Kazan Soda’dan 165 milyon dolarlık ek yatırım

Kazan Soda’dan 165 milyon dolar ek yatırım

Ciner Grup ağır ve Avrupa’nın en büyük doğal gazoz külü ve sodyum bikarbonat olan Kazan Soda Elektrik programındadır. 1.5 milyar dolar yatırım bütçesi ile Ankara’nın içinde bulunan Kahraman Kazan ve Sincan ilçeleri içinde bulunan Kazan Soda Elektrik; 165 milyon dolar ilave yatırım ile 6. üretim hattını kuracak. Söz konusu yatırım ile her yıle 800 milyon dolar döviz girdisi sağlayan Kazan Soda Elektrik; Türkiye’ye ilave 210 milyon dolar daha döviz girdisi kredi veriyor. Yeni yatırımla 200 yeni istihdam da sağlanmış olacak. Tesis bu yatırım sayesinde; Başkent’in istihdamına ve yapabileceklerine çok yardımcı olacak bir sağlamış olacak.

1.5 MİLYAR DOLAR YATIRIMLA KURULDU

Ciner Grubu’nun 1.5 milyar dolar yatırım bedeliyle Türkiye’yi küresel düzeyde lider nitelikteki Kazan Soda Elektrik Üretim A.Ş tesislerinin açılışını Ocak 2018’de yapılacak. Ciner Grubu’nun Türkiye’yi dünya çapında lider bir kalite kazandıran Kazan Soda Elektrik Üretim AŞ tesislerinin yetiştirilmesiyle Recep Tayyip Erdoğan geliştirildi.

3 MİLYON TON SODA KÜLÜ ÜRETİLİYOR

“Soda Külü, Sodyum Bikarbonat Üretim Tesisi ve Çözelti Madenciliği ile Kazan Doğalgaz Kojenerasyon Santrali” Ankara’nın Kahraman Kazan ilçesinin Fethiye Mahallesi ile Sincan ilçesinin İncirlik Mahallesi kesinnda kuruldu. tesiste; trona madenin çözümü madenciliği ile yer bölümünden ve çözümün işlenerek; ticari bir ürüne ulaşmanız sağlanıyor. Dünyada 3 milyon tonluk ilaçla temizlik ürününe yönelik gıdaya kadar tamamlanmak üzere tamamlanmak üzere olan bir soda külü ve bikarbonat üretimi gerçekleştiriliyor.

YILLIK 800 MİLYON DOLAR DÖVİZ GİRDİSİ

Ürünlerin yüzde 92’si uçuşa geçirilirken; ona yıl 800 milyon dolar döviz girdisi Türkiye ülkesine kazandırılıyor. hazırda hazırda 700 ile Ankara’daki bir katlı tesis tesisatına hazır olun.

KAPASİTE YÜZDE 20 ARTACAK

Avrupa’nın en büyük doğal soda külü ve sodyum bikarbonat olan Kazan Soda Elektrik bu konumu daha da perçinleyecek; ilave yatırım yatırımcısı. tesiste; 165 milyon dolar bütçeli yeni yatırım ile 1/5 ölçekli kapasitena gerçekleştirilecek. Ek 6. Hat hizmete alınacak. Bu sayede; uygun ve 200 yeni istihdam sağlanacak. Ek eğitim 210 milyon dolar döviz girdisi ülke ülkesine kazandırılmış olacak. Tesis bu yatırım sayesinde; Başkent’in istihdamına ve yapabileceklerine çok yardımcı olacak bir sağlamış olacak.


Leave a Comment