Kredilerle Ziraat’in içi nasıl boşaltıldı?

Kredilerle Ziraat'in içi nasıl boşaltıldı?

Abone Ol

Google Haberleri

Özgür KARABAT
CHP Milletvekili

AKP, kamu kurumlarını öyle bir talan ediyor ki, meblağlar artık yüz milyarlarca lirayı öğreniyor. Ziraat Bankası büyük ölçüde kritik. Çiftçiye, takviyeye destek olması gerekirken, operasyonlarının merkezi oldu.

Sayıştay’ın 2020 Ziraat Bankası raporuna göre, bankanın kambiyo zararı tam 187,7 milyar TL. Aynı yıl bütçe harcamaları 1,22 TL bütçe bütçesi da 17,7 milyar TL. Ziraat’in devletinin savaşını geçiriyor.

Bu bankayı böyle fütursuz harcama yapmak nedir? AKP’nin rant ve toplum mühendisliğinde Ziraat Bankası mihenk taşı oluyor. Doğan Medya Grubu’nun Demirören’e bakışında bugünü görmek, Hürriyet gazetesinde olmak.

Görece daha yayında yayın yapan Doğan Grubu’na tahammülü olmayan AKP, buradaki Demirören’e sattırarak, yandaş yayın kuruluşlarına katkıda bulunuyorlar. Demirören devletten alıyor, yani Ziraat Bankası’ndan. Demirören kredisinde ilginç bir nokta var.

Banka ile Demirören arasında yapılan sözleşmede, Demir’in 3 yıl içinde yatırım değeri 150 milyon dolar artırması gerekiyor. Bu durumda bulunmayacağı de ‘banka seçimiyle şirkete ortaklaşacağı’ sözleşmede kayıt alınıyor.

Ziraat Bankası şu anda Demirören üretmiyor. Şirketleri yeni ortaklarla yapılandırması ve yönetmesi gerekiyor. Demirören’in gazetelerinde ve TV’lerinde AKP’nin borazanlığı işte böyle fonlanıyor.

Ziraat Bankası’ndan Demirören’e 2 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli 700 milyon dolar krediye verildi. Banka yönetimindeki Metin Sezici, daha sonra Demirören Medya’nın tüm ekonomik işlerinden sorumlu olarak sorumlu oldu.

Ancak Sezici burada çok fazla kalamadı ve Demirören’deki görevi sonlandırıldı. Ne Demirören borcunu ödedi ne de Ziraat Bankası sözleşmesinde, yapması gereken atmadı. Devasa zararlar işte böyle ortaya çıkıyor. Bitmedi…

Ziraat Bankası’nın “diğer gider ve zararlar” bölümü gidişatı 1,9 milyar TL. Bankacılık dışından bunlardan yapılan ve onun koleksiyonundan yapılıyor. Ancak Ziraat bu planlardan geri durmuyor. Kim için?

Ziraat’in acı kuyusunu kazdıkça daha fazla skandalla karşılaşıyorsunuz. Bankanın faiz gideri 3,3 milyar TL. Hangi işlemlerde faiz giderine katlandı bankaları, bunları da saklıyorlar. Para işlemi adı altında 5,7 milyar TL faiz gideri var.

Bu nedenle, yüksek bir para faizi işlemi söz konusu olduğunda bir getirisi de olacaktır. Ama bankanın verilerinde bunu göremiyoruz. Aynı durum sermaye inşası de var. Oradaki faiz gideri de 10,7 milyar TL.

AKP’nin yönettiği Ziraat Bankası’nın paraları sürekli faize ve zarara gidiyor. Adeta için faaliyet gösteriyor. Ziraat Bankası, Rize’de MÜSİAD’ın güvendiği RİNERJİ’yi güven altına alır.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, herkese hakikati ulaştırarak gerçek bir demokrasi ve özgürlüğün yeyine katkıda bulunmaktır. Bu büyük ölçüde büyüten elde geliri, iyi bir gazeteciliği hayatta kalmak, daha iyi bir gelecekle güncellenecek bilgiyle büyütülecek ve büyütüleceklerimiz. çünkü banka parası şişirmek zorunda; bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza sorumluluğu bilinciyle devam ediyor.

Bu yolculukta bize kalkınmak ve bir gün habersiz kalma için

Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; başarılar güçlü, başarılar özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment