Petrol ticaret devi Vitol’den rekor kâr

Vitol Group, artan enerjik istasyonlarının seyircilerden yıl gelirlerini rekordan taştan 4,2 milyar dolar kâr etti.

Bloomberg News’ün haberinde kendisinden elde edilen gelir, tepe yöneticilerine geri alım aracılığıyla 3 milyar dolar dağıtmasını sağlayacağını.

Hızla artan enerji fiyatları ve’nın sizin evinizin yolunu hayalleri olması nedeniyle kazanç elde etmek isteyen bir hedef ortaya çıkarken Vitol gibi büyük enerjilerin tarihin en kârlı buluşmayı yaşamasını sağlayabiliyor. Vitol’un kampanyalarından Trafigura Group ve Glencore Plc gibi firmalar da benzer şekilde rekor kârlar.

Bu yıl daha büyük bir geri alım gerçekleşebilir

Bir önceki yıllık kârını alarak hareket eden bu yıl daha büyük bir hisse geri satın alınabilecek değerlendiriliyor.

Ancak iki arada olarak Rus petrolünü satıcılar iş yapan Vitol aracı için işgali ucu keskin bir bıçak olarak öne çıktı.

Firmalar Rusünü satın alan petrol şirketlerinin büyük de Batılı ülkelerdeki petrolleri bu ülkelerdeki Rusya’da uzun dönemli yatırımları üzerinde karanlık bulutlar dolaşmasına yol açtı.

Rusya’nın en büyük kamu petrol şirketi Rosneft PJSC’nin en önemli projesi olan Vostol Oil’in yüzde 5 hissesini yıl satın alan Vitol, yönetim raporunda bu bitkilerini “elden çıkardığını” kaydetti.

Şirket raporunda, “Çatışmanın genel mali durumu mevcut koşullarda net bir şekilde belirlenemez” ifadeleri ifade edilir. Vitol, Vostok hisselerine ortak girişimin için 886 milyon dolar yatırımı. Kalan yüzde 25’lik hissesi Ticaret ve Denizcilik Enerji Pte’ye ait.

Vit.Group, küresel enerji fiyatlarının petrol ve gaz sevkiyatını mali açıdan geliştirmek için uygun şekilde planlı geniş kapsamlı bir şekilde geliştirilebilir. Topluluğu, yıl yıl sonundaları 16 gerçekleşeceğinden ödünç alınan bu rakam geçen sene 5,3 milyar dolar olarak olmuştu.

Leave a Comment