“Milli Eğitim Bakanı Özer’i de görevden alın”

CHP’li, KPSS’ler ile ilgili standart uygulamalarla ilgili Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer‘in de görevden hazırlanan takviyeler.

Bir ay önce, temmuz günü, ÖSYM’de çalışannde çalışan 432 kişi yeri anımsatan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım KayaDaha önce işletmede olan Mahmut Özer Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulacak şekilde Devlet Denetleme kurulu’nun uygun bir görevi yoktur.diye konuştu.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ise “Eğer ÖSYM başkanını görevden alıp Devlet Denetleme Kurumu’nu çağırıyorsanız Milli Eğitim Bakanı’nın orada ne işi var? İşin başı o zaten” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanKPSS sorularının sızdırıldığı iddiası düşünülemez DDK’ye inceleme ziyaretinde bugün de ÖSYM binasından alındı.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nun CHP’li üyeleri Ankara Milletvekili Yıldırım KayaOrdu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ve Muğla Milletvekili Suat Özcan TBMM’de bugün fuarda.

Milletvekilleri şunları söyledi:

 • Yıldırım Kaya: “Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) lisansı yapıldı 31 Temmuz 2022 tarihinde. Ancak KPSS’ye verilen adaylardan biri, 2 Ağustos sabahı beni arayarakçı kitap sınavında olduğun ‘Yediik sınavındaki yayında KPSS’ye ulaşan bir 20 örneğinin birebir aynısı olduğu bilgisini verdi.

“ÖSYM’NİN BU KADAR HIZLI YANIT VERMESİ BİZİ ŞAŞIRTTI”

 • Basına gönderilecek ve okunacakları çok kısa süreden sonra daha önce de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin uygulamasından olan ama FETÖ taktiği için konu konu daha da olacak. ÖSYM başkanının eğitiminde hiç olmadığı kadar kesin değildir ÖSYM Başkanlığı ‘Bazı sınav sorularının bir yayınevinin sınav sınavıyla aynı kabul edilen sosyal medyalarında platformunda görüşü atılan iddiaların incelemelerimiz hakkında doğrusız olduğu anlaşılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’nda bu kişilerle ilgili bir açıklama yaptı, asılsız olduğunu iddia eden. Ama söylenmediğine, delillerin ortaya çıkmadığına, çıkma’larınla ​​yinelenen bir ÖSYM’nin karşısına çıkmadığı bu kadar hızlı yanıtladı bizi şaşırttı.

“ÖSYM BAŞKANLIĞI YAPMIŞ OLAN MAHMUT ÖZER MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI KOLTUĞUNDA OTURDUĞU MÜDDETÇE”

 • İlgili durumla ilgili yaşanan en küçük bir kötülük, doğruya Milli Eğitim Bakanlığıyla ilgili. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in hem de ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün görevden el çektirilmesini istedi. Bu ihtiyaçtan 3 saat sonra Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı. Ancak bu mümkün değildir. Daha önce yapılmış olan Mahmut Özer Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulacak şekilde Devlet Denetleme kurulu’nun yerinde olmayacak.

“MANTİKSAL OLARAK AYNI SORULAR ÇIKABİLİR AMA BİRE BİR AYNI OLMASI İZAH EDİLMEZ”

 • Daha başka bir olay ÖSYM’de gerçekleşti. Bu sınav sorularının ‘Yediiklim’ soru kitapçığında aynısı olan… Bakın ÖSYM’nin 49 numaralı soru, Yediiklim’in soru no da 49. Soru aynı, şıklar aynı, yanıt aynı. Burada 42 Yediiklimde no 41. Şıkların sorusu sadece soru. Bu da bize çok net gösteriyor… Biz eğitimciyiz. Sorularda benzerlikler olabilir. Mantıksal olarak aynı soru sorulabilir. Ama bire bir aynı olması anlaşılmaz.

“ÖSYM’DE ÇALIŞAN 432 KİŞİNİN YERİ NEDEN DEĞİŞTİ”

 • Bir ay önce, temmuz takımları, ÖSYM’de çalışanlarda 432 kişi değişen. 432 kişi yeri değişti? Burada yer değiştiriliyor. Tez-Koop-İş Sendikası temsilcisinin de yeri değiştiriliyor. Tez-Koop-İş Sendikası genel merkezi bu durum gösteriyor. Diyor ki; ‘İşyeri temsilcisinin yeri yasaya göre değiştirilemez’. Yasaya işyeri temsilcisinin yeri değiştiriliyor. Bu 432 kişi yerine alternatif, yerine geldi, sınava 1 ay kala bu kişinin amacının amacı nedir?

“CUMHURİYET SAVCILARI NE İŞ YAPIYOR”

 • Tüm bunlar olup biterken Cumhurbaşkanında bir şaibe olduğunu görerek Devlet Denetleme Kurulu’nu göreve çağırmışsa, ÖSYM yöneticisini görevden alınmışsa Cumhuriyet Savcıları ne yapıyor? Burada bir usulsüzlük, uğursuzluk var. Alın teri çalınmış. Umutlar çalınmış, iş ve ekmek çalınmış. Bu olayını kim takip edecek? İdari takip var, peki takibi kim yapacak? Cumhuriyet Savcıları. Cumhuriyet savcıları şu ana kadar bir soruşturmadı. CHP’nin bizler hazırlığını yaptık Ankara Cumhuriyet Savcılığının suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu öngörün. bizim için elzem.

“SINAVA GİRECEKLER ENDİŞELİ”

 • Vatandaşlarımızın ÖSYM’de yaşanan bu olaydan sonra Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınavı var (ÖABT). Bu girecek olan Metin Ünal öğretmenimiz şöyle diyor: “Ayın 14’ünde ÖABT’ye gireceğiz. Bu kafayla nasıl olacak? Ben onun düşüncesiyle mi okuyacağım?” diyor. Bu kaygıyı bir öğretmene nasıl yaşatıyorsunuz? Önümüzdeki dönem yapılacak sınavların tamamı şaimenlik olacaktır.19 Kasım 2022 Cumartesi Uzmanlık/ olacaktır. giremez’ diyorlar. Buradan çağrı planı: Sayın Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ya o koltuğu bırak ya bugünden bir ÖSYM’deki yolsuzluğu açıkla, iki uzman öğretmenlik sınavının yapılmayacağını açıkla. Bu kadrolar tarafından uygulanabilecek şekilde uygulanamaz.

“ÖĞRETMENLERE ÇAĞRIMDIR: SINAV SONUCLARINA İTİRAZ ETTİĞİNİZDE SONUÇ DEĞİŞMİYOR. BUGÜNDEN ÇIĞLIĞINIZI YÜKSELTİN”

 • Öğretmenlere de çağrımdır: Sınavdan olumlu sonuç değişmiyor. Bugünden çığlığınızı. Bugünden sınava girmeyilmeyenlere deklere edinmiyoruz, geleceğimizi elinize teslim edemeyiz’ demek olacaktır. Bunu demezseniz KPSS’de yaşanan sorunlar sizi de yakacak. Öğretmeninden öğrencisine, gencinden iş arayanlarına kadar emekleri alın terleri çalıştırıyorsa, umutları çalışıyorsa umutun adı CHP’dir. CHP olarak biz bu sorunu devam etmeye devam edecek.

“ÖSYM TEPEDEN TIRNAĞA DEĞİŞTİRİLMELİ”

 • Erdoğan’a teşekkür ve çağrıda bulunmak istiyorum. Teşekkürüm ÖSYM Başkanını görevden alması ve Devlet Denetleme Kurulu’nu göreve çağırması önemli değildir. Bu kadar hızlı hareket etmek için teşekkür ediyorum. İkinci çağrım şudur: 602 bin öğretmen ve öğretmenlik alan yeterli sınava girecek olan öğretmenlerden yararlanmatalar. Bu kaygıyla birlikte sınavlar yapılamaz. Derhal ÖSYM tepeden tırnağa değiştirilmeli. Eğitimden yetkili olan sendika içinde olmak eğitim sendikaları ile birlikte bir komisyon oluşturulmalı. Bu komisyon bu süreçte. Ayrıca TBMM Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeleri de bu süreci takip ve yetiştirmeliyiz.”

ADIGÜZEL: “FETÖ GİTTİ MAŞA DÜŞTÜ GERÇEK EL ORTAYA ÇIKTI”

Mustafa Adıgüzel ise konu ile şu açıklamayı yaptı:

 • AKP bir siyasi parti ya da siyasi oluşum değildir. AKP’li çeşitli cemaat ve tarikatların bir üstü muhteşem bir organizasyondur. Rant paylaşımını, oturma paylaşımını, parselleşmeyi başlatan bir kurumdur. Bütün bakanlıklarda ve örgütlerde AKP’nin izdüşümünü görebilirsiniz. AKP cemaatler ve tarikatlar arasında bölüşülmüşse yardım kuruluşları bu şekilde dağıtılmıştır. Eskiden FETÖ ağırlıktaydı şimdi onun boşalttığı başka tarikat ve cemaatler geliyor. Bu yüzden Sayın Erdoğan’ın ÖSYM’nin başkanını görevden alması ‘neden soruları sızdırdın?’ tepkisi değil ‘neden sorular acemice sızdırdın?’ tepkisidir. FETÖ gitti maşa düştü. Yani FETÖ’ eğitimli kadrolarının daha ustacanın bu işlerde şimdi acemilikler yapılmaktadır. Bu şekilde ortaya çıkmakta. ÖSYM hükümetinin görevden ustacandan sonra bu işi işicandan daha fazla gizlice kastedilen kişilerden daha fazla kullanılacaktır. ÖSYM cemaatlerin ve tarikatların uygulama operasyonlarına sahne olmaktadır. Bu kendi içlerinde yapılan bir ilerlemeyi de bir köşeye değil yapmak istiyorum.

“DEVLETİN TÜM BAKANLIKLARI VE KURUMLARI CEMAATLER ARASI SAVAŞA ŞAHNE OLMAKTADIR”

 • Sayın Yıldırım Kaya güzel uygulamış, aynı mantıkla aynı şey 26. kadar dahi aynı şey gibi. Artık bu bir acemilik olamaz bir operasyon da olabilir. Bir önceki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u uyardım. Sizi cemaatler yetiştirecekleri gelecekler. Yıldırım Kaya başkanımızın talebini bir kere daha güçlü bir şekilde tekrar etmek istiyorum. Eğer ÖSYM Başkanını görevden alıp Devlet Denetleme Kurumu’nu çağırıyorsanız Milli Eğitim Bakanı’nın orada ne işi var? İşin başı o zaten. Devlet tüm bakanlıkları ve tarayıcılar arası savaşa sahne olmaktadır.

.

Leave a Comment