Pelosi’nin bulunduğu uçak Tayvan’a indi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi‘nin içinde olduğu uçak Tayvan’a indi.

Pelosi’nin durdurulması düşünüldüğünde, ABD ve ABD’nin düşünülmesinin düşünülmesi bekleniyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin ziyareti ziyareti sonrası “Bu davranış, ateşle oynamak gibi, son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar” açıklamasını yaptı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, “Pasifik turunda” görüşmelerinin ardından bu akşam kuş’ı ziyaret ediyor. Pelosi’yi uçak Tayvan’a indi.

Tayvan gazetesi China Times’ın haberinde, Pelosi’nin bugün yerel saatle 22.30’da (TSİ 17.30) Taipei’ye geleceği ve geceyi Ada’da geçireceğini bildirdi.

Haberde, Pelosi’nin yarın sabahın lideri Tsai’nin lideri Tsai’nin görüşmesi, sonra saat 10.00’da (TSİ 05.00) Ada’dan ayrılacağı kaydedildi.

Ziyarette Pelosi’ye Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Gregory Meeks, Gazi İşleri Komitesi Başkanı Mark Takano, Yollar ve Araçlar Komitesi Başkan yardımcı Suzan DelBene, İstihbarat Daimi Özel üyesi Raja Krishnamoorthi ve Silahlı Kuvvetler komitesi ile Dış İlişkiler üyesi üyesi Andy Kim yapıyor .

SAVAŞ UÇAKLARI HAVALANDI

Çin medya devlet uçaklarının Çin’e ait savaş uçaklarının Tayvan Boğazı’nı onayladığını bildirdi. Japonya kamu yayın savaşı NHK’nin haberine göre, sekiz “F-15” uçağı, beş tanker ile Kadena Hava Üssü’nden hareket etti.

Tayvan’ın 730 kilometrelik tahminki Ada’dan kalkanların Pelosi’nin uçağını korumak üzere yola çıkacağı tahmin ediliyor.

Tanker uçaklarının yakıt ikmali için jetlere ait olduğu yerler, küçük boy eskitme planladıklarına işaret ediyor.

Okin Savunma Bürosu, bugün “Kawa-135” tipi tanker uçağının 22 uçağının ötesinde “EP-3” tipi uçak uçağının Doğu Denizi’ne doğru yola çıkacağını kaydetti.

ZİYARET GERİLİME NEDEN OLDU

Pelosi’nin seyahat’ı ziyarete yönelik başvurular, ABD için geçerliydi.

Çin Dışişleri Sözcüsü Cao LisienPelosi sat’ı satın alınır, bu Çin’in iç politikasına büyük bir müdahale olacak ve çok ciddi yol açacaktır. Çin Halk Kurtuluş ordusuna arkanıza yaslanıp hiçbir şey yapılmayacak“demişti.

“PELOSİ’NİN UÇAĞINI DÜŞÜREBİLİRİZ”

Çin’de iktidardakilerinden Komünist Parti’nin yayın organı Global Times’in eski baş organı Hu XijinTwitter’dan paylaşımda Çin savaş uçaklarının uçaklarını Pelosi’nin uçaklarına müdahaleni belirtmişti.

Gazeteci Hu, ”Savaş uçaklarımız tüm zorlayıcı stratejileri uygulamalı. Bunlar hala yetersizse Pelosi’nin uçağını düşürmeyi bence uyguna” kullanmıştı. Hu Xijin, daha sonra Twitter hesabının üzerine söz konusu paylaşımını açıklamıştı.

NİSANDA PLANLANAN ZİYARET İPTAL EDİLMİŞTİ

82 içinde Pelosi’nin nisanda giydirildiği’a planladığına, Covid-19’u yakalayıp iptal edilmişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yio günlerde Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin “tek Çininin” çiziminin tasvir ettiği “kırmızı çizginin aşılması” geleceği gösteriminde bulunmuştu.

Pelosi, 25 yıl aradan sonra Ada’yı ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı oldu. Daha önce 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmiştim.

AYRINTILAR GELİYOR…

.

Leave a Comment