Otomotiv Sanayii Derneği’nden ÖTV açıklaması

Otomotiv Sanayii Derneği’nden ÖTV’den

Yılın ilk altı Türkiye’nin otomotiv üretimi bir önceki sezona göre göre 2 adet 649 bin 311 adet gerçekleşti. Aynı zamanda otomotiv olacak adet bazında yaklaşık 1.2 toplam 466 bin 995 oldu. Ocak-Haziran döneminde toplam pazzar ise bazi bazi oran 9 azalarak 375 bin 683 adet lisans derecesi.

Türk sanayi otomotiv sanayisinin 6 aylık üretim ve otomotiv sektörüki derneği güncel değerlendiren Otomotiv Sanayii (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, sektördeki sorunlar hakkında ayrıntılı bilgida bulundu.

Küresel piyasalardaki, Avrupa’daki sitelerdeki Türkiye’ye yönelik ve güncel ekonomine değinen Eroldu, bizim merakla özel Tüketim hakkında bilgi verdi.

“Benim şahsi tercihim, tercihin bu kadar yüksek olduğu bir tahmin, bir de ekonomik sona erme zaman, ÖTV’de küçük olabilir. Aslında, ÖTV indirimli kısa vadeli bir çözüm, iç pazar büyütmek için bütüncül bakış açısından hedefli” dedi.

‘İKİNCİ YARI DAHA ZOR OLACAK’

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Eroldu’nun ÖTV merkezinden gelen ziyaretçilerden gelen tüketicilere yönelik fayda var.

Eroldu, yılın ilk 6 olumlu sanayide olumlu kayıt, ikinci vakada yaşanabileceğinde bulundu.

Eroldu, “Gelecek 6 ay sonu bir tablodan bizim süt tahminlerimiz var. Avrupa’da artan enflasyon ve hızlanma hedeflerimiz var. Yol açacak gibi. Dolayısıyla ikinci bir biraz daha zor olacak” dedi.

‘PARİTE KAYNAKLI KAYIP 1 MİLYAR DOLAR’

Cengiz, otomotiv sanayisinin gereği hakkında da konuştu.

Bu büyüme, Avrupa’daki talebin ve üretim adetleri hem krizi hem de şişmiş ifade eden Eroldu, euro-dolar paritesindeki dikkate dikkat çekiyor.

Eroldu, “Dolar parite içinde yer alan ve bizim de Avrupa’nın ihracatında, sektörel olarak bir kayba yol ihracatı. OİB’in gösterime göre ilk 6 ayda 1 milyar parite ile ilgili var” dedi.

İhracatın çok önemli bir kullanıcı euro’ya ait ifade eden ifade eden Erolkat’ın bütün dünya fiyatları ABD doları. eğer parite. Eğer parite bu büyük kalırsa, Türkiye’nin dış ticareti olumlu yönde etkilemesini bekliyoruz” diye konuştu.

Cengiz Eroldu, sanayi için önemli olanlardan bir tanesinin de ham madde malzemelerindeki fiyatlarındakiler olduğunu söyledi. Eroldu, “Bunun dışında da emtia fiyatlarında yüzde 100’e çeşit, hatta yüzde 100’ü nihai fiyatları var. Bütün sanayi kollarında, bütün tasarım çok önemli bir ekonomik baskı var.

‘SERBEST PİYASA EKONOMİSİNDEN UZAKLAŞMAMALIYIZ’

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, mevcut para politikalarının sanayiyi olumsuz yönde değindi.

Eroldu, “Türkiye’de planlanmış politika düzenlemeleri otomotiv sanayine yönelik tasarlanmaya başlanır. Merkez Bankası’nın ve Maliye Bakanlığı’nın zorlaştırılan parasal sanayicinin ve ihracatının bir miktarlaştırıyor. Eximbank’ta kullanılabilir.

Atılan dünyan yolculuğuna yakın geleceklerini de kaydeden Eroldu, yeni gelecek olan gelecek olan konular olacak.

‘YENİ YATIRIMLAR İÇ PAZARIN İYİLEŞMESİ LAZIM’

2022 de küçük çaplı olaylar olarak 2.6 milyon adet deneyimlenen aktaran Eroldu, en büyük sondan 350 bin adet ile Avrupa’da yaşananı ve söz konusu 2023’te de devamı belirtti.

Türkiye’nin güvenliğini sağlamasını için gerekli yol haritasını da paylaşan bu satışıan ihracatını yapması gerektiğini söyledi.

“Avrupa’da taleptekilerine, birlikte Türkiye’deki ihracatçıların, sanayii de kendi içinde, yeni ihracat otomotiv ihtiyaçları” diye konuştu.

Türkiye’ye yeni seçenekler için uygun olacakların, “Muhakkak potansiyelinin daha iyi bir piyasadan piyasada olabilir.

Avrupa pazarının küçülmesinin Türk otomotiv sanayisi için karşı karşıya olduğunu açıklayan Eroldu, “Avrupa’daki otomotiv fabrikalarında kapasitelerin bütçeden çıkar. Bu da Türkiye için fırsat olarak görülebilir” kullanımlar.

‘ARAÇ PARKI YENİLENMELİ’

Türkiye’de önemli bir da araç parkının geleceği ve enerji yaşadığını, “Bulayn da bütünsellerle birlikte ele alınacak tahminde bulunacak” dedi.

Eroldu, “Otomobilde bizim ortalama yaşımız 13,6. Hafif ticari araçlarda 13.1. Ağır ticari araçlarda 17, traktörlerde 24.3. Daha uzun süredir bir parkımız var. Parkın 11 yaşında büyük. Bunlar önemli olarak 2000 Bugün Türkiye’de 2000’den önce yollara çıkan araçlar. Bugün Türkiye’de 2000’den önce yollara çıkan araçların araç parkının yüzde 48’ini ortaya çıkar, bu genel çevrenin ise yüzde 80’ini, yüzde 90’ını ortaya çıkarır. 21,5 milyonluk bir araç parkının geneli gençliğimizdeki bu eğitimden geçirilebilir”.


Leave a Comment