İstanbul’da 3 milyon 200 bin yurttaş ev kirasını ödeyemiyor

Kiradaki fiyatlarındaki yüksekler yüzünden yurttaşlar barınma kriziyle karşı karşıya. TÜİK alarmlı enflasyon 78.62. Türk-İş’in açlık grevi-yoksulluk planına göre, dört kişilik bir hazırlık plan gıda harcaması 6 bin 391 lira. Buna göre ücret asgari ücretin 5 bin 500 lira olması ve yüksek kiraları birlikteyken çizilen tablo yurttaşlar için çıkılmaz bir hal alıyor. İktidarın deney ise kira bitlerine 25 simülasyon oyuncak oldu. Bu yolda, yeni ev arayanlara yardımcı olmadı.

‘YARISI ÖDEYEMİYOR’

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ekonomik kriz hakkında yurttaşların kiralarını ödeyemediklerini belirtti. İstanbul’da yaşamda olanların bir yüzde 86 kirasını gösteren Tekin, “İPA araştırmasına göre İstanbulluların yüzde 95’i araştırmasına göre yüksek düşünüyor. 16 milyon İstanbullu var. 6 milyon 400 bin kişi kirada yaşıyor. En az 3 milyon 200 bin kişi de kirasını ödeyemiyor. İstanbul’da yaşanabileceklerin İstanbul’da temel barınma harcamasını karşılayamıyor” dedi.

Tekin, şu ifadeleri kullandı: “Erdoğan İstanbulluları açlığa, Türkiye’yi yoksulluğa mahkûm etti. Erdoğan’ın çıktığı mahallelerde çocukların geceleri yatıyordu. Pazar yerinde darı yerden çürük sebze topluyor. Kendi büyüdüğü sokaklarda cesareti olsa, yaşarım ve açlığı görecek. Sonbahar ve kış ayları zor..”

‘ASTRONOMİK SANATÇI’

Kadıköy Geçinemiyoruz Platformu Sözcüsü Cihan Uyanık, fiyatların devamındaki duraklamanı konut.

Uyan’ın gidişatında 25 civarında gerçekçi, kolay kolay atlatılabilir. Ev sahibi konutun bulunduğu bölgede emsal kiraları örnek gösteriler için astronomik kiraya vermeye çalışıyorlar. Mevcut durumdaki mevcut durumdaki yeni yetebilecekleri bir ev bütçesine sahip olabilecekleri için yeterli bütçeye sahip olabilecekler.

.

Leave a Comment