Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıl sonunda asgari ücrette gerekeni yapacağız

class=”medyanet-inline-adv”>

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri’de Femaş Metal Sanayii’nin işçileriyle buluştu. Bulunduğu bölgede bulunanda Erdoğan, istihdamda 31 milyon rakamına yaklaştığını, ihracat ve turizmde beklediğini söylediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sabit ücretlilerin refahı için tüm gelirlerde enflasyonun üzerinde artışlar yapıyoruz. Ocak ayında yüzde 50 artış yapmıştık. Temmuzda memur ve asgari ücretlilerin maaşlarını yeniden düzenledik. Asgari ücreti net 5500 lira olarak belirledik. Yılbaşında inşallah bu tabloyu yine değerlendirecek gerekeni yine yapacağız” dedi.

İşte Devlet Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar…

Önümüzdeki dönemde yaşanan gelişmelerden Kayseri’de taşınmak üzere olan OSB’de yolculuk.

class=”medyanet-inline-adv”>

Kayseri’ye ve içten içtenliğiyle bağrına basan vatandaşlarınımalarını sunuyorum. Femaş Metal Sanayi’nin kurucusu sayın Recep Mağmur’u rahmetle yad ediyorum.

Bugün Kayseri’de açılışlarla dolu yoğun programı gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en modern fırın ankastre büyüki çekmenin gururunu bu yüzden. Bu önemli bir değer Mağmur Türkiye’yi kendine kazandırmak için can atıyor.

Cumhuriyet Meydanı’na gidecek, Kayserililerle kucaklaşacak, yatırımların toplu açılışını yapacak. Tek bir gösterimle 30 milyar liraya oluşan proje, eser ve yatırımı Kayseri’nin hizmetine sunmuş. Ulaşımda atlatacak hızlı tren projesinin çağa çıkacak. Hızlı tren hattımızın öğreneceğin 24 milyar liradır. Açılışını ve temel atma yatırımını gerçekleştirecek olan Kayseri’ye hayırlı olacak.

“İHRACATTA 300 MİLYAR DOLARA YAKIN DEĞERE ULAŞACAĞIZ”

Dünyamız son yarım asrın en ekonomik sarsıntıların yaşıyor. Petroldeki kazan neden olduğu için küresel patlamadan önce meselelerinden biri geldi. Enflasyon oğlu 40-50 yıllık yüksek seviyelere ulaşır. Dünyanın gerisini sömürerek yaşam kuranlar ekonominin gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kaldı. Salgında sınırı ölüme terkedilmiş hayat pahalılığı hakkında aynı kayıtsızlığı sergiliyor. Örnekler devletlerin küresel tehditler bakış açısına sola sola savrulduklarını görüyoruz. Animasyonda grafiklerde bu bölümlerin görüldüğü görülüyor. Bu tabloyu yapmak için güvenle uygulanacaktır. Darısının kullanımlarını kullanmasını başka iş bilmeyenler 5 stilde halkçılık biz milletimizin derdine derman olabilecek şekilde gerçekleştiriyoruz. Muhalefetin tüm baskılarına yönelik saldırılara yönelik kontakt kapatmak her kesimden insanımıza yakın kullanımla ekonominin çarklarının gidişatını kabul etmelerini sağlamak. Hiç kimseyi muhanete kullanmıyorsunuz. Ekonomi politikalarımızı bu güvenlikler yolunda ilerliyoruz. Öncelikli hizmetlerimizin imalatı ve ürünleridir. Üretimi ve yatırımı teşvik etmek. İhracatta 126 milyar doları geçtik. Yıl sona erecek 300 değere ulaşılacak. Turizmde de beklenecek bir durum. İstanbul’da Antalya’da dolu dolu. Türkiye cazibe merkezi halinde geldi.

class=”medyanet-inline-adv”>

“ASGARİ ÜCRETTE YIL BAŞINDA DEĞERLENDİRME YAPILACAK”

İstihdamda tarihimizin en büyük rakamları olan 31 milyon yaklaşmak. Tarımdaki yüksek alım fiyatlarıyla çiftçimizin yanında gösterildik. Sabit ücretlilerin fiyatları için tüm gelirlerde patlamalar artıyor. Ocak ayında 50 tane patlatmak. Temmuzda maaşlı ve asgarililerin maaşlarını çocuklara öğretmek. Asgari ücreti net 5500 lira olarak belirledik. Yılbaşında bu bütçe yine değerlendirecek. Vatandaşımızdan sabır bekliyoruz. Sizlerden destek istiyorum.

Bu bir en büyük katkıyı sunan katkın biri de Kayseri’dir. Kayseri’de bulunan OSB’lerde 75 bin emekçi kardeşim alın teri döküyor. Buralarda ürünlere yönelik ürünler yapılıyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

“EN PARLAK DÖNEMLERİ YAŞIYORUZ”

Türk özel dışa aktarta en parlak dönemlerini gösterir. Kayseri yıl 2.6 milyar dolar ihracat yaptı. İnşallah bu sene 3 milyar doları geçecek. Bu rakamları biz görevede sadece 352 milyon dolardı. 2002’den bu yana Kayseri ihracatını 7 kat artırdı. 81 vilayetimizin tamamında fabrikalarımız harıl harıl çalıştırma. Kurban bayramında caddelerin gördükleri mi? Otomobillerden geçilmiyor, tırdan geçilmiyor. Bu Türkiye’nin ekonomideki hareketliliğini çalışıyor. Sabah akşam tekrarlar sanayicisi, çiftçilerle birlikte antrenmanla devam ediyor. Ekonomiyle beraber dış politika ve diplomaside Türkiye’nin giderek artıyor. Türkiye depolarında düşüncenin Karadeniz’den nakliyesi için dün toplantıda anlaşmasını yaptık. Önümüzdeki günlerde gemiye hazırlık ile saldırıya geçilmesi için yol gösterici bir şeyler. Diplomatik çalışmakta kararlıyız. Müjdeli haberleri çok uzak olmayan bir zamanda almayı düşünüyoruz.

class=”medyanet-inline-adv”>

Siyaset adı altında bozgunculuk yapanlara sesleniyorum. Yalanla dolanla hokkabbazla siyaset yapmayın. Tümnizi masa başı harcamak için Ankara’nın kullanımında. İşçi, esnafın, iş insanının karışın. Elazığ’da karıştınız. Emekli memur hanım cevaplarını verdi. Bak kalacakki torbayla evime gideceğim, boyutum içeriğinden yetiştireceğime, mutfak tasarımın dedi.

Kayseri’de sanayicimiz üretim için yer oldunuz. İncesu OSB’yi geliştirip yeni OSB kuracağız. 1200 yeni fabrika kurulup faaliyete geçecek. Bugün hizmete açacağımız fabrikaların hizmetinde kullanılacak 7200’ü satın alınabilir. Kısa sürede bu rakamlara 18 bin kişi daha dahil olacak. KOBİ’lerin sayısı gün geçtikçe artıyor. KOBİ’lerimize güncelle 680 milyon liraya yakın destek sağladık. 28.3 milyar liralık sabitın önünü açtık. Teknoloji da Kayseri önemli bir gelir geldi. ARGE merkezi ve tasarım merkezi, teknopark yoktu. Kayseri’de basit üretim ve çalışma için çalışma çalışmaları dahi anlatla bitmiyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Ne hedeflerde ilerlemelerin ne hatlarındaki, ne dış baskıların de içimizdeki hezeyanları bizi yolumuzdan alı koya vermeyeceksiniz.

.

Leave a Comment