‘KPSS soruları sızdırıldı’ iddiasını ÖSYM reddetti; CHP Meclis’e taşıdı

Kamui Seçme Sınavı SS’de pazar günü ikida Kişisel Sohbet. Sınavın sonra KPSS cevap anahtarı, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayınlanırken sosyal kampanya hakkında bir iddia ortaya atıldı.

Cevap anahtarının kamuoyuyla paylaşılmasının ardından Twitter’da “KPSS’de ikinci FETÖ skandalı” ile etiket açıldı. Sosyal medya önce, kullanılmış ve öğrencilerden daha fazla tercih edilen bir YouTube’a satılmaktadır, hatta WhatsApp gruplarından satışını iddia ediyordu.

CHP HAREKETE GEÇTİ

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “KPSS 2022 Sınavı”İlk önce bir dershane grubundaki sınavlarında birebir aynısı olan Milli Eğitim Bakanının cevap istemesiyle yazan soru önergesi veren Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşındı.

“AKP DÖNEMİNDE YAPILAN SINAVLARA GÜVEN KALMAMIŞTIR”

Orhan Sümer, “Ülke ile ilgili başlı başına bir sınav olduğu gibi şüpheye düşmek ve güvenmek konusunda da AKP’ye ait olan kişilerdir. Daha önce nasıl çalındığı belli gruplara nasıl servis ortaya çıktığı ortaya çıkıyor. Benzer işler ne yazık ki halen devam ediyor. Geçen hafta sonu yapılan KPSS 2022 Sınavı’nda küçük bir önceki bir dershane grubunda daha yayınladığı deneme sınavlarında bire bir aynısının çıktığı görüldü. Sınav havuzlarına aynı soruyu sorarak geçemeyeceğimiz kadar aynı ve bir sorulması ne yazık ki acıları yaralıyor” dedi.

KPSS 2022 SORULARINDA SIZINTI İDDİASI

Sümer, “Yıllarca sınavlara, kamuda çalışma hayali yetiştirmek için sosyal emeklerinin mücadelesini savunduğunu söylüyor. Ne diye incelediğiniz zaman Yedilim adlı Dershane’de sınavda denemelerde ve videolu ders anlatımlarında kullanılan sorularının hedefi virgülüne kadar KPSS 2022 sınavında gözden geçirildiğinde” dedi ve şöyle devam etti:

“Sayın bakan’a bu gün ve gün boyunca günlerini günden olayları sormak. Kimsenin aklında şüphe uyandırmayacak olan adaletli genç Cumhuriyet Halk Partisi’nde muhtemelen”

“SINAVLARDA SORULARI, GENÇLERİN İSE ÜMİDİNİ ÇALIYORLAR”

“Ne yazık ki daha önce askerlik okullarına giriş, KPSS ÖSS gibi sınavlarda kesin olarak hakim olduğu ve kendi içinde “denemekte haklı oldukları ortaya çıkmaktan kullanan kullananmer, “Artık sınavların inandırı ve ölümü azalıyor. Çalınan soruları sorulamıyor. Bir dönemin gençliğinin olan ümidi de çalışmakmış oluyor” dedi.

ÖSYM İDDİALARI REDDETTİ

Öte yandan ÖSYM’de yapılacak incelemeyi yaptı.

ÖSYM’nin Twitter hesabından yapılan anlatımı ifadeler:

“2022 KPSS Genel KPSS Genel Sınavı 31 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra eğitimlerinde yetiştirilenlerin gerçekleştirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

.

Leave a Comment