İngiliz Ulusal Güvenlik şefi uyardı: ‘Yanlışlıkla nükleer savaş çıkabilir’

Rusya’nın Ukrayna’nın arasında’yı işgali Doğu ve Batı ipleri örneklemeden, İngiltere’nin ulusal güvenlik şefi Stephen Lovegrove, olası bir’nükleer savaş riskli’ konusunda uyardı.

İngiliz Ulusal Güvenlik savunması uyardı: 'Yanlışlıkla savaştan çıkabilir'

Rusya’nın Ukrayna’sında işgalinde geride kalan günken, anlatılanlar’ nükleerer çatışma’ de bir kez daha gözleri görür serdi.

İngiltere’nin ulusal güvenlik şefi Stephen Lovegrove, dünyanın yeni ve ‘tehlikeli bir çağa’ konusuna işaret ederken, Batı’nın Çin veya Rusya’yla yanlışlıkla’ bir savaşa girmediğini söylediğini söyledi. Lovegrove, Batı’nın Çin ve Rusya ile iletişimini kestiğini vurgularken, bu Çin’de gerçekleşecek’yle bir çarpışmaya veya Rusya’ya gideceğini açıkladı.

Lovegrove siyasette çok yoğun olarak kullanılan ‘arka kapı’ diplomasisinin de bozulduğunu söyledi. Lovegrove, kapalı kapıların önünde yapılan çok sayıda askerin saldırılarını ön plana çıkarıyor.

Nükleer silahlar yasa dışı: 50 ülke tarihi BM anlaşmasını onayladı |  Ulusal Katolik Muhabir

‘YANLIŞLIKLA’ ÇATIŞMA BAŞLAYABİLİR

Tam da bu siyasi iklimin içinde yetiştirme planlarında İngiltere’den gelen korkuları daha da büyüttü. Ulusal güvenlik veya, Batı’nın ülke ile ‘iletişimin’ ile karşı karşıya’ Çinişişle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıldı.

Lovegrove, teknolojidekilerin silahları daha fazla ve kolay erişebilir hale getirmeni belirtirken, bu bölümdeki düzenlemelerde önemli olduğu ve ‘dikkatli olunması’ konusunda hazırlıklı olunmasında.

‘DİYALOG ALAN YARATILMALI’

Washington DC’deki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezine hitaben konuşmada Lovegrove, NATO’nun ‘stratejik’ durumunun risk altında olduğunu vurguladı.

Soğuk Savaş döneminde iki kutuplu tipinde bulunan İngiliz Güvenlik Şefi, “NATO ve SSCB’nin yekpare blokları ortak bir doktrin anlayışına ulaşabildiler. Bu bize nükleer savaşa giden yoldan dönüldüğü konusunda güven verdi. Ancak bugün, durum farklı. Bizi tehdit gibi Çin gibi bir ülkeyle aynı temellere sahip olmak. Bu amaçla diyalog kurmamız gerekiyor. ABD Başkanı Biden’ın Çin ile önemli bir yürüyüş olarak görüşmeleri sağlıklı bir şekilde destekler.” dedi.

Çin’i hedef gösteren Lovegrove, “Hem hedeflenen hedefimizdeki silah hedeflerimiz var.

Rusya-Ukrayna yapısı durumu ABD ve Rusya ilk kez görüşecek İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna yapısı durumu ABD ve Rusya ilk kez görüşecek Kim Jong-Un'dan kaza kazası: Hazırız İlginizi Çekebilir Kim Jong-Un’dan kaza kazası: Hazırız Covid-19'a ilişkin sağlık durumu: Biden'ın durumuyla ilgili İlginizi Çekebilir Covid-19’a ilişkin sağlık durumu: Biden’ın durumuyla ilgili

.

Leave a Comment