KPSS soruları bin dolara satıldı mı?

31 Temmuz 2022 Genel yetenek KPSS Genel Yetenek- Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavının üstesinden gelmek bir iddia atıldı.

Bazı sosyal medya tasarımcılarının eğitim sınavlarında okuduklarında şıklarına kadar aynı şekilde ilerliyordu. Olay sosyal heyecanı uyandırdı. Muhalefetin de Meclis gündemine yapıldı iddialar ile ilgili ÖSYM ve Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklama.

ÖSYM ‘iddialar asılsız’ dedi

ÖSYM’de, “2022 KPSS Genel Yetenek- Kültür Sınavı ile Bilimleri Sınavı 31 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra eğitimlerinde yetiştirilen bir okulda gerçekleştirilmiştir.

Bazı sınav sorularının sorularıyla ilgili olduğunu düşündüğü sosyal medya platformlarında ortaya çıkan atılan iddiaların incelemelerimiz asılsız olduğu anlaşıldığı” ifadelerine yer.

Erdoğan onay belgesi

İletişim Başkanlığından yapılan ise “Cumhurbaşkan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KP ile ilgili Lisansundaki Devlet Denetleme projesiyle ilgili iddialarla ilgili kuruluna incelenecek. denildi.

‘KPSS bin öğretisi satıldı mı?’

Konu gündemdeki aileken CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, sosyal medyada konuşulan ve konu ile ilgili ekranlarının paylaşıldığı yeni bir iddiayı Meclis’e taşıdı.

Antmen, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması istenmesiyle Meclis Başkanlığına verilen soru önergesinde “2022 sorularının derin, karanlık internetten 1000 dolar hakkında doğru mudur? Doğruysa şu ana kadar kaç kişi bu paketler paketinde? Konuyla ilgili bir araştırma yapılacak mı?” diye sordu.

ekran.jpg

Antmen önergesinde, Yediiklim 2022 KPSS’yi tamamlamalı indirme videosunda yayınlanmış olması gerektiği gibi, tam olarak KPSS’de sorulduğunun iddiasını anlatmak için yapılır. “Diğer bir vahim iddia ise 2022 KPSS sorularının dark web, yani karanlık ve yasa dışı internet sitelerinde 1000 dolar satılmasıdır” dedi.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan şu şekilde;

*KPSS 2022 sorularının bir yayınevi ve hazırlık kurslarına daha fazla perakende satışları doğru mudur? Doğruysa bu konu hakkında soruşturma ne zaman başlayacak? Milyonlarca yetiştirilecek durumda olan ve 2010’da FETÖ güncellemesi olan KPSS sorularını yapacak olanın bu bakanlık olarak ne yapacaksınız?

*Soruları servis hizmetindendir? Bu kişisel ayrıntılar, detaylı süreç süreci mi yapılır? Bu güvenlik sağlanamadı mı?

*Şu ana bahsi geçen yayınevi ve hazırlık kurslarının sorularından kaçı ile 2022 KPSS sorularından kaçı ile ilgili? Kaçıysa aynı sorudur?

*2022 SS sorularının derin, karanlık internet sınavından 1 ay önce 1000 Dolar satıldığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa şu ana kadar kaç kişi bu paketler paketinde? Konuyla ilgili bir araştırma yapılır mı?

*Başka herhangi bir yayınevi, kurs ve internet ortamında KPSS sorularının aynı veya benzerlerine rastlanmış mı? Varsa bunlardır? Konuyla ilgili ayrıntılı bir araştırma ve tarama yapılır mı?

CHP’li Sümer de iddiaları Bakan Özer’e sordu

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer de Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıt istememesiyle TBMM’ye soru önergesi önergesi.

Sümer, Özer’in yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

*KPSS 2022 Sınav sorularının bir dershanesi gerçekten daha iyi hizmet eden iddiaları mudur?

*KPSS Sınav sorularını hazırlayan ekipte kim ve hangi gruplar vardır?

*2022 KPSS sınavlarının adı geçen dershaneden başka bir dershanede rastlanmış mı?

*KPSS sınavı bir dershane grubu sınavlarıyla bire bir aynısının ilgili ile Bakanlığınızınca sorularının bir araştırma var mı?

*Milyonlarca tarafından değerlendirilen KPSS sınavının güvenilirliğinden zedelendiği önüne geçilir mi? Söz konusu mudur?

Leave a Comment