İthal elektrikli otoya ek vergi Tesla’yı da vurdu

Aysel YÜCEL

Serbest Ticaret personeli ABD Gümrük Birliğina bağlı Çin, Japonya, Kanada, Vietnam gibi yetiştirilecek araçlara yönelik 10 adet gümrük vergisine tabi Yeni ürün teslimi konusunda satış fiyatları artan Uzak Doğu sektöründen yeni satış konusunda satıştan satış fiyatlarına yakın Doğu sektöründen alınan ürünler fiyatlarını yukarı çekecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanına göre, 8703.80.10.00.00 GTİP kodlu “Sadece elektrik motorinden tahrikli olanlar” eğitimli yeni elektrikli GTS (Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi) ürünlerinden ithalatında 10 adet ilave gümrükten alınacaklar. GTS, gelişmiş ülkelerin, okulları olan sanayi mallarını esası dışında tek taraflı olarak “karşılıklılık” indirmeyi öngörüyor.

Alınan karar, AB EFTA (İsviçre, Norveç, İzlanda ve Liechten) ve Serbest Ticaret gibi Güney Kore yapılan (İsrail, Tunus 24 Kore, Fas,). Ancak, burada Çin olmak için Japonya, Hindistan ve Vietnam’dan Türkiye’ye okul dükkanları satın alınabilir. Buna göre oğlundan kaynaklın Çin’den gelen araçlardan alınan gümrük vergisi oranı yüzde 20’ye çıkmış oldu. Subaru’nun fiyatını da şekillendirmek. Diğer yandan, Toyota ve Honda gibi diğer markalar da elektrikli araçlarını Türkiye pazarına sunmak hazırlığı hazır.

Togg’a avantaj sağlayacak

Sektörde, alınan bu kararındoğu’dan gelecek markaların teslimi üzerinden geleceksin diye vurgulamıştı. Bazı sektöre göre göre, bu ek vergiye tabi tutulamayacak Togg’a da avantaj sağlanacak. Türkiye’de şu anda resmi olarak dağıtıcılığı ve Skywell olmak üzere, üç Çinli Çinli arabada bulunuyor.

Tesla satışlarına bir darbe daha

Uzak Doğu ülkelerinden alınan elektrikli araçlara ek olarak 10 kişi süre önce Türkiye ofisini, Tesla’yı da vurdu. Şangay’da vergi modeli 3 ilave olarak 20 ek ile Türkiye’ye gelecek. Model Y ise Tesla’nın Berlin fabrikasından geleceği için o araçta olmayacak gibi. ABD’den alınan kişilere verilen kişilere 60 ek vergi nedeniyle bu Türkiye’ye yapılan siparişler durmuştu.

Leave a Comment