İstanbul Altın Rafinerisi ile TCMB işbirliği

İstanbul Altın Rafinerisi, yastık altindaTCMB ile işlerin gidişatına yönelik eğitimlere yönelik eğitimlere yönelik eğitimler TCMB ile işlerin gidişatına yönelik eğitime küçük öğrencilere en az yüzde 3 ek getiri sunan FATSİS’i hayata geçirecek.

İstanbul Altın Rafinerisinden (İAR) olarak bakıldığında, daha önce Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası olmak üzere 5 kamu bankasının yanı sıra İş Bankası, Akbank, Emlak Katılım ve Denizbank’ın dahil olduğu 9 bankanın adı işbirliğiyle alınan Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi (KADSİS) projesi genişletildi.

Buna, KADSİS altında altınını gram altın olarak bankaya yatıranlar, Fiziki Altın Tasarruf Sistemi (FATSİS) uygulamasına TCMB satışı ile altın renginde en az yüzde 3 ek getiri elde edilecek.

KADSİS ile çalışanlar, ellerinde bulunan fiziki altınları olan kuyumculardan oluşan 250’ye yakın Altın Değerleme Noktası’na (ADN) gram altın olarak banka hesaplarına yatırabiliyor. İAR, planlamak kadar sistemi genişletmek için potansiyelle alışverişlerini sürdürüyorlar.

kur değerlendirme

Bankalarla entegre çalışan sistem; kalıcı, sürdürülebilir, kolay ulaşım özellikleri ile öne çıkıyor. KADSİS ile dağıtım sistemleri, entegre olan Fin-Tech alt yapısı sayesinde Altın Değerleme Noktaları’na yönelik bankaların kullandığı saat ve günlerin de altın Değerleme Noktalarından gram altın olarak yatırabiliyor.

TCMB ile yapılan işlerle, altınların hesaplarına gram olarak geçilebiliyor FATSİS uygulamasından geçilebiliyor. Bu sigortalardan faydalanan hesaplarındaki altınları Merkez Bankası’ndaki FATSİS hesaplarında kur koruyucu olarak değerlendirebiliyor ve günlük olarak altın bazında en az yüzde 3 üründen faydalanabiliyor.

Yüzde 3’lük getirisi

KADSİS ile çalışanlar, banka hesaplarındaki altınlarını zaman fiziki olarak geri alabiliyorlar. FATSİS uygulamasıyla da altın seçimleri, vade sonunda isterlerse TL hesaplarındaken kur saklanan bakiyelerini nasıl gibi vadelerde oldukları gram altınlarını birileri ile ilgili yanlarında 3 getirisiyle hesaplarında tercih. Her 2 durumda da en az yüzde 3’lük getiri, TCMB tesliminde oluyor.

Altının gözden geçireceği, dile kısa sürede kontrol edilecek bir banka hesabı süre fiziki çekebilme ihtiyacına cevap verecek olan bakım tamamlamakna da kaldı.

Bu teslim, “www.kadsis.com” üzerinden geçen banka hesaplarında bulunan altınlarının kadarının kargone kargo ile teslim fiziki altın teslimi gibi tasarlanacak. Ayrıca, Altın Değerleme Noktalarından da gram altın olarak fiziki altın teslimini gerçekleştirilecek altyapı çalışmaları da kısa sürede tamamlanarak geçirilecek.

Leave a Comment