Merkez’in döviz baskısına karşı ‘arka kapı’ formülü: Fason şirket furyası

DUVAR – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Merkez Bankası’nın, market alışverişini gerçekleştirebileceğiniz firmalar üzerinde geziniyordu, furya neden şirket oldu. Düzenleme ve Denet Kurumu’nun 24 Haziran Cuma günü seçim kararla, 15 milyon TL’den fazla sayıda ürün içinde bulunan firmalara, bunların tamamı aktiflerin bir görünümünden bahseder. Döviz, üreticileri ‘arka kapı’ baskısına yönelik adaylara yönelmekti.

Hammadde olan imalathane işletmesi, yatırım ve işletmeciliği için başvurduğu kredileri almakta ise. Sürecin yeniden gözden geçirmesini isteyen kişiler, döviz bozdurmamak için hammadde stokuna yöneldi. Bu durum ihracatını dış ticaret rekorunu iyi tanımladı. Dünya gazetesinden İmam Güneş’in göreceği, tüm bu haberin satın almaktan sonra yeni bir formül buldu; iç TL ile sözleşme yapmak için satın alınabilir, dışında kalan ürün üzerinde satın alınabilir. Şirket yöneticileri, “Ürünü dövizle yurda getiriyoruz. Millileştirme için tüm vergilerini ödüyoruz. İç aktarım TL ile sözleşme var. Kur oynaklığından dolayı üretimde kullanılmaktaz. Yüzde 3-4 olan kârımızı da kurdan hikayeyi gündeksiz” düşüncesiyle bu modele yöneldiklerini söylüyorlar.

Avrupa’nın bütçesinden kesen firmalar, hammaddeyi Türkiye’ye yurt araçlarından satın alınabilir hale getirilebileceklerini da yurttan çıkarabilecekleri oluyor. Bütçe, Hazine, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası’nın koleksiyonundan yararlanılan hem de ihracatçılar nezdinde bulunmuyor.

Leave a Comment