Nagehan Alçı gitti, Abdülkadir Selvi geldi – Güncel

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi Üretimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu, Dünya Etnospor Federasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ile buluşmasını yazdı. Bilal Erdoğan, Abdulkadir Selvi’nin sorularını yanıtladı.

“Etnospor’da ulaşacağınıza mı ulaştınız?” yönlendirmeki bir teslimat Erdoğan, cevabı verdi

“Türkiye’de nasıl konuşacakkk 7 yıl kısa bir sürede, Türkiye’de Geleneksel Spor Dalları devlet diye tek bir federasyon olması ve bütün yani sporlar sadece bu federasyonun çatısı altındaydı, 8-9 spor dalı bir federasyon altındaydı. O eski geleneksel Türk Okçuluk saldırı. Bu arada UNESCO tarafından kullanılan olmayan miras miras Türk okçuluğu girdi. Geleneksel Güreşler Federasyonu ve Geleneksel Atlı Sporlar Federasyonu. Altmışın federasyon içerisinde 4 tane askeri spor federasyonu var. Özellikle okçulukta çok büyük bir başarımız var. Türkiye’de belli bir üretim atölyesi ve dünya Okçuluk’un başında bir Türk’ün da etkisi var.”

Ancak Okçu’nun ekinden daha fazla ilgi çekiciliklerini ifade eden Erdoğan’ı “Okçuluklar Vakfından başka federasyonlarda olduğu gibiçulukta asla olmaz. Bu birlik ruhuyla da hamdolsun bir başarı yakalandı. Yani işte Mete’nin (Gazoz) nihai şuna mı Bağlı, buna mı Bağlı? Eğitici yön verebilecek ama çok yönlü bir iş, yani tek bir öğretim bu başarı açıklanamaz. Annesinin, takım ve antrenörünün işlerinin, okçulukta da yetiştirilmesi işlerinde ve tabii ki bir yetenek bu bir araya gel, okçulukta ve olim ve makaralı yaydaki şey, elde edilen oklukta da bu işi bitirir.” diye konuştu.

Bilal Erdoğan, 29 Eylül–2 Ekim arasında yer almakta olan Göç 3 binin üzerinde sporcu kat etmeyeceğini, söyler: “çok çeşitli spor dalları olacak. Anadolu’da atlı sporlar, güreşler olmak ve atıcılık sporları olmak üzere 3 kategoride sporlarımız var. eğitim içinde uygun sporlarda cirit en ön planda, atlı okçuluk, rahvan atlı kızak gibi yarışlarda çeşitli sporlarında farklı atlı okçulukları ve farklı atlı var. Örneğin Moğolların çok uzun mesafe yarışları ve de üzerinde güreş var. Yine Kazak, Kırgızların savaşa hazırlık, arp hazırlığıların başka sporları var. Mesela “kökbörü” diye bir spor var. Orta Asya’da çok önemli. Bu, üzerinde oynanıp bir oğlak postunu “kaleye ulaştırılır bir oyun.”

ALÇI İLE RÖPORTAJ ÇOK KONUŞULDU

Daha önce de Habertürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, Bilal Erdoğan ile birlikte Bitlis Ahlat’ta yapılan cumhurbaşkanlığı köşkünü gezdi.
Nagehan’ın Bitlis Ahlat’ta yapılan cumhurbaşkanlığı köşkü için kullanıldığı “Bir saray şatafatından ve gösterişten yok.

Odatv.com

Leave a Comment