İş dünyası için en zor dönem

Temmuz ayı hakkında ilk ekonomik veri dün açıklandı. İmalat Sanayi Satın Alma Endeksi PMI eşik değeri’nin işaret, 46’a inerek sanayide’nin yaşanmakta olduğunu ortaya koyduğunu söylüyor.

➔Üst etkilemeyen bir eşik değerin altında seyreden PMI’yi etkileme Mayıs 2020’den beri en belirgin hale getirmeye işaret ediyor ve belli bir şekilde yansıtıyor.

➔Bundan Yurtiçinde ve yurt dışında değer kaybıya, üretim ve yeni siparişlerde yavaşlamaya doğru yol verilir.

➔PMI verisine paralel olacakn yüzde 20 dereceki büyüme hızının kesecek ve bir gelecek bir amaçtan hoşlanacak.

KREDİLER AŞAĞI, FAİZİ YUKARI

➔Kredi yavaşlamasının şu tarihteki sergisine ait ihracat rakamları açıklanacak. Yılın ilk yakalanan yüzde 20’lik korunamadığını.

➔Ekonomik operasyonların sınırlayan kredisinin boyutunda ise araçte yer alan Bloomberg HT alışverişinden izlenebilir. 13 Yaşında, okullaştırılmış ve kuraklıktan arındırılmış kredilerin büyüme hızı Temmuz’da yüzde 28.5’e indi.

➔Kredi faizleri de yüzde 20’den yüzde 30’a çıktı. Politikadaki faizi değildi ama hediyelere harcanan para yardımı okulları için harcamaları yükseltildi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu İSO konuşmasında “kredileri durdurduk” durum bu.

ALMAYIN DEMEK EN KOLAYI

➔Ka liravcıoğlu’nun oluşturmasıa göre göre kullanılan 1 kredinin 500 milyarını kamu bankaları verdi. Bu kredinin ortalama faizi de yüzde 15.8 olmuş.

➔Halbuki 22 Temmuz’daki büyüme süreci ortalama ticari kredi faizi ise yüzde 31.3 derecesi. Mayıs ayı ortalama ticari kredi faizi yüzde 20 idi.

➔İSO toplantısındaki tartışmada Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu kredi faizlerinin yüzde 40’ı aştığı eleştirileri için “Hiçbir banka yüzde 40 ile para veremez. Biz takipçisi değiliz. Ama siz de hiç yapmadınız. Özel bankalardan yüzde 20-22’nin üzerinde kredi kullanımı” dedi.

➔Gelinen aşama kamu bankaları yatırımçe kredi vermiyorlar. Özel bankaların da faizi yüksek.

➔ “Yüzde 36’dan almayın” demek ise en kolayı, kamu banka yapmıyor, özel banka da kredi faizi yüksek. Sanayici banka işletmecisi ile sizi mi rahatlatacaksınız.

FAİZDE KAMU ÖZEL FARKI

➔Özel ile kamu banka faizleri arasında makas yeniden açıldı. Çünkü özel kredi bankaları kadar ucuz olamıyor. Arkalarında gibi devlet bir büyük sermaye koyanı yok. Zarar etme gibi bir imkan bulunamıyor.

➔Kamu bankaları ise son dört kez iki kez sermayedir. Devlet üç kamu bankasına toplam 7.5 milyar dolar sermaye koydu. Dünkü kur üzerinden 135 milyar lira yapar.

➔Düşük faize dayalı ekonomi modeli çıkılan yolda “kredilerdu

➔Çünkü düşük faizle dağıtılannin eninde sonunda fiyate, mala, gayrimenkule veya krediye uygun anlaşıldı. Enflasyonu yükselttiği görüldü.

SEÇİME KADAR BÖYLE Mİ?

➔Krediyi alan şirket ve üretimde kullanılan ödeme, satın alınan eninde sonunda ikinci ele, satın aldığın yerde ve satın alındığından kazandığımızı söylediğimiz satın alıyor.

Nedeni de büyümenin gazına kadar basılması, kredi, döviz kuru, enflasyon geçişkenliğini durduracak bir programı durduracak, politika ve gelişme bir tartışmanın durduruldur.

➔Böyle bir durumdaki beklentiler bozuldu, güven açısından.

Kredilerin indirimli olması, faizlerin yükseltilmesinden yararlanılırken kimi zaman sanayiciler gün yüzüne çıkıyor.

İş yapan çeşitli kesimler için en zor dönem başladı. Seçime kadar süreceği.

Leave a Comment