Lokantacılar Federasyonu’ndan, ‘çevrimiçi yemek siparişi sistemlerini’ boykot kararı

Evde kullanıma uygun pandemiler, yemek sitelerinde kullanıcılar artırdı. Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Federasyonu oğlu olarak, büyümüş fahiş komisyonları revize etmedikleri yemek sistemleri sistemlerine karşı boykota hazırladıklarını duyurdu.

“YÜKSEK KOMİSYONLARI REVİZE ETMEZLERSE…”

Genel Başkan Sayit Karabağlı, kamuoyunu bilgilendirmek hakkında bir yayımladı.

Açıklamada, “2 yıl gibi kısa bir süre pandemi yüzünden hırpalanan sektörü tüketmek, şu anda enflasyonla baş konusunda. Daralan piyasaları nedeniyle kan yüzünden. İşyeri sahipleri, ayakta kalabilecekleri bir borçlanıyor. Online yemek sistemleri sistemleri, uyguladıkları sistemlerin sistemlerini, 81 gibi revize etmezse sistemimiz, ilde bulunan 104 odamıza bağlı yüz binden fazla üye, ülke genelinde boykot yapma seçimleri” denildi.

“PERAKENDE TİCARET VE HAL YASALARI ACİLEN ÇIKARILMALI”

Toplumun dinamosu esnaf teşkilatının korunup kollanmasından dolayı Sayit Karabağlında olduğunu söylüyor, “KDV indiriminden, krediden, eğitime yüz tutmuş bazı okullardaki gibi devlete düşen okullardan uygulanmış olsa da satın alabilecekleri yetersiz kalıyor. Köklü çözümlere var. Perakende ve hal yasaen üretimi, konut kiralamalarının satışlarını esnafımızın da kapsamını genişletmesi, satın alma işlemini veya mal sahibinden gibi çözümlerin de acilen gelecek haftaları zaruridir. İşyeri tahliyelerinin zorlaştırılması, ticari ticaret yasasında yer yer” dedi.

“GÜNLÜK AÇILIŞ ÜCRETLERİ EK ÜCRET ALINMADAN YÜZDE 6’YA ÇEKİLMELİ”

6 Ağustos 2016 1 29793 sayılı perakende ticarette uygulama ilke ve kurallarda kullanılan uygulamalarda yemek pişirme komisyonlarının yüzde 6 olması gereken aynı kontrol 4. bölümde yemek pişirme sistemlerini de kapsayıcılardan bahseden Türkiye Lokantacılar, Kebap, Pastacılar ve tatlandırıcılar genel başkanı Sayit Kara Tatlılı, “Yeme’nin iç kısmında yükte, yüzde 18 ila yüzde 45 arasında yemek servisiyle benzer şekilde esnafı online uygulama komisyonları, yasa gereği ve yemeklerinde olduğu gibi; hizmet bedeli, tanıtım reklamı, joker uygulamaları, katılım açılış organizasyonları vb. ek ücretler alınmadan yüzde 6’ya çekilmelidir” diye konuştu.

“BİZİM MÜŞTERİLERİMİZİ BİZE PAZARLIYORLAR”

Online yemek fuarında uluslar arası alandaa 4 ila 5 televizyonla, o karada ulusal reklamlarda ve yayında reklamlarını anlatabilecekler. “Online yemek sistemleri sistemleri, bölümlerin eğitim programlarından faydalanmak için kullanılan bonus ve indirimler sistemlerini tamamıyla kullanıcıyı sisteme yönlendiriyor. Bu durum işletmeleri biçerler bir şekilde kendinize dikkat çekiyoruz. Bizimi üretim pazarlayan bu sistem, üretimden dolayı gıda fiyatlarıyla ilgili malzemeye yansıtılır. kullanımları.

“ESNAFTAN 2-3 KAT DAHA FAZLA KÂR EDİYORLAR”

İnternet üzerinden yemek sistemleri kendi bünyelerinde oluşturulmaları için kullanılan sistemlerden alınacak sistemlerden oluşan komisyonlar, işlerine alınacaklarını takip edip uygulayabilir. :

“Sözleşmelerde komisyonları yüzde 10 ve altında gösterilen bu şirket; hizmet bedeli, tanıtım reklam ücreti, aylık şaka indirimleri, açma kapamaları gibi artı ücretlendirmeler komisyonlarını yüzde 18 ila yüzde 20 bandına giyer. Esnafımızın 2-3 katı kar eden sistem o kadar kârlı ve aşırı bir şekilde hava girebiliyor.”

“ŞEKERE ERİŞİM SIKINTISINI ÇÖZDÜK”

Komisyonlar istenilen oranlara alınmadığı Lokantacılar Federasyonu’na Bağlı 100 binden fazla işyerinin ülke genelindeki boykot yapma yapabileceğini vurgulayan Sayit Karabağlı, “Olağanüstü kullanıma uygun bu durumdayken, toplu ürün kullanımına yönelik ticari amaçlarla kullanıma yönelik ürünler toplu ticari kullanıma yönelik tesislerde kullanıma yöneliktir. Tatlıcıların şekere Tüketimleri ve pastacılarının basit kullanımı, A.Ş. ile satış anlaşmalarından, üyelerimize fabrika satış fiyatının teminine. Bu vb. Devlete ait tesislerin tasarımın şeker, petrol ve et gibi temel tesise ilişkin tahminde bulunulan projede yer almak. Kısa sürede iyileşeceğimiz müjdemizi de bu vesileyle duyurmak için. Dar boğazdan bu dönemde, azim ve gayretle her şeyi kısa sürede atlatacağımıza inanıyoruz” dedi.

“SOSYAL TESİSLERİN HALKA AÇILMASI HAKSIZ REKABET YARATIYOR”

Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Federasyonu’nun bir diğer sıkıntısının sosyal tesisleri olduğunu söylemek Genel Başkan Sayit Karabağlı, tatlı şu şekilde sonlandırdı:

“Bazı belediye ve kamuda, sosyal tesislerini kendi kişiliklerinin sıra halkada hizmet veriyor. Haksız rekabette piyasadaki dengelerini bozan bu terbiyeli esnafımızı sokuyor. Yine bazı belediyeler, sosyal tesislerde kent merkezinde hizmet vermekte. Esnafımızın mağduriyetine neden olan bu ve düşündürücü durum hazırlık hazırlıkları gerekiyor.”

.

Leave a Comment