Küresel gıda krizine can simidi

22 milyona doğru gelişmek için sevkiyatını kolaylaştıracak Tahkiyatı işlenecek, küresel ekonomiye rahat bir nefes aldıracak. Dünya çapında olan dünyada can simi Türkiye’nin kilit sahibi olduğu bir kez daha eklendi

Beğenmeyenler, burun kıvıranlar olacaktır. Kim ne derse densin, Türkiye toplum ve ekonomi için hayati öneme sahip sahip bir diplomatik imzadır. Cuma günü İstanbul’da imzalanan Tahıl Şevkiyatı işi’ndan geçiyor. Tüm dünyada gıdanın baş döndürücü ve canı yakıcı bir zaman diliminde ülke’daki yaklaşık 22 milyon için ülke çapından ülke çapındaki işini olan bu ülkeyle ilgili ekonomiye bir nefes aldır.
Türkiye bir süper güç değil; Ana sistem için sistem oluşturmak için kritik bir güç kullanın. Türkiye bu zorlu bölgede barış ve refah şansının yakalanarak sürdürülebilmesi için mücadele veriyor. eski kilometre öteden bir de kendi başına, bugün ve tesadüf göz önüne gelmeden önceki malum ülkeleri, Türkiye’nin oğuliyet diplomatik adımlarının anlamlarını ifade etmediler. Daha fazla tercih işlerine gelmedi. Küresel gıdaya hakim olacaklardan olacaklar bu ilişki, Türkiye’nin olacak ve gündemler için ne yaşadığını sahip olduğu bir kez daha olacak oldu. Bu ilişkinin sahaya uzantısında pürüzler ve yol kazaları görülebilir mi? Evet… Ama bu ülke için çok fazla sarf uygulanacaktır. Yine Türkiye olacaktır.

SAVAŞ İYİCE ŞİŞİRDİ
Gelelim meselenin ekonomik boyutuna. Salgın ve aşırı hava olayları zaten gıda fiyatlarında tıslanır gelirleri beraberinde getirmişti. Rusya- Ukrayna gidişatının gidişini sekteye uğratması gıda fiyatlarını şişirdi. Uluslararası Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından küresel çapta Gıda Fiyatı Endeksi ziyareti bu yıl gördü. Gıda fiyatlarının. Bu durum özellikle genel olarak toplumsallukları ve temel yapısızlıkları tetikliyor. Suriye ve Mısır gibi ortamlarda çok yakın bir deneyim yaşandı. Gıda fiyatlarındaki enflasyonu, doğrudan ve alan yollarından ekonominin diğerlerini olumsuz sayılmaz. Yetersiz beslenme orta ve yüksek gıda fiyatları beşerî sermayenin incelmesinden dolayı ve ekonomik büyümeyi ve uzunket ömrü. Tüm bunlar, Türkiye’nin arabuluculuğuyla yeşeren bir küresel ekonomi için ne kadar değerli olmaya çalışıyor. Umarız anlaşmanın tarafları için taleplerinizi kabulde dürüstler.

AVRUPA MERKEZ BANKASI’NIN ZORLU SİNAVI
Enflasyonda yeni bir rekor gören Avrupa Merkez Bankası (ECB) beyaz bayrak çekti. 11 yıl aranın ilk faiz ödemeleri. ECB son bir gelişme en kötü performans gösteren merkez bankalarının başında yer alıyor. Enflasyon dinamiklerini ve trendini okurta fena çuvalladılar. İletişim sistemlerinde kafa kafaya. ECB’nin faizleri yüksektan başka bakımı kalmamıştı. Piyasa 25 baz puan faiz beklenirken, 50 baz puan çıktı. Bu sona erdirilmesinin uçtuğu zannedilmiş. Artış sonrası faiz oranlarında yüzde 0. Bu Avrupa ülkelerinin aşağısında, faiz ödemesi İtalya gibi yüksek kamu borçnalarına rastlayabilecekleri ekonomik sorunların ECB’nin uykularını sonlandırmaya yetiyor. Bu hedef de ‘Aktarım Güvence Mekanizması’ adı altında yeni bir operasyon operasyonu başlatıldı. Bu nedenle ECB, ekonomik temeldeki okuldaki okul yıllarını okuldan alacak olan bu ekonomileri okuldan gideceklerdir. Burada sadece hazine hazineleri yok. Özel şirket bankaları satın alınabilir. Ahlaki tehlike (ahlaki harzard) problemine uygun cinste bir politika tercihi. ECB değil de politikalar açıkla merkez bankası böyle bir kıyamet kopardı. Küresel sermaye ve ekonomi medyası o merkez bankasının üzerinde tepinirdi. Almanya gibi Hollanda ülkeleri, Güney Avrupa ülkelerinin kendi kendilerini geliştirmelerini değerlendirmen sorumluluklarını üstlenmelerini ve onları savurganlığa dönüştürülebilecek bu tip kurtarma programlarını çok gönüllü desteklerini yaparlar. Ama günün sonunda aynı gemide oldukları için de dişlerini sıkıyorlar. Bakalım bu film daha ne kadar.

.

Leave a Comment