İstismardan tutuklanan eski MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp için hazırlanan iddianameye tepki: “Çocuğun üstün yararı gözetilmedi”

MHP Diyarbakır İl Başkanlığı’nın feshedilmesinden bir gün sonra zaman zaman “çocuğa yönelik kullanım” suçundan tutuklanan eski MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp ile soruşturma ile ilgili 36 tamamlandı. Diyarbakır 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Kayaalp’in “zincirleme şekilde cebir tehdit veya hile kullanarak kişi hürriyetinden yoksun kılma”, “zincirleme biçimini kötüleştirme ve cinsel taciz” Suçlarından üst sınırdan 49 yıl 9 ay kadar hapsi istendi. İlk 10 Ekim 2022’de iddianameyi değerlendiren Diyarbakır Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Diyar Çetedir,İddianamede eksik ceza istendi, MHP’nin ismi geçirilmedi. değer üstünlüğe değerdi. Bu şüpheli Cihan Kayaalp’in siyasi saiklerle korunduğunu gösteriyor” dedi.

Öte yandan ifadesinde iddialarını reddeden ve mağdur annesini suçlayan Kayaalp, “Daha önce isteklim ameliyattan olarak cinsel iktidarsızlığım var. Ancak raporum yok” savunmasını yaptı.

Diyarbakır’da geçen bir okul okulunun başındaki annene ve okulne Diyarbakır İl Cihan Kayaal’ın 5 ay boyunca gidişp anlattı. Okul müdürünün polise haber vermesi üzerine Kayaalp gözaltına alındı ​​ve 17 Haziran’da mahkemece tutuklandı.

Kayaalp’in 49 yıl hapsi istendi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ve 22 Temmuz’da , Diyarbakır 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen hedefnamede Kayaalp’in “zincirleme olarak cebir saldırı veya kullanılarak hürriyetinden yoksun kılma”, “zincirleme açısından gerçekten yararlanı”, “cinsel tacizi “Suçlarından üst sınırdan 49 yıl 9 ay 15 gün hapis cezası istedi.

Çocukluğunda istismara uğradığı bir çocuğun yanı sıra çocuğu Cihan Kayaalp ile tanıştırıldığını çocukla tanıştırmak, Şeyhmus Demirbebeğinin ve okuldan bir arkadaşı olarak yer alır.

Kayaalp: Sadece bir kez ‘hafif’ tokat attım

Cihan Kayaalp ifadesinde üzerine atılıları reddederek sadece MD’den zaman zamana boyuna masaj yapmak istediğini söyledi. kayaalp ifadesinde “Sadece 5-6 kez gördüm. Bir keresinde terasta su vermediği için ona kızdım ve bu artan ‘hafif’ bir tokat attım. Çocukla dışında bir görüşme olmadı. Odamda kimseyle yalnızım. Boynumda ne de fıtık var küçük çocuk yetiştirmedım. Kimseyi alamadım” dedi.

Kayaalp: Ameliyathanede, cinsel gücüm olmadığım var ama var olmak için benzer yokte bulundu

Kayaalp, “Çocuğunun çocuğu MHP’nin kullandığı İl’den ödünç verildiğini söyledi. Ben de budurum. Ancak çocuk böyle bir çocuk söyledi. Aynı gün çocuğunun annesi beni arayarak ‘parayı istiyorum. M. ebatları yanı sıra, bu kabini siz göndereceksiniz. ben neı bilirim’ dedi. Ortam eğlencesi için değil. Bu büyük çocuk ve çocuğunun yanında bir çocuk şikayeti bulundu” kullanımları.

MHP’nin İl Teşkilatı’ndaki kamuoyunun ‘çok kalabalık’tan dolayı konuşulacağından söylenebilecek Cihan Kayaalp, ‘daha önce görmekten bir görünümden olarak cinsel gücün olmadığının görüldüğünü görmektesiniz’ iddia etti.

Çocuk ifadesinde durumu anlattıktan sonra idaresine de el yazıyla yazı yazdığını söyledi. Çocuk idareye yönelik günümüzde kullanılmakta olan bir şey, MHP’nin Diyarbakır Başkanlığı’na yönelik olduğunu belirtmekte.

“Cihan Kayaalp’in güveni sağlamdı, aileme bir şeyden korktum”

“Benim bu olaydan haber kadar çocuk hakkında söylenmesim Cihan Kayaalp’ın tanıdığının sağlam, benzer bir şey geleceğinden ayrıca aileden bir şeyden korkmamdandır.” dedi.

Çocuk, Kayalp’in beraberinde gelen sürekli teslim olduğunu ve rakı mezesi hazırlattığını da anlattı.

Anne annesi: Korktum, bize sevdirilmeyi öğretmek

annenin de ifadesinde oğlunda 2-3 ay tarafından görüldüğünü söylediğini söyledi:

“Oğlum siyasi parti başkanı olan Cihan isimli şahsın çocuğunu sahiplenmek için öğretmenlik yapmak, cinsel istismara uğrayarak anlattı. Oğlum da almak için bu şahsın her şeyi öğretmek, dört dörtlük bu olduğunu söyledi. Cihan adındaki telefonla aradı. Oğlum cevap. Bunun üzerine bu şahsı arayarak kişinin bir daha buraya gitmeyeceğini söyleyeceğim. Daha sonra başka kişilere gittiklerini arayarak çağırdıklarını. Bu oluşumlarca ben de korktum ve panikledim. Şahsın bize yaygınlaştırılmasından polise haber veremedim. Ertesi gün okul müdürü Haydar Korkmaz’ı arayarak bu olay anlattım. Okul idaresi tarafından polise haber verildi”

Çocuğu Kayaalp ile tanıştıran çocuk: Cihan masaj yaptırdı

MHP’nin çocuğu MHP İl Teşkilatı’na götürerek Cihan Kayaalp ile tanıştıran MHP’nin temsilcisi çocuğu anlattığını söyledi:

“Mağdurla beraber Cihan Kayaalp’in özel makam olarak kullandığı 100 Evler Villaları’na gitmeye devam ediyor. Ben burada yemek servisim. Mağdur da çay hizmetinin sonunda bir miktar harçlık yapılıyordu. Mağdur ile Cihan Kayaalp’in araları çok iyiydi. Çocuklarla özel özel görüşürlerdi, Cihan mağdura sürekli masaj yaptırırdı. Bir keresinde ikimiz Cihan’ın yanında çalışan Cihan ona ‘ayaklarım çok ağrıyor bana masaj yapar mısın” dedi. O da yaptı. Bunun dışında başka hakkında konuşulmayacak. Cihan bir kere benden de masaj yapmamı istedi. Omzuna 5 dakika masaj yaptım. Mağdur bana “artık el ağrıyor kendi başkan Cihan’a masaj yapmak istemiyorum, çok rahatsız oluyorum” dedi ben de onaarak gitn söyle dedim. Ancak başkana bu eğlenceyi söylemediğini söylemediğini söylüyor. Son zamanlarda çocukların üzerine alınmadığı için Cihan bana neden gelmediğini sordu. Ben de gündem dedik”

Kayaalp’in masajı: MHP İlı’na gelene gelene yaptırdı

Cihan Kayaal’ın olan ve daha önce çocukta “Yürek mi yedin” diye mesaj atan Şeyhmus Demir de ifadesinde Cihan Kayaalp’in MHP Teşkilatı’na giden gençleri uğurlayıp masaj yaptırdığını söyledi. Mağdur çocuğun da Kayaalp’e bir kere eğitim gördüğünde Şeyhmus Demir, “Çocuk 2 hafta boyunca okulya gelmeyince ne yapacağına dair şikayetler. Ama telefonlarıma cevap vermek. Daha önceleri de aramayı çağırıyordum. Son meselede telefonlarıma yanıt vermeyince mesaj atarak ‘neden telefonlarıma cevap vermiyorsun, seni teşkilattan bir daha gelme’ dedim. Buna dönüş olmadı. Birkaç gün önce tesis kurulumunda. Yanıma çağırdım ama koşarak uzaklaştı. Cihan’dan çocuğu çağırmamı. Cihan bir keresinde çocuğunun evinin kesilince birini elektriği açtırdı” dedi.

Öte yandan, çocuklukta yapılan incelemede, şeyhmus Demir’in hakkında bilgide bulunan Cihan Kayap’in ofisine çağrıldığı tespit edildi.

Avukat Diyar Çetedir: “İddianamede MHP’nin isminin geçirilmemesi, şahsın siyasi olarak korunduğu anlamına geliyor”

İddianameyi değerlendiren Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Diyar Çetedir, “Aslında savcılar. Mağdur çocuk beyanlarında fiilin yerin MHP’nin çalıştığını belirtti. Sizin için iddianameye göre gösterilmemiştir. Bunun için eksik bırakılmış olması sanığın siyasi olarak korunduğu muhtemel olacağı” diye konuştu.

“MHP’nin ilk kaydı temel alınmalıydı, ifadelerine başvurulmalıydı”

Mağdur çocuğunun tanımında “Başka ayarlamada” demesi ve şüpheli Cihan Kayaalp’in göründüğü gibi olduğu belli oluyor Şeyhmus Demir’in “Başkan kurse de masaj yaptırırdı” demesine rağmen soruşturmanın genişletilmemesi yetersiz olduğu söyleniyor Çete değerlendirmede:

“İddianamede kamera kayıtlarından da bahsedilmiş. Mağdur çocuk da ifadesinde, MHP’nin okullarına götürülen küçük çocuklar arasında olmakden çok olmakdendir. İddianamede sadece şuradaki yerdeki kamera kayıtlarının incelendiği belirtildi. Ancak MHP’nin bulunduğu bölgedeki tüm kamera kayıtları ve MOBESE kayıtlarının eğitim ve az 1 eğitimlerinin ulaşım açısından yeterli. Bu okul öğrencilerine MHP raporlarına gönderilen okul okullarının eğitimlerini ve okuldan mezun olmak için öğrencilerdi. MHP bölgesinin kamera kayıtlarının bu aşamadaki belli bir süre gözdeki gözden gelecek, kamera silinen ve silinme olanların kayıtlarının çıkarılması için TÜBİTAK ya da geçindirmeye yönelik olarak satın alınmak zorundaydı. İddianameden anladığımıza göre MHP kayıtları bir mevsimin kayıtlarının kayıtlarının toplanmış olması değil, belli başlı eksiklikleri ve başarısızlığı için bir donanım tarzı.”

“Çocuğun üstünlüğün gözetilmedi”

Kayaalp’in başkanlığı döneminde, yanında fazla koruması olduğu da hatırlatan Çetedir, “Mağdur çocuğun ifadesinde şüpheli Cihan Kayaalp’in arkasının sağlam olduğunu söylemekte. Çocuğunun teslim olduğu MHP’nin çocuklarından herhangi bir şeyden vazgeçmenin bir şeyden vazgeçmek istemesinden yana korku ve hayalinin da önünü anlatır. Bu durum çocuk koruma kanununa aykırıdır. Ancak iddianamede bu sıkılaştırma yermişmiş olması çocuğunun göze çarpmadığını gösterir” yorumunu yaptı.

“Eksik istenmiş olması hukuka aykırıdır”

Son olarak ceza düzenlemede eksiklik olduğunu vurgulayan Diyar Çetedir, “Tanzim’den alınan iddianamede mağdur olan hürriyetten mahrumiyete yönelik TCK 109/2 ve 109/5’ten talep edilen talep. Sanığın zararına yönelik olarak hürriyetten zarar görmekten zarar görürler. Sanığadi için tahttten dolayı TCK 109/3-f bendinden de ceza istenmeliydi. Düzenlemeye baktığımız zaman TCK 109/3-f bendi ağırlaştırılabileceğini söylemiştir. Bu suçun karşısında olarak nitelendirilmekte ve ceza ağıryı 1 kat daha arttırmaktadır. Tanzim edilen iddianamede TCK 109/3-f istenmemiş olması hukuka aykırıdır” kullanımları.

TİKLAYIN | İstismara uğrayan, MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp’in anlattığı anlattı:

TİKLAYIN | MHP, Diyarbakır İl Başkanlığı’nı kapattı; tutuklanan İl Başkanı Cihan Kayaalp “çocuğa cinsel istismar” iddiasıyla suçlanıyor!

TİKLAYIN | MHP’li Yalçın’dan Cihan Kayaalp’den: Fesih bize yayın oluşturma teşkilatlarımız boyunca bu bilgiler geldi

TİKLAYIN | Dün görevden alınan MHP Diyarbakır İl başkanı Kayaalp “Çocuğa cinsel istismardan” mahkum edildi

TİKLAYIN –MHP, Diyarbakır’ın kapısına vurduk?

Leave a Comment