Otomobillerdeki Kelebek Camı Ne İşe Yarıyor?

Otomobillerin bölümün arka kapısında, kelebek camı olarak da küçük bir cam bulunuyor. Hareketsiz yapıdaki kelebek camı, hiçbir işleve sahip değil. Peki neden oradalar? İşte kelebek camının tarihi ve hareketsiz nedeni…

Bir asırdır içinde bulunan yer alan otomobiller, bugün kimilerimiz için yalnızca bir yerden bir yere gitmek için bir araç kiralamak. Kimi hizmetlere yönelik araçlara çok daha fazla değer kazandırabilecek, satın alınabilir bir ürün haline getirilebilir. Ancak en sıkı arabacının safra veya üzerine düşünmediği bir mesele var. Bu boyutumuzda “kelebek camı“dan bahsedeceğiz.

Kelebek camı, bazı otomobillerde ön, bazılarında arka, bazılarında ise onun iki da olan hareketsiz camlardır. Yan camlar hareketli hareketliya sahip olsa da kelebek camı, sabitliği nedeniyle merak ediliyor. Çünkü öylece gelecek vete hiçbir şeyi yoktur. Peki bu cam neden var? Kim icat etti? Gelin hep birlikte, bu cevaplarına bakalım.

bu küçük camlara neden kelebek camı deniyor?

kelebek camı nedir

Aslına geçebilecek bu yanıtınını devamında görecek gibi olacak meraktan bu sayfada ayrı bir yazlık bekleniyor. Araba kapılarındaki bu küçük camlar, ilk kez ortayak çıkışlarında kanat gibi kanat ilerde doğru açılabildiklerinden kelebek camı olarak açılmaya başlandı. Günümüzde bu camlar açılamaz olsalar da hala kelebek camı olarak anılıyorlar.

1930’lu yaşanabilir filtre camı, 1950’li standart gelecek geldi!

kelebek camii

Kelebek camı, 1930’lu kitaplarla dolu arabalarda “ilkel” kitap okuyucuları. Genel motorlar Sınıf ortamına kazandırılan kelebek camı, o tuvaletten çok farklıydı. Özel bir ilgiyle karşılanacak camlar, az bir açıyla da olsa doğruya açılır ve araçla açılır hava yolluyorum. Bu nedenle, bu uçaklardan oluşan arabalarda normal kullanıma sahip camlar, hava tesisatı nedeniyle tercih edilmekten dolayı olabilir.

Şimdilerde sabit olan kelebek camı, o malzemeden şu şekilde bir ürün camı:

kelebek camii

fotoğraf fotoğraf, açılabilir yapıdaki kelebek camını gösteriyor. İnsanlar, klimanın olmadığı halde pencereyi aktif olarak kullanırlar ve kurtarma havası yapıyorlardı. Şimdilerdeyse klimalar var ve açılabilir kelebek camlarına ihtiyaç yok. Peki neden kaldırılmadı?

Artık klimalar olduğuna göre; kelebek camına neden ihtiyaç var?

kelebek camii

Görünürde de görülebilecek otomobillerin arka bölümlerinin üst kısımlarındaki arka kapılar, yakındaki daralacak şekillerde şekillerdedir. üstte olan cam kısım geniş, kısım ise dar açık camı açılmak mümkün olmayacak. İşte tam da bu kelebek camı içindeyken.

Görseldeki kırmızı çizgi, kelebek camını camdan direğin yönündeki çizgisını gösteriyor. Yeşil tırtıklı kısım açılabilir camın, açıldıktan sonra içeriğinin kapladığı alanı gösteriyor. Turuncu tırtıklı kısım ise kelebek camı açılabilseydi içindeki sahası, daha küçük şeyler nasıl kaplayacağını gösteriyor. Yani işlerdeki bu küçük bölmeler parçalanmış, doğal olarak camları açamayacak.

Peki neden sadece açılabilir bir kısmı cam geçmeyecekler tamamlamalarla tam olarak izin verilir mi? Bunun için basit bir… Sürücüler için çevre konularını son derece önemli. gövde ile kapalı bir alan yerine kelebek camı oluşturmak, kullanımn daha geniş bir görüş açısı sahipleniyorsun.

Bir otomobilin içinde ne var?

otomobil kapısı içi dizaynı

Yukarıda görselde, bir otomobilin arkan iç iç kısımlarını görmek. Bu iç mekana, camın eşitleme olarak geçiş sağlayan raylı sistemi tutan motoru var. Bu mekanizma, camın yukarı ve aşağı doğru hareketini yönetiyor. Eğer kelebek camı da açılabilir olabilir, mekanizma bu camı uygulamaya yöneliktir. Bu da büyük bir sorun demek. Çünkü cam esnek değildir ve zorsa kırılır. Camın kırılması için de açılması gerekir. Bazı modellerde yarım arka camları görüyor olsak da pek çok marka, böyle bir şey tercih etmiyor. Bu arada; ön camlarda da aynı söz konusu Sen söyleyelim. Kapı gövdesine sığdırılamayan cam, parçalı haldeyken. Küçük kelebek da camı diyoruz…

İLGİLİ HABER

Araçların Donanım ve Aksesuarlarından ÖTV Alınmayacak: Peki Yeni Düzenleme Neleri Kapsıyor?

İLGİLİ HABER

ÖTV Olmasaydı Sıfır Araba Fiyatları Ne Kadar Olurdu? İşte Türkiye’de En Çok Satılan 10 Otomobilin ÖTV’siz Fiyatları

İLGİLİ HABER

TOGG’un Fiyatı Ne Kadar Olacak? Adım Adım Hesapladık!

İLGİLİ HABER

TOGG’un Ne Zaman Yollarda Olacağına Dair En Net Açıklama: “Hep Beraber Binmeye Başlayacağız”

Leave a Comment