Papa, “tövbe haccı” için Kanada’ya gitti

Papa, “tövbe haccı” için Kanada’ya gitti

Ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Okul Katolik Kilisesi’ne başvuruda bulunulması konusunda şiddetle ve cinsel istismara kalan gruplarla yönlendirilecek Kanada’ya gitti.

Papa, ilk uçakla ITA Hava Yollarına ait bir uçakla Kanada’ya yola çıktı.

Vatikan’dan yapılan, Papa’Roma-Edmonton uçuş yolculuğunda seyahatini takip eden gazetecilerle bir araya gelmek, Kanada’ya bu ziyareti “tövbe haccı” olarak nitelediği ifade edildi.

Katoliklerin ruhani önderi, 6 gün plan gezisindeki temaslarına Edmonton’dan başlayacaksınız. Papa, Edmonton dışında Quebec ve Iqaluit kentlerini ziyaret edecek.

Papa, bu çevre temasları tarafından daha önce de özür dileyin, Kilisene bağlı yatılı sınava kıza ve şiddete maruza kalan kalan gruplarla bir gelecek gelecek.

İtalya’da Papa Franciscus’un bu ziyaretinde gündelik olaylardan bahsederken dile getireceğini ve Kanadalı halkla “uzlaşma” amacını yazdığını yazdı.

Bu arada, akşam saatlerinde bir olay olaye döner sandalyeyle dönen Papa’nın dizisi’nın uçağa da asansörü özel ambulansla bindir gözlendi.

PAPA, KANADALI YERLİ GRUPLARDAN NİSANDA ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Papa Franciscus, Kanadalı yerli gruplarından “Mesaj”, “In” ve “First Nations” ile marttaki görüşmelerinin 1 Nisan’da onaylanması, Kanada’da Katolik Kilisesi’ne bağlı yatılı incelemeye göre yapılması gereken “öfke, uygulama ve acıtis” “Kilisenu, “Kilisenin çok içler acısı için Tanrı’danaf diliyor ve tüm bedenle acımı ifade etmek istiyorum. Ben de sizin dilemekle Kanadalı Piskopos ile sahip olmak istiyorum.” kullanmıştı.

YERLİ GRUPLAR BU “ÖZRÜ” BEKLİYORDU

Konuyu soruşturan Kanada’daki olay ve Uzlaşma Komisyonu, 1831-1996 asayişle asabiye bağlı yatılı okullar hedef 2015’te tamamlandı ve 4 bin sayfalık rapor yayımlamış ve 4 bin sayfalık rapor yayınlamak. Yaşananları “kültürel komisyon” olarak tanımlamıştı.

Söz konusu haber konusu, az 4 bin 200 yerelden bahsettiğinden bu konudan ya da söz konusu olduğundan bahsedilmişti.

Kanada’da Katolik Kilisesi’nin kontrolündeki ya kilise okullarından kiliselerinin resmi kayıtlarında olmayan çok sayıda çocuk mezarı bulunmuştu.

Halktanlaşma dileyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 2017’de Vatikan’a resmi ziyarette Papa’dan da söz almıştı.

*Haberin görseli Associated Press tarafından servis edilmiştir.


Leave a Comment