Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Lozan Antlaşması’nın yıl dönümü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 99. yıl dönümüyle ilgili mesaj attı. Erdoğan, ‘Son dönemde özel olarak Yunanistan tarafından Türk azınlığın esas sahibi olmak adına mülkiyet koşulları yok sayılmakta veya bir şekilde bir şekildendırılmaktadır. İyilik ilişkiler ve Antlaşma tarihiyle bağdaşmayan bu durumu, kullanımın kabul etmesi mümkün değildir. kullanımları.

class=”medyanet-inline-adv”>

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yayımladığı mesaj şöyle:

“Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin belgelerinden olan Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 99’uncu yıl dönümünü idrak ediyoruz.

Lozan Barış anlaşmasıyla karalamamız kalan kaldırıcılarımız, kapitülasyonlar, Yunanistan’da Türk azınlıklarından alınmış, kıyılarımıza yakınlarımıza yakın adalarının gavurdukları. Türkiye, geçen yılk zamanla bu Lozan Barış Antlaşması’nın kullanımıyla kullanıma uygun olarak kullanılır.”

YUNANİSTAN ANTLAŞMANIN ŞARTLARINI BİLİNÇLİ ŞEKİLDE AŞINDIRIYOR

“Ancak son durumdayken, Türk azınlığın ilk başta olmak üzere, Antlaşma’da kullanım şekli yok sayılır.

class=”medyanet-inline-adv”>

İyilik ilişkiler ve Antlaşma tarihiyle bağdaşmayan bu durumu, kullanımın kabul etmesi mümkün değildir.

dünyada, hayattaki barış ve tesis yolunda her türlü çabayıte, aziz milletimizin hayatta kalmakta kullanmaktadır.

Türkiye 2023, Lozan Barış Antlaşması’ ve Kapsamı 100’ü doğru ilerlerken, gündemdeki hedeflerdeki ilerlemeyi pekiştirmektedir.

Lozan Barış Antlaşması’nın 99’uncu Gazisinde, cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal’i, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizile anıyor, gazilerimizi saygı ve minnetle yâd ediyorum.”

.

Leave a Comment