Leclerc, Verstappen’in önünde pole pozisyonunda

Formula 1’de gerçekleştirilecek 12. yarış, Fransa’nın uygulama alanı Paul Ricard Pisti’nde. Cuma ve Cumartesi, 3 antrenman antrenmanının oyunlarının oynanışlarına aitti.

Hemen hemen hemen her küçük güncellemeler getirilecek bu hafta bitecek, güçün küçüklüğündeki Charles Lecler’in pilotu Charles Lecler’in turlarında.

Fransa GP güncellemeleri :

Bu sezonki 7. kutup durumunu alan Monakolu pilotu, yarın gerçekleştirilecek 53 turluk yarışa ilk başlayacak. Onun yanında ise şampiyonadaki ana rakibi Max Verstappen yer alacak.

Grand Prix’si, yarın Fransa TSİ 16.00’da başlayacak.

Yarış ızgarası:

Charles Leclerc, Ferrari F1-75

Charles Leclerc, Ferrari F1-75

Fotoğraf: Alastair Staley / Motor Sporları Resimleri

Üçüncü bölüm-Q3: Leclerc 1:30’lara indi, pole’ü aldı!

Geriye 10 pilotunlayla gözlerden pole pozisyonu tartışmasine tercüman oldu. Pilotlar hazırlık turlarında yavaş ilerleyerek lastiklerinin boyanmış fazladan mücadeleye çalıştılar.

Sainz, Leclerc’e hava koridoru sağlamak için pistteydi. Pole adaylarından ilk olarak Perez çizgiyi geçti ve 1:31.640 ile zirveye çıktı.

Leclerc geldi ve 1:31.209 Perez’i geçti. Son olarak Verstappen 1:31.218’lik derecesiyle Leclerc’in 0.008 sn arkası ikinci sıraya yerleşti.

İlk denemelerin ardından Leclerc, Verstappen, Perez, Russell, Hamilton, Norris, Alonso, Tsunoda, Sainz, Magnussen sağlıklı.

Pilotlar oğul haklarına hazırlanmak için pite geldiler ve bitime 4 dakika kala yeniden pist çıktılar. Leclerc, yine Sainz’ın arka planındaydı ve hava koridoru almayı düşünüyor.

Sainz’dan hava koridoru alan Leclerc, turunu arızası 1:30.872 saniye boyunca turlayarak kutup konumundana uzandı. Monakolu pilot, bu hafta sonu 1:30’lara ilk ve tek pilot olarak Fransa’daki ilk kutup pozisyonunu aldı. Bu, Leclerc’in bu sezonki 7. pole pozisyonu oldu.

Dağınık bir son tur atan Verstappen, Leclerc’in 0.3 sn gerisinde ikinci sırayı aldı ve yarın Leclerc’in yanında start alacak.

Verstappen’in takım arkadaşı Perez ise en hızlı kayıt günleri. Hamilton, Leclerc’in 0.893 saniye gerisinde 4. sıradaydı.

Büyük güncellemek olan MCL36’yı sürdüren Lando Norris 1.1 sn gerideydi. Russell’a emanet, Alpine’in evinde yarışan Alonso 7. sırayı aldı.

Tsunoda, büyükün yenilenen AT03’ü taşımasının ardından 8. sırayı almayı başardı. Yarına son çizgiden başlayacaklar Sainz ile Magnussen’in oğlu iki sırayı gruplar.

Q3 süresi:

Sergio Perez, Red Bull Racing RB18, Max Verstappen, Red Bull Racing RB18

Sergio Perez, Red Bull Racing RB18, Max Verstappen, Red Bull Racing RB18

Fotoğraf: Mark Sutton / Motor Sporları Resimleri

İkinci bölüm-Q2: Sainz lider, Ferrari 1-2

İlk defa 5 pilotun elenmesiyle birlikte ikinci bölüm, pilot turlarının oğlu 15 kalabilmek için mücadele ettiler.

İlk olarak Mercedes pilotları turlarına başladılar. Çizgiyi ilk Hamilton geçti ve 1:33.329 yaptı, Russell takım arkadaşının 0.3 saniye gerisine yerleşti.

Norris, güçlü bir turla geldi ve 1:32.777 ile Hamilton’ı yarım saniye farkla geçti. Artık Leclerc Norris’in 0.1 görünümü ilk sıraya yerleşti ancak Monakoli pilotu zirvede uzun süre kalamadı.

Red Bull pilotları turlarını tamamladılar ve ilk iki sıraya yerleştiler. Verstappen, 1:31.990 ile birinciydi; Perez ise onun 0.130 sn arkasında ikinci sırada yer aldı.

Son olarak Sainz pisti 1:31.081’de en yakın rekabetten 0.9 ile zirveye çıkıyorum. Sainz’ın bu turunun ardından pilotlar pite geldiler ve oğlu denemelerine hazırlandılar.

Bu Sainz, Verstappen, Perez, Leclerc, Norris, Magnussen, Ricciardo, Alonso, Hamilton, Bottas ilk 10’u vardı.

Vettel, Russell, Ocon, Albon ve Tsunoda ise elenme bölgesinde yer alıyordu.

George Russell, Mercedes W13, pitten ayrılıyor

George Russell, Mercedes W13, pitten ayrılıyor

Fotoğraf: Zak Mauger / Motor Sporları Resimleri

Pilotlar, piste trafiğe takılmamak için biraz daha erken atmak istediler. Elenme bölgesinde yer alan Ocon, Vettel ve Albon derecelerini teşvikler, pist hız ve tüm pilotlar derecelerini hedefler.

Leclerc, lider Satırınz’ın 0.135 arkasında ikinci sıraya yükseldi. Verstappen ise 3. sırada kaldı. Ricciardo, derecesini geliştirse de pilotlar kadar zaman bulamadı ve 11. olarak elendi. Onu Ocon, Bottas, Vettel ve Albon takip etti.

Diğer haberler :

Q2 süresi:

Charles Leclerc, Ferrari F1-75

Charles Leclerc, Ferrari F1-75

Fotoğraf: Mark Sutton / Motor Sporları Resimleri

Birinci Bölüm-Q1: Leclerc lider, Verstappen yakın takipte

Fransa’da öngörülen turlarına sıcak havanın hakim olması du ve öyle oldu. Le Castellet’de hava 30, asfalt ise 55 dereceydi.

Pit yolunun açılmasıyla birlikte pilotların tamamıyla pist çıktı. Verstappen, Sainz, Hamilton, Russell gibi isimler ilk dakikalarda garajlarında tercih ediliyorlar. Leclerc ile Perez ise pist çıktılar.

Pole adaylarından ilk olarak Leclerc çizgiyi geçti 1:31.727 ile ilk sıraya yükseldi. Onu Perez takip etti ve Meksikalı pilot, en hızlı sektör derecesini kaydetse de Leclerc’in 0.627 sn gerisinde kaldı.

Şimdi Verstappen, Hamilton ve Russell’ın pisti görülebilecek. Verstappen ilk turunu Leclerc’in 0.164 saniye gerisinde ikinci sıraya yerleşti. Red Bull, düzlüklerde Ferrari’ye kıyasla büyük bir avantaja bakarak. Ferrari ise 1 ve 3. açıdan daha hızlıydı.

Hamilton, 1.3 sn hediye sıraya çıkarken; Russell ise 1.4 geride kalan sıraya yerleşti.

Yapılandırmayı yapılandırmada Leclerc, Verstappen, Perez, Norris Alonso, Bottas, Hamilton, Russell, Ocon, Tsunoda ilk 10’u oluştu.

Nicholas Latifi, Mick Schumacher, Sebastian Vettel, Carlos Sainz ve Kevin Magnussen ise elenme bölgesindeydi.

Yarışa son sıradan olan Sainz, bu kadar tur atmamıştı ve bitime 7 dakika kala ilk turu için piste çıktı. Bu hafta 4. motora geçen pilot, turunu tamamlanan yarım geride kalan sıraya yükseldi.

İlgili içerikler:
Carlos Sainz, Ferrari F1-75, pit yolunda

Carlos Sainz, Ferrari F1-75, pit yolunda

Fotoğraf: Zak Mauger / Motor Sporları Resimleri

Seansın bitimin 4 dakika kala, pilotlar son denemeleri için piste çıktılar. Zhou, Schumacher, Latifi, Vettel ve tur atmayan cezalı isim Magnussen elenme bölgesindeydi.

Albon, oğul denemesinde spin atsa da pilotlar turlarını tamamlayabildiler. Motor parçası değiştirildiğinden cezalı olan Magnussen oğlu denemeler için piste çıktı ve tek turunu 6. sıraya yükseldi. tek tur atmasına harika bir iş çıkardı.

Elenen ilk isim yerel kahraman oldu, Gasly ile aynı tarihlerde dolaşan 17. olarak elendi. Son denemesinde bir büyük Zhou 18. 3. virajda pist limiti oluşturma için turu silinen Schumacher 19. sırada kaldı. Nicholas Latifi ise oğlu sırayı aldı.

Ön tarafta ise ilk peklerc, Sainz, Perez, 5’i ile sona erdi.

Q1 süresi:

Mick Schumacher, Haas VF-22

Mick Schumacher, Haas VF-22

Fotoğraf: Steven Tee / Motor Sporları Resimleri

Leave a Comment