Nokia’nın Cep Telefonu İşindeki En Büyük Hatası Neydi?

nokia, 1990’ların genel sistemi olarak symbian’ı seçme. 9210 Communicator ve 7650 gibi cihazlar hedefliyorlardı. 8 megabayt ram ve 4 megabayt diske sahip olanlar bunlardır. linux, bu spesifikasyonlar için uygun değildi. windows ce vardı ama o da işe yaramak vardı. bu yüzden nokia için tek başına. kalan symbian’dı aslında symbian dediğimiz şey, psion epoc os idi.

7650 üzerinde kendim üzerinde uygulanabileceğim bir iş yerinde. çin işkencesi bir şeydi. psion, rom üstü siyah beyaz ekranlar için gereklitı. 7650 gibi bir cihaz için, “Kullanıcılar için uygulama yapmak” için, flash bellekten, ram’a sürdürülebilir gibi, performansı öldüren hedef sergilemekdu.

sonra n95 gibi renkli ekranlı cihaz çıktı. uygulama iyileştirme hala gibi imkansız bir şeydi. yani mümkündü ama symbian’ın sunduğu bir platform ve api olarak ortada hiç bir şey yok kabul edildi.

tam bunlarda, apple çok daha iyi teknik spesifikasyonları olan iphone 1 2007 yılında ortaya çıkardı. içinde 128mb, 16gb flash bellek gerçek bir cpu ve gpu, 18bit ekran… ve en büyük önem, bu cihaza göre gerekli, bir sistem sistemi. hem de, basit bir uygulamada temelden uygundur.

iphone lansmanına nokia yönetimin ilk tepkileri vermeye yönelik spekülasyonlar dönüş. bunun için iphone çıkar yönetim organizasyonu birina gönderilir. orada tüm organizasyon, toplantıda açılırlar paketi. Sanal bir kampanya, fiyatının çok yüksek olacağı şekilde varırlar. bu küçük bir pazardan yararlanabileceğinizi, pazarın ilk günlerinden biri olanalar. başka bir hikayeye göre benzer şekilde, bir ne kadar buradan çıkarabileceklerini soru genel müdür. olarak: çok kısa bir şekilde bir cevaplama yöntemidirse, çok kısa bir zaman planı çıkarabileceklerini söyler mobil cihaz cetveli.

Önümüzdeki senelerde vahameti adım adım belli olacak ve o çok büyük yerlerde olacak yok olup, yetişmeye aday olacak. iyi ürün sistemi konusu noa’nın sandığından çok daha büyük bir problemi olduğu çok geçkiden çok hoş.

symbian’ın kullanıldığı anlaşılınca, meego’a odaklandılar ama o da bir türlü yarışma şansı olmadı. sürekli, bir kaç aya problem çözeceğiz, şu anda diye oyalandı tüm şirket, senelerce.

Oyun sistemi veya daha geniş kapsamlı bir yazılım, hafife alınır. gerekli ve bir vizyon geliştiremediler.

hala birçok şirket bu kafada. alırız işe 50-100 yazılımcı, veririz paralarını, kafalarına vura vura yaptırırız olumlunda. ama nasıl bir meego takımı belli bir 2000 kişi ile çalışmaktaydı. nokia elindeki çok imkana sahip ve teknoloji konusunda yetenekli ve yönetimli bir geçmişe sahip. buna karşı önleyemediler. yazılımın sanıldığın, gerçekten temel vizyon bir alan.

.

Leave a Comment