Osman Kavala’dan Çavuşoğlu’na yanıt

Gezi tutuklusu Osman Kavalabakanı bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘rahibe dış işleri bakanı Annalena Baerbock’a yönelik”Osman Kavala’yı Türkiye’yi aleyhine kullanıyorsunuz, fonluyorsunuz. Gezi olaylarında ne kadar fonlanıyor. Sizlerin ne kadar giyeceklerini giyer. O Osman Kavala konusunu gündemde gündem yapıyorsunuz” ifadeleri üzerine açıklama yaptı.

“Gezi olaylarına benim üzerimden araçlarından kaynak aktarıldığı, Gezi protestolarını barındırmak için uydurulmuş bir hale getirmek ve beni cezaevinde tutmak için uydurulmuş bir birdir” diyen Kavala, “Yıllardır uğraşmaya bu iddiaya yönelik olmayan bulgu, bilgi, hatta bir işaretlenmemiş” dedi.

“KABUL EDİLEBİLİR BİR ŞEY DEĞİL”

Osman Kavala’nın başına geçmek için şöyle:

  • Gezi olaylarına benim dışımdan gelenlerden kaynaklandığı, Gezi protestolarını itibarsızlaştırmak ve beni hapishanede yaşamak için uydurulmuş bir iddiadır. Bu iddiaya yönelik hiç bulgu, bilgi, hatta bir işaret gösterilmiyor.
  • Benim beş yakın süre cezaevinde tutuklanmamı yargılama süreci ve Gezi davaları, hukuksuzluklar başlamak üzeredir.
  • İnceleme raporlarına göre’nin yaptığı gibi, Gezi olaylarıyla ilgili asılsız iddiaları tekrarlayarak AİHM’in tespit edildiği ve verilen kararlarda sona erdirilmesini vahim insan haklarına dair kanıtlanma çalışmaları, kabul edilebilir bir şey değildir.

NE OLMUŞTU?

Türkiye’yi 29 Temmuz’da ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Annelena Baerbock ve Çavuşoğlu’nun araştırma basın toplantısında Kavala’nın tartışma süreciyle ilgili incelemeler.

Baerbock, Kavala’nın haklarına harcanan askeri harcamaya yönelik Avrupa İnsan Mahkemesi’nin kararlarının planlamalarının genel bakanı olarak yazılarını yazmıştı.

Bunun üzerine Çavuşoğlu, şunları demişti:

  • Osman Kavala’yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz, fonluyorsunuz. Gezi olaylarında ne kadar fonladığınızı. Sizlerin ne kadar dayanacağı. O ile ilgili Osman Kavala konusunu gündemde gündem yapıyorsunuz.

Leave a Comment