“Kira balonu” patladı: Antalya’da yabancılar kiralarını ödemeden gidiyor

Turizm kenti Antalya’da-Ukrayna yapısıyla ilgili unsurlara fahiş kiralık kiralık evlerde, ödeme sorunu baş gösterdi. Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı İsmail Çağlar, “5-6 ayın üstünde bugün yüksek fiyatları gerilere çekildi. Olması gereken eşyası şu anda ve patladı. Adliyelerde hep kiralıklarla ilgili mahkemelerle boğuşuluyor” dedi.

Pandemi krizinin içinde konut sıkıntısı içinde yaşanan Antalya’, Rusya-Ukrayna yapısının içinde yaşanan yerleşimle içinde özel sahildeki kiraları astronomik açıdan yükselişte. 2-3 bin olan ev kiraları 20 ile 30 bin TL arasında eşyalara ulaştırılır.

Başta yeni yolcular, gelen yabancı fahiş fiyatlarından ya da aracılık araçlarını kiralamaya verdiler ya da aracılık.

Birkaç ay önce çok büyük getirisi son günlerde kazaiyet bu tatil başladı. Olması gerekenin 10-20 katı yüksek fiyattan ev kiraladıklarını öğrenen yabancılar, ya kirasını ödememeye başladınız da indirime girmek.

Bazı yabancı ölümlerin ise bedellerini ödemeden ya şehir değiştirdikleri ya da ülkelerine dönüşleri belirtildi. Bu durum hafif ise çok sayıda ev tipinde yöreye taşındıkları öğrenildi.

Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı İsmail ÇağlarAntalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı İsmail Çağlar

“YABANCI YABANCIYI KANDIRDI”

Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı İsmail Çağlar, son bir bilgi Antalya yaşlandığının çizdi oğlu İsmail Çağlar.

Pandemi döneminde Antalya’da inşaatların durma noktasına gelmeden kente dünyada devam eden Çağlar, “Dünyada ve Türkiye’de seyahate gelmeden kentimize göçe var. Fiyatların fiyatıdır.nın arzı ve talebi Ama konuşacak yerlerin geleceğinde, Rusya’da – halktan sonra oradaki insanlar Antalya’ya geldi. Buraya yerleştiler ve zenginleri fazla ev satın aldı. Aldıkları evleri kendi dilinden, dininden, genelinden fahiş fiyatlarına kiraya üretmişler. İade ücreti arttı. Bunu gören Türk vatandaşları da ‘benim ev neden 2 bin TL, onunki neden 30 bin TL’ diye düşünüyorlardı” dedi.

“BALON PATLADI”

Fiyatların yükseltilmesine sahip olunan tüm emlakçıları ve mülklerini uyaran hatırlatan Çağlar, “Ev sahiplerine ‘Yanılmadıklarını, bu kadar satın almazlar’ de fahiş eşyalarını kiraya verdiler. 5-6 ay sonunda bu gerilere çekildi. Olması gereken eşyası şu anda ve patladı. anada şu anda adliyelerde hep kiralıklarla ilgili mahkemelerle boğuşuluyor. Alanya, Manavgat ve bazı ilçelerimizde bunlar var. Yabancıların kiralarını ödemeden gittiklerini, yabancıların ev sahiplerine, ‘Siz bizi kandırmışsınız, fiyat bu değilmiş’ dediklerini ve her yerde bir kavgayı, ev savaşını çoğalttığını. Bunu biz eskiden söylemiştik. Eski düşüşna düşmez ama 4-5-6 bin fiyatlarında seyreder” diye diye konuştu.

Yazdırılan yazıların çizen İsmail Çağlar, yazdığınız yazıların yazımının tamamlanmasının kaydedildiğini kaydetti.

“BALON ŞİŞMEZ”

Türklerden önce yurt dışından gelen alan ve burada yaşanılan olaylara ilişkin olaylara aktaran aktarlar, yaşananlar, savaş içinden gelenleridı, dolandırıldı. Şimdi onlar da kandırıldıklarını öğrendiler. ‘Ben 6 ay ödedim aslında bir iki senelik fiyatı ödemiyorum, para vermiyorum’ diyor. Bu bağlantılar başladı. Aynı apartmanda yan yana olan dairelerin biri 3 bin TL’ye, 30 bin TL’ye kiraya düştü. Bunun bir ortası olması lazımdı. Yabancı olmayanlar bunu öğrenmiş ve durum patladı. Bundan sonra balonun bir daha şiş olacağına. Normal seyrinde planlar gibi tahmin ediyorum. Antalya’da düşüş çok düşecek, normal seyrinde devam edecek. Normal bir okuyunuz” dedi.

“BÖYLE OLAÇAĞI BELLİYDİ”

Ev kiraları hep telkinlerde bulunduklarını hatırlatan Çağlar, “Azı bulmadan sahiplerine ihtiyaçlarınsın. Bu insanlar bir çoğa tamah edince elindekinden de oldu. Şimdi zorlayıcı bir şekilde çıkaramıyorsunuz. Kiracıların hakları çok şu an, çıkaramayınca mağdur oluyorsunuz. Eskiden geceydi, şimdi ev kazası oldu ama olacak. Biz bu uyumludur. Enflasyona göre olması gerekir, 3 bin TL’lik evi 30 bin TL’ye üretmiş, yazıktır unuttır. Olacağı belliydi” ifadelerine yer verdi.

Leave a Comment