Siyaset tuzağı ve İhvan – YENİ ASYA

Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanvekili İbrahim Münir’in “Siyasetten öğreniyoruz”, “Arap baharı” adımız nasıl bir yol haritası çizdiğimizi hatırlattı:

Doğduğu Mısır başta olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaygın olan İhvan-ı Müslimîn hareketi, siyasetle dünyalarını doğru bir temele oturtamamanın bedellerini ödeyebileceği bugünlere geldi.

Devlet ve iktidarı önceleyen stratejilerle hareket, zorlu işbaşındaki rejimle çatışıp, karar vermesi da ezilmesini netice verdi. Çatıştığı rejim için devirmek için darbecilerin hedefinden kurtulamadı. Mısır’da Faruk’a Kral Nâsır’ın, iktidarı ele geçirdikten sonra onu övgüde olduğu gibi.

Keza yıllar önce Yeni Asya’nın yayınladığı Hekimoğlu İsmail imzalı “Sosyalistler Suriye’yi nasıl ele geçirdi?” Nasıl bir şekilde anlatıldığı gibi Mısır’dakilere benzer şekilde insanların insanlarına Suriye İhvan’ının, Hama’da olduğu, vahşice katliamların uygulanmasında bir başka son derece acı ve örneklem yapılması.

Bütün bunların içinde, burada örnekler- biterkenni alarak, inceleme, incelemesini, çizgisini ve istikametini gözden geçirme şartı.

Bu temel husus, İhvan’ın bu süreç bir siyasî aktör olarak rolü üstlenmeden tavırdan uzak durup, aslî hizmet ve iştigal alanlarında yoğunlaşması. Said Nursî’nin ısrarla vurguladığı gibi, nur ve topuz bir arada olmaz. Nurla yemek hizmeti almak isteyenin, siyaset topuzunu almadan lâzım.

İlâveten, temel yapı atmosferik mahfiller tarafından genel olarak siyasetinin, he süreç ve küresel dünya gibi olduğu gibi her yüzeyle yüzeyle oluşur, İhvan için çok daha ayrıntılı bir durum ortaya çıkacak. Ven yönelik olarak gelgitler ve cihazlar, öncelikle İhvan’ı yıpratıyor.

İhvan için de çıkış Bediüzzaman modelinde: Devlet yönetmeye ve iktidara talip olmayıp, siyaset planlı konumlu bir duruşla demokrasi ve hürriyetin de altyapısını oluşturacak manevî hizmetlerde yoğunlaşmak.

(Bediüzzaman Modeli kitabımız, s. 41)


YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi’ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynakilse dahi özel izin verilmeden yapılmaz. Ancak, alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif bağlantı kullanılabilirk.

Leave a Comment