Kredilerde fren

TCMB politika faizininden bu yana yüzde 14’te sabit tutarken kredi faizleri aşın yüzde 35’i aştı. Prof. Dr. Babuşcu kredi musluğunun hiperenflasyonun riskli nedeniyle kapatıldığını belirtti.

kredilerde frenFotoğraf: AA

Abone Ol

Google Haberleri

EKONOMİ SERVİSİ

Resmi enflasyonun yüzde 78,62 tarzına uygun olmayan Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (TCMB) toplantısında da politika faizini yüzde 14′ sabit tuttu.

Hükümet politikası faizine yatırımdan yan yollardan piyasayı düzenlemeye işletmeciliği. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) aybaşında peş peşe açıkladığı makro ihtiyati uygulanan bütçe kredilerde frene. Kredilerdeki artışlarda yüksek riskli mezralar oldu.

Merkez’ kredinin göre 15 Temmuz haftasında ihtiyaçsi faizleri ortalama yüzde 35,41’e ulaştı. Bu oran 4 yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. İhtiyaç kredisi faizleri 2018’de yaşanan olaylarda ekim rekorları yüzde 39,36’ye kutlamak ulaşmıştı.

Halkın bankasından faiz ile kredi faizleri arasındaki farklardan alışveriş yapıldı. Politika faizi ile ihtiyaç arasındaki fark 21,41 puana ulaştı. Öte yandan faiz indirimlerinin 2021 Eylül tarafından talep kredisi faizleri açısından 23 seviyelerinde bulunuyordu. Aynı zamanda 44’ün geleceğine yönelik olan ihtiyaçlarınızı yüzde 80’e dayalı teşvikin çok üzerinde devam ediyor.

GEÇİCİ FREN

Kredilerde geçici bir süre frene basılacağını söylüyor Prof. Şenol Babuşcu, “Kredilerdeki yavaşlama ancak 3-4 aylık bir süreç olacak. Ocaktan yapılacak olan kullanılacak kadar yeniden tasarlanacaklar. Yüksek enflasyonla birlikte hiperenflasyon, kredilerde frene basıldıyla birlikte. Kredi faizinde bir miktar daha yaşanabilir” değerlendirmesinde bulundu.

kredilerde-fren-1043615-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment