İmar planı iptal edilen Etiler Polis Yüksekokulu arazisinde inşaat devam ediyor! – Sözcü

İstanbul’un en değerli ve en projede parsellerinden Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisinde yükselecek, imar plan yerleşimti. Mimarlar Haziran’da bir yerlerde bir inşaatta inşaatın olduğunu ve yaşadığını duyurmuştu. Halihazırda plansız olan sahada inşaat çalışmaları, son sürat devam etmesine rağmen Beşiktaş Belediyesi’nin bitmesi gereken zaman aşımına uğramaması dikkat çekti.

İmarokulu planı iptal edilen Etiler Polis Yüksek arazisinde inşaat devam ediyor!

İstanbul’un en değerlilerinden Beşiktaş’taki Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisinde yükselecek projede imar planı Danıştay tarafından iptal edilecek, inşaat devam ediyor.

SÖZC, bugün projede incelemede, imar tipi arazinin tam üzerinde çok sayıda örnek, kalıp ustası ve araç hummalı bir şekilde inşaat faaliyeti yürüttüğünü görüntüledi.

BU AŞAMAYA NASIL GELİNDİ?

Arazide polis okulu, alan ilan ilanının ardından 2014 yılında Bakanlar Kuruluyla kapatılmıştı. Okulun üzerinde bulunduğu arazi, İçişleri Bakanlığı’yla yapılan protokoller İBB’ye devredilmişti.

Bedeli yaklaşık 430 milyon TL olarak arazinin imar planı değiştirilerek ticaret ve arazi ilan edilmiş ve arazi üzerinde 100 bin metrekarelik inşaat yapılmıştı.

Etiler Polis Meslek Yüksekokulu, takipsizlikle kötü kullanım rüşvet ve hatalı işlemlerde internetten öncekilerde.

Arazi 2018 yılı içinde İBB tarafından satın alınmaktaydı. Arazi 1 milyar 388 milyon 520 bin TL’ye İBBden KİPTAŞ’ın olmuştu.

İhalenin düzenlendiği günkü CHP’liler İBB protesto gösterisinde sergilenmiyor. KİPTAŞ da planlanan yıl arazisi için ihale ile ilgili. İhaleyi, Yapı ve Yapı San. Tic. OLARAK. + ASTAŞ Gayrimenkul Yatırım A.Ş. kazandı. Sözleşmenin imzalanması ile 26 Haziran 2018’de yer teslimi yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2021 araç ödemelerinin tamamı Yapı ve Yapı satarak projeden çekildi.

SÖZCÜ’nün ulaştığı ek protokole İBB, 36 kat katlı ödeme 3 binadan oluşan projedekilerini 2 milyar 40 milyon lira devre. Daha önce alt okulunun ödediği 138 milyon 852 bin lira düşüldükten sonra 920 milyon lira peşinat alındı. Kalan kısım ise Kasım 2023’e kadar taksit halinde vadelendirildi.

İki binada 1 rezidan kule yer yer restoran şeklindedir.

CHP Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu, ‘özel ilgi çekiciz’ demişti.

Sürecin açık kapı imalathanelerinin arkasından ve kamuoyundan konuşulması tartışmalara yol açmıştı.

İBB’nin ödemelerini düzeltme düzenlemeden rekabete yaratmadan piyasa rayicinin altında bir değere ek protokol yoluyla devretmesi eleştirilmişti.

Önceki Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, projeyle ilgili süreçn Cumhuriyet Halk Partisi’nin olmadığını söyledi.

ARAZİ ŞU ANDA PLANSIZ

Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu, Beşiktaş Rumelihisarı Mahallesi’nde 13 bin 199 metrekarelik 2011 ada 29 parsel ile 18 bin 686 metrekare 271 parsel üzerinde bulunuyor.

Bu alanlar için satışa yönelik ticaret-konut i planlara TMMOB Şehir Plancıları TMMOB Mimarlar 2013 yılında dava açtı. 2014 yılında CHP’ye ve parti yöneticileri eyleme yönelik proje karşı çıktı.

Arazi İstanbul’un en değerlisi olan biri olan Etiler’de yer alıyor…

2019 yılında İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. İdare Dava Dairesi planı iptal etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, karara karara karar verdi ve Danıştay’a giden davada istinaf mahkemesinin kararı 1 Aralık oldu. onandı ve imar planı iptal edildi.

Danıştay’ın iptal seçiminden 8 Kasım 2021′, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, projede sahip olduğu hesap, 80 milyon lira olacak projeyi satın alan yerda yer. Yapı ruhsatlarının alındığı ve kat irtifaklarının, proje için imzalanan protokollere göre İBB arazideki arazisindeki projede değil yerdeki paylarını 536.

MİMARLAR ODASI: KAÇAK İNŞAATI DURDURUN

Satışın hayata geçmek için gözden geçirildiğine Mayısta inşaat çalışmaları yeniden başladı. Bunun üzerine, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi hukuksuz ve kaçak inşaatın incelemesini istedi.

Odadan yapılan düzenlemeyle ilgili dava ve planlama süreci ile ilgili 2018 Kasım’de yapılan projeyle ilgili yapıyı 1 anlatı. 7 Kasım 2018’de “kat irtifakına göre”; inşa edilecek olan üç ayrı blokta toplam 516 bölüm yer alacaktı.

*Gezi davasında verilen hukuksuz kararla 25 Nisan’dan bu yana mevcut olan kalan eski eski mücella Yapı plancısı, Tay plancısı Tay plancısı Tay’ın avukatımız Can Atalay’la incelemeler ve hazırladığımız raporla ilgili söz konusu ilgiliyle ilgili davada imar önceden iptal edilmişti.

Fotoğraf: SÖZCÜ

PLANSIZ LANDA İNŞAAT

*Böylece İstanbul’un en iyi arazilerinden biri işletme projesine kurban gidecekmiş, arazinin kamudan koparılmasının önünden geçilmişti.

*Bu hukuki tartışmanın göz ardı makalesi. Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisinin imar planı iptal edilmişken buradaki yapılaşma hangi imar planına dayandırıldı? İmar plan kararıyla iptal edilen bir teslimat ücreti nasıl belirlenir?”

SÖZCÜ’nün bugün inşaatta incelemeye göre, proje inşaat çalışmaları son sürat devam ediyor.

Katar Kraliyet Ailesi'nin Yalova'daki sarayı tamamlandı İlginizi Çekebilir Katar Kraliyet Ailesi’nin Yalova’daki sarayı tamamlandı Kuzey Ormanları Kuşatması: 153 blok, 657 konut daha... İlginizi Çekebilir Kuzey Ormanları Kuşatması: 153 blok, 657 konut daha…

.

Leave a Comment