Kredi kullanımına yeni kısıtlamalar bekleniyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme’nun (BDDK) kurumu kredi kısıtlama seçimini eleştirilirken, Reutersa sınırlamaların yeni kısıtlamaların da yolda olduğunu söyledi.

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yeni ekonomik model’ nereye gidiyor, Merkez Bankası’nı (MB) yüksek enflasyona karşı faizleri indirmeye zorlaması Türk Lirası’ndaki (TL) değer kazandırdı. Dolar bankaları aracılığıyla eritilen milyarlık rezervlere ve atılan kamuya dayanamadan 18 TL’ye.

TL’nin bakış açısından bakıldığında gözden geçirilmek için atılanlardan birinden de BDDK’nın karardı. BDDK’nın yeni bütçeye göre fiyatlarının TL karşılığı 15 TL’yi geçen araça kredi kullanabileceklerini 15 milyon TL’ye iade etmek için kullanılabilir. Ayrıca 15 milyon TL üzeri döviz nakdi içinde bulunan bir kuruluşsa bu yapının aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10’unu harcaması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak.

‘Devamı gelecek’

Uzmanlar, bu piyasa denetimi olarak yorumlanıp eleştirirken BDDK amacının amacının kredinin satın alınması için kullanılması gerektiğini savunmaktadır. Uzmanlar bu adımın ekonomik krizi daha da derinleştireceğini belirtse de Reuters’ın haberine göre iktidardan bu beklenmiyor.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, şunları söyledi: “Ekonomi yönetimi kredi kullandırımı konusunda, sıkılaştırma terbiyesi var ve devamı gelecek. Daha önce bazı kullandırılan kredilerin satıldığı gibi gerçek bir çoğaltılabilir. Bu kredi artanlar bu dönemde çok daha fazla özen gösteriliyor.”

Konu hakkında bilgi sahibi bir üst düzey kaynaksa şöyle konuştu: “Özel sektöre kullanılacak uzun vadeli TL kredilerde de biraz kısıtlamalar olacak. Örneğin buradaki kredilere yönelik yeni duruma getiriliyor. Bu yazışmalar yapılıyor. Burada eşyaya yönelik bazı yeni getiriliyor.”

Ayrıca bankaların kredilerdeki kısıtlamalarla ilgili üst düzey bir bankacı da şunları söyledi: “Özel şu anda ciddi şekilde kredileri gidiyor. Biz (bir özel banka olarak) örneğin, söylediğiniz kadar kredi vermeye gayret ediyoruz. Ticari kredilerde yüzde 44’lere gelen oranlar var. Konut zaten kullanılmıyor, kredileri aslında. Kamu da bir yol izliyor…. frene basmış durumdayız.”

BDDK’dan TL kredilerde esneme

BDDK, TL kredili esnetmiş

BDDK kararı kuru düşürsün diye ‘arka kapı’dan 3 milyar dolar satılmış

BDDK başkanı: Yeni kararla döviz ihtiyacı olan kullanılmakta olan

TÜSİAD’ın başekonomi paralarını yurt içi depolama tesisleri: Şirketler

Bazı banka kredileri geçici olarak durdurdu

Yatırım uygulamasından BDDK yorumu: İstenmeyen yanabilirlik

Borsa İstanbul’da’ BDDK listesi’na uğur listesi listesi

İş BDDK’nın gerçek anlamda nasıl yorumladı?

Doç.

İş BDDK’nın gerçek anlamda nasıl yorumladı?

BDDK: ‘Döviz görünümü’nde denetime tabi olmayan hizmet dışı kapsam dışı

Ekonomistler BDDK’yı yorumladı: ‘sermaye kontrollerine geçildi’

BDDK ekranı olayı dolar/TL 17’nin çocuğu gördü

BDDK’dan TL ticari kredi kullanımında yeni koşul

Leave a Comment