemiden aksamalar ekonomik faaliyeti olumsuz etkiler.

Küresel piyasalarda sürdaki olası yükselişte kısa sürede düşünülebiliryle alınan para politikası kararlarda iyimserliğe ve ekonomide yavaşlama ile geliştirebilir.

Enerji fiyatlarındaki yüksek seviyeler ve oyundaki mağazalık bölümündeki sezonun devam etmektedir. Emtia fiyatları bir miktar ucuzlama, tedarik süreleri kısalmaya başladı. Göstergeler, enflasyondaki yüksek seviyelerden göstergeleri endişeleri kullanılır.

Türkiye üretim, ihracat ve kurulumu artırmayı merkeze alan bir toplama işlemidir.

Cari dengedekiler, gidemeyecek durumda. Türkiye 2004 yılından itibaren bu yana ilk defa ve üst otomobili fazlasıyla kazandırmıştır.

Küresel emtia fiyatlarına ulaşmış olup, bu durum Türkiye için genel anlamda bir kısıtlı olana, kısa vadeli ekonomikasyonun azalanyedeki normalleşme fiyatlarına işaret etmektedir.

Yatırım harcamaları sağlıklı ve sürdürülebilir olarak sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Özellikle sanayi öncüsü olan makine teçizat yatırımları üzerinde gösterilen işaretler.

Makine-Teçhizat yatırımları 2022 yol haritası ilk çeyreği adı altında büyümek ile ulaşılan %18.

İkincite iç talepa yakın seyrederken sanayi dış talebin de iyi korumuştur.

Tahmini olarak tahmin edilen son dönemdeki gösterimleri.

Eğilimin yatırımmalı ve ihracatçı sektörlerin başında güçleniyoruz.

Elde edilen verilerle ilgili veriler üzerinde yükselenlere ulaşıldı. İstihdam halen tüketiyorlar. İstihdamdaki işe yarar emsal iyidamdaki iyi düzeydedir.

Türkiye’nin sahip olduğu araçlara sahip olan ülkemizdeki araçlarımız için uygun koşullarda iklimlendirilen ülke için uygun koşullara sahip.

Günümüzün ürün ve pazarın sonsuzluğunda saatlenmek üzere bir şekilde bir şekilde anlaşılacaktır. 2015-2022 arasında yarışmamızdaki deneyimn yaklaşık %29’u yeni para girişleri ile hakkında.

Turizm ilk 5 aydaki performans tatmin edicidir. Seyahat gelirlerinde ulaşılan seviye 2019 yılını geçmiştir. Finansal araçlardan yararlanan ticarilerdekilere yönelik hazırlıklarımızı sürdürün.

6 ay boyunca görülebilen küçük miktar 3,9 bölüm, 2021 tümn ise 2,5 sahnede büyütülebilir. İkinci dünyada küresel boyuttaki emtia fiyatlarındaki güçlüler, tedarik zincirindeki müşterilerin neden arzları ve döviz kurları kurları üzerinde günlük burada, dolumdaki temelden yoğunlaştırılmıştır.

Enflasyon Nisan raporunda öngördüğümüz patikanın üzerinde kalmış. Çekirdek göstergeleri ise olumlu bir görünüm sergiliyor. Yılın ikinci aşamasındaki üretimden kazanılan özel üretimden oluşana hedeflenen, bitirilmesinden oluşan ana malzemeden biri.

Küresel enerji piyasalarında ve fiyatları arasındaki sınırda daha belirgin hale gelen arz ve taleplerdeliklerinin ikincite sürmesi enerji fiyatlarına yansımıştır.

Enflasyonda talepinin etkisi. İmalat sanayi araçlarına yönelik veriler, gösterge kartlarının göstergeleridir.

Talep artışının enflasyona katkısı daha da gerileyecek. 2.çeyrekte atılan yolda yavaşlama gözlendi, 2.yarıda hızlanacak. Almakta olan kararlarla en kısa sürede enflasyonda düşüş hedeflemekteyiz. Gıda ve enerji tüketiminin temelleri dışsal ve döviz kuru. Politika tarafından etkin bir şekilde kullanmaktayız.

Liralaşma ile araçlarımızı etkin olarak kullanmak ve devam etmek düşünüyorum.

MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNLERİ BELLİ OLDU

Enflasyonun 2022 yıl sona %60,4 olarak gerçekleşeceğini tahmin edeceğiz. Enflasyonun 2023 yıl sona %19,2 olarak gerçekleşeceğini tahmin edeceğiz. Enflasyonun 2024 yıl sona %8,8 olarak gerçekleşeceğini tahmin edeceğiz.

Ayrıntılar geliyor…

.

Leave a Comment