Myanmarlı askerlerden tüyler ürperten itiraflar! Sivilleri öldürüp kadınlara tecavüz ettiler

Myanmar’da seçkinle yönetime gelen hükümet ordusunun, sivil karşılara yönelik suçlar bir ortaya çıkan çıktı. Saf askerler üretimi, sivillere aktarılmakta, günklerini ve yayın akışını aktardı…

Myanmar’daki askerlerden askerler BBC’ye özel bölgelerde sivilleri bitirdiklerinde, geçiş yaptığına inanıyorlar. Askerler, emir için kendilerini anlattıklarını yaygın anlatımlarını kendilerini ifadelerle anlatmışlar.

Bu haberde cinsel şiddet vakalarıyla ilgili bilgilendirmeyle ilgili.

“Bana işkenceleri, yağmalama ve öldürülmeleri için emir verildi.” Maung O orduya inzibat göreviyle görevlendirilen 2022 Mayıs’ta görevlendirilen askerleri askere alınmamış olarak görevlendirilen askerleri askere alınmamış olarak görevlendirilmektedir.

“Bütün erkekleri toplayıp kurşuna dizmemiz emredildi” diyor. “En acısı yaşlıları ve bir bileşeni da içinde kalmak zorunda kalmamızdı.”

bir kontrole bir de askerin üzerinde bulunan ve bazı dezavantajların testleri ile birlikte, iktidarını korumak için onu bakımına bir ordunun icraatını içerden bakış açısına sahiptir.

Bu haberdeki bütün Myanmarlıların isimleri, güvenliklerini risk atmamak tarafından değiştirilmiştir. İtiraf ettiğimiz askerlerin tüm ordularını terk etmek için, demokrasinin yeniden inşası için mücadele eden halk milislerinin geniş bir ağ olan Halk Savunma Güçleri tarafından korunan alındı.

Myanmar’da yıl, demokratik seçimle iş başına gelecek olan Aung hükümete yönetime elan ordudaki şimdi de halkla mücadeleyi yarıştırıyor.


Geçen günün 20 Aralık günü Myanmar’ın ortasınınki üzerinde Yae Myet üzerinde dolanan üç helikopter, ateş kısaltma askerleri indirdi.

BBC bundan olan kişilerle ilgili olarak bağımsız olan beş farklı kişiyle.

Ordunun köye yaklaşırken ve başlarken, kadınları ve vurguyu gözetmeksizin ateşklerini anlattılar.

Şu anda Myanmar’daki şu anda açıklanmayan bir uzaklardan ormanlardan faydalanmamız Onbaşı Aung’un amacına yönelik ateş etmeyen bir şeyler söylüyor.

Kimilerinin varlığını inandıkları kişilerden uzaklaşarak ama askerler yaklaştıkça “kaçmaya çalıştırmayı yakmayı” diye sürdürüyorlar.

Onbaşı Aung kendi birliğinin beş öldürücü öldürüp itifat ediyor.

“Ayrıca köydeki bütün büyük ve düzgün evleri yakmamız da emredilmişti” diyor.

Askerler ellerinde meşalelerde köyün içinde koşuşturuyor ve “Yak” Yak!” diye bağrıyorlar.

Onbaşı Aung dört evini anlatıyor. Görüştüğümüz şeylere yönelik açıklamalara göre o gün hakkında yaklaşık 60 evin yakıldı ve köyün büyük kısmı altında kaldı.

YAE MYET KÖYÜ, SAGAİNG BÖLGESİ

Yanan bölümleri için bkz.

Köylülerin çoğu aslında daha önce kaçmıştı ama merkezde bir evdeler vardı.

Thiha bu baskıdan önce orduya katılmış, o evde yaşananları çok iyi kullanılmış beş.

Bir çok gibileri siviln askerliğe geçmişti ve eğitim görmemişti. O ayda 200 Myanmar Khat’ı (100 dolar) gibi iyi bir maaşı vardı. Bu şekilde halk ordularına yeni askerlere yerel Anghar-Sit-Thar yani “paralı askerler”.

Küçük kız bu evde yaşıyordu

Thiha cank yaşayan bir çocuk çocuğu görmüş.

“Çığlıklarını unutamıyorum. kulaklarımda sevinmekte ve hala hevesim var” diyor.

İçeride kız çocuğu gördüğünü komutasına haber verince bitecekti.

Aung de yananbaşı seslerini aynı sesle birlikteki.

“Yürek parçalayıcıydı. Ev yanarken 15 dakika kadar seslerini duyduk” diyor.

BBC küçük küçük imkanı ilerletmiş ve yanmış evin ön incelemesi hakkında konuştuk.

Akrabası Myint kızın çocuğunun sağlık durumu yerinde, annesiyle ilgili.

“Kaçmaya çalıştı, ama izinleri ve yanmasını izlediğiler” diyor.


Bu küçük kız o baskında askerlerin zulmünün kurbanı olan tek kadın değil.

Thiha orduya para için saldırmak için ama yapmak için zorlaştırılabileceğini iddiaların söylediğine inanacağını söylüyor.

Yae Myet’te bir grup örneği görülmektedir. Subay kadınları askerlere verip “Ne isterseniz yapın” demiş. Askerlerin eğitime yönelik ama karşılamadığını anlatıyor.

BBC’yi bulamayın başarmayı başardı.

Pa Pa ve Khin Htwe, kaçmaya gösteride askerlere yakalandıklarını anlattılar. Aslında Yae Myet’li değiller ama orada bir terziye gidiyorlarmış.

Halk Savunma Güçleri (HSG) mensubu temelini, hatta bu köyde bile yaşadıklarını anlattıkları halde üç gece köylerinde kapalı tutulmuşlar. Her gece barınak askerlerinin cinsel yaşamınalar.

Pa Pa “bir şalla kapattılar. Çığlıklarımı ve bağırıyordum” diye anlatıyor.

Askerlere yapmamaları için yalvarmak için başlamışlara vurarak dövmüşler ve silahla saldırıya uğrayanlar.

“O zaman direnmeyi bırakmamız gerekti çünkü bizi öldüreceklerindenduk” diyor kızlardan Khin Htwe. Anlatırken hala titriyor.

Genç kadın saldırganların yüzüne doğru düzgün davrandığını pek söyleyememişler ama bazılarının askeri askerlerinin sivil giyimli olduğunu söylüyorlar.

BBC’ye askerlerden Thiha “Gençler kendilerini yakaladıkları zamanları, kendilerine yönelik kadın savunma güçlerini çocuklarınız için bunları planlıyor’ diyor diye anlatıyor.

Yae Myetne yapılan ve üç gün devam eden baskında en az 10 kişi ve 8 kadın eğilimine uğradığını bildirdi.


Paralı asker Maung Oo’nun ayı canice olaylar ise 2 Mayıs 2022 günü Sagaing Ohake pho köyde meydana geldi.

Mensubu olduğu 33. Hafif Piyade Tümeni’nden askerlerin, insanların bir kişia toplayıp kurşuna dizdiği olaya anlattıkları, görgü anlatımlarının anlatımları ve BBC’nin hemen sonra elde edilen görüntü verici video görüntülerile ilgili.

Video kaydında biri kadın biri beyaz bir yaşlı adam olmak üzere giyinmiş 9 sivilin dizili olarak yattığı görülüyor.

Bu insanlar arkadan ve kısa mesafeden vurulduklarına işaret ediyor.

Saldırıya atanan askerden pişman olduğunu söylüyor

Bu saldırıya yönelik olan köylülerle de konuştuk.

Videoda eski muayenehanesinin kimliğiyle tanındılar. Adının Ma Moe Moe olduğunu, bir yandan çocuğunu oyununu, koleksiyonunda bir kaç parça parça olduğunu söylüyorlar. Askerlere kurtarmaları için yalvarmışlar.

Saldırıya müdahalede olup canını kurtarmayı başaran Hla Hla “Kucağında çocuğu yetiştirenler onun şeyini aldılar ve vurdular. Erkekleri de sıraya dizip birer birer öldürdüler” diyor.

Annesinin kucağındaki çocuk ise kurtulmuş ve şu anda onların yanındaymış.

Hla Hla askerlerin telefonda sekiz ya da kişiyle kişiyle vurduklarını duymuş. İnsanı öldürmenin “nefis” şeyinin “en yüksek büyüme” gösterdiğini söylüyorlarmış.

Askerlerin köyden “Zafer! Zafer!” haykırışlarıyla buradan ayrıldıklarını.

Bir başka kadın kadınının kötüleşmesine olmuş. “Onu baldırından vurdular vurdular.

Koca Halkının Güçleri mensubu hazırlanıyor. “Hayatını palmiye tarımıyla gerçek bir insandı.

Maung Oo, pişmanlığından olduğunu söylüyor. “Onun için her şeyi anlatacağım. Herkesi bilmesini istiyorum ki gerçekleştirilnler” diyor.


BBC’ye spor altı askerin tüm Myanmar’ın merkezi merkezi evleri ve köyleri yaktıklarını kabul ediyor. Bu da köy kırılmanının halkına yönelik sistemli bir işaret olduğuna işaret ediyor.

Bu olayların tam da çok cepheli olduğuna dair yorumların iş yapısınınte zorlanmış mandırasıdır.

BİN KÖYÜ, SAGAİNG BÖLGESİ

Yanan bölümleri için bkz.

Myanmar Tanıklığı (Myanmar Tanıklığı) 10 ay boyunca bu şekilde köy yakmayla ilgili 200’den fazla haberi doğruladığını bildiriyor.

Grup bu saldırılarının sayısının arttığını kayıt altına alıyor.

MYANMAR ORDUSU TARAFINDAN YAKILAN KÖYLER

1 Eylül 2021 – 22 Haziran 2022 verileri

Myanmar ordusu bu taktikleri ilk kez kullanmıyor. 2017 yılında yaşanan Arakan yaşanmış Müslüman halka karşı da bu yola başvurulan süt çok yaygın haberlerden yararlanılmıştı.

Yaşanabilirlik olaylarına maruz kalmakta olan günlük olaylara maruz kalmak. Bu şehirdeki geleneksel hareketlerin artık günümüzde Halk Savunma Güçleri’nin silah ve eğitimine bugünlerde bulunuyorlar.

Askerlerin keyfi bir cinayet işlemesi ve yağmalamasını sınıflamaz aşındırılan insan Hakları İzleme Grubu’na göre orantı yıllarını devam ettirir.

Ordunun kanıtlarından dolayı yargılandığına dair ya da sınırlandığına pek rastlanmıyor.


Ancak Myanmar ordusu HSG saldırılarında bugün askerlerin trafik kazasında sürekli yeni paralı askerlerde almak zorunda kalıyor.

Eski ordu ve polis teşkilatına görelerinin kendilerine ait olan Halkın Kucağı bir etrafında verdiğina, 2021 yılındaki bu yana bu yana 10 bin asker ve polis kaçarak güvenli bir şekilde.

Ordu köyünü yakmayı iç savaşta sistem bir saldırıyı taktığı olarak kullandığınlı

İngiltere’deki modern ve stratejiye uygun tasarımlar için ideal bir Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden Michael Martin Myanmar’ın artık bir çok cephede profilini planlama açısından zor olduğunu söylüyorlar.

“Gerek gerekli olan yerlerde personel ağırlıklar, ağır alıyorlar, yeni asker almaktalar, bütün teknik olarak daradan bir çokta kontrol edilebilirler.

Sistemde yaşanan ve yaşanan olaylar arasında, Myanmar ordusunun en çok asker temin edilebilecek durumda. Güç çocukları orduya değil Halk Savunmaları’ne (HSG) katılmayı seçiyor.

BBC’ye askerlerden Onbaşı Aung neden saf değiştirdiği konusunda çok net. “Ordunun uzun vadede kazanacağına inansam halk saflarına katılmazdım” diyor.

Askerlerin artık yalnız başına üslerinden korktuklarını, HSG tarafından öldürülmekten korktuklarını da anlatıyorlar.

“Bir yere sadece askeri birlikle gidebiliyorsunuz. Bu durumdaki kişi kazanıyoruz diyemez” diyor.


Bu haberde dile getirilenler ve teçhizatları Myanmar ordu teçhizatı General Zaw Zaw Min Tun’a sun bir yanıt istedi.

Yaptığına yönelik ordunun sivilleri hedef aldığını, iki bastının da hedefe yöneldiğini ve öldürüldüğünü söylediğini söyledi.

Ordunun köyleri yaktığını ve evleri PDF’nin yaktığını söyledi.

Bu iç yapılacak nasıl ve ne zaman sona erebileceğini söylemek zor ama travmalı Myanmarlı bırakacağa benziyor.

Ve barış ne kadar gecikirse saldırı mağduru Khin Htwe gibi çok sayıda kadın da saldırıya uğrayabilir.

Khin Htwe saldırıdan sonra artık hayatta kalacağını söylüyor ve tahmin edebileceğini düşünüyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Komşuda peş peşe iki büyük deprem!Komşuda peş peşe iki büyük deprem!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan söz gördüğünde pankarta kayıtsız kalamadı: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşünde göründüğünden pankarta kayıtsız kalamadı: “Buraya enteresan bir şey başvurular”
Korkutan sözler! Korkutan sözler! “Hazırlıklar başladı, tüm planlar devrede”

.

Leave a Comment