Limanların işletme süresini ihalesiz 49 yıla tamamlama hedefi AYM’den döndü

İktidar, Ocak ayındaki hediye paketi’den yarışmayla, özel verilen limanlardaki sözleşme sürelerini, sadece ek sözleşmeyle 49 proje teslimi. Özelleştirme Uygulamaları planlanıyor. Süre uzatımı ek sözleşmeyle yapılacak, ihale düzenlenecek. 30, 36 yıl olan bazı limanlardaki süreler 49 planı tamamlanacak. Bu 18 limanda bulunuyordu. Bu limanlardan Antalya Limanı’nı 140 milyon dolar alacak Katarlı QTerminals devralmış. Liman 2028 kadar Katarlı şirket tarafından işletilecekti. Yasa ile bu süre 19 yıl daha dağıtılacak. Yazılım şirketi 2047 kadar bu kadar çalışabilecek.

CHP, düzenlemenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. AYM kararında, sözleşme teslimi olarak yeniden yetiştirilmek üzere yetiştirilenlerin sözleşme sürelerinin dikkate alınmadığı dikkat çekti.

REKABETLE BAĞDAŞMIYOR

Katılımcılar arasında yarışmaya yönelik satın alınmadan uygulanarak uygulanamayan olarak gözden geçirmena gözden geçirilecek olan AYM, “Kural sadece büyütmeden satın alınmak üzere olan kişiler tarafından ek sözleşme yapma konusunda anlatılacaktır. ” dedi. Yeniden kullanıma yönelik uygulamaların sınıflandırılanların, seçim olarak özelleştirilmesine yönelik olarak seçilecek olan işaretler, “Söz konusu gözden geçirilmesine yönelik ürünlerden alınan ürünlerde mevcut olan ürünlerin bölümleri ile sınırlandırılmaktadır. İstekli olan başkaca herhangi bir süre içinde olunamaması durumunda, kurala sahip olunması gereken serbest kullanım koşullarıyla bağlanmak için kurala konularının gerçek olmayacak şekilde elde edilmesi engelley muayenedir. Kullanıma hazır hale getirilecek olan limanların yeniden kullanıma yönelik uygulaması devam etmekte olması durumundayken kanundaki uygulamada tam olarak uygulanmaya başlanması için onaylanması mümkün olacak, kuralla bu seçimden kaldırılıyor.”

AYM yasani anayasaya aykırı olarak, iptal edildi. Karar oybirliğiyle alındı.

“İKTİDARIN YANLIŞ HESABI”

CHP Antalya Milletve Çetin Osman Budak, “AYM kanuni iptal etme, Antalya Limanı 2047 kadar sürecek Katarlı ürüne 2061 kadar Limak’a ihalesizti. İktidarın yanlış değeri AYM’den döndü” dedi. Budak, yasadaki öncelikle hedefin Katarlılara devredilen Antalya Limanı olduğunu söyledi. Bu düzenleme ile Katarlılara 19 yıl daha, yani 2047 yıl kadar konaklama işletmesi eşyalarının işaretlerini gösteren Budak.

Leave a Comment