İlk hedefimiz; Lozan’ın bayram olarak kabul edilmesi olacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; Lozan yıl dönümünün 99’uncu yıl dönümünde, Bursa Nilüfer’de düzenleme “Büyük Mübadil Buluşması”na katıldı.

Kılıçdaroğlu, “yolda söze; parlamento seçimleri ilk kanun protokolü Lozan’ın bir bayram oylamasının kabul edilmesinin kanun protokolü olacak. Nasıl ki bizler için bir bayram olması için Bursa’nın öncülüğünde bir kanun tasarısı olacak, yine Balkanlar’dan gelenlerinden de istirhamdır; Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğisiniz, bize katılacaksınız. Oy vereceksiniz. Beraber tartışma“dedi.

Bursa’da Nilüfer Belediyesi, Lozan Mübadilleri Vakfı, Bursa Lozan Mübadilleri tarafından Lozan proseslerinin 99’uncu yıl dönümü Nilüfer’e bağlı Görükle’de “Büyük Mübadil Buluşması” düzenlendi. Buluşmaya CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu katıldı.

Kılıçdaroğlu; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Birinci Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün tartışmalara değinirken, “Mustafa Kemal’in ideali demokrasiydi, hak, hukuk, adaletti. Mustafa Kemal, sadece bizim Mustafa Kemal’imiz değil, unutmayın; bütün mazlum ulusların Mustafa Kemal’idir. … Cumhuriyet’ Cumhuriyet’imizi demokrasi ile taçlandıracağız. Tartışmasını yapıyoruz. saraylara yok. Bizim Çankaya’da oturan onurlu insanlardan var” diye.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“TÜM DÜNYAYA ‘YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ’ DİYE HAYKIRAN BİR HEMŞERİNİZ VAR”

  • Bugün sizler için ne kadar önemliyse bir politikacı olarak benim için de o kadar önemli. Önemi Mustafa Kemal’in arkadaşı, yoldaş, hemşerisimizden olması gerekiyor. Bu yarışma yarışmacılığını getiren, Milli Kurtuluş Savaşı’nı veren, yaşam savaşlarında yaşayan, bütün gidişata dönüşten sonra tüm dünyada bütünleşmeden bütün dünyada barış içinde, dünyada’ diye haykıran bir hemşeriniz var. O hemşerinizin koltuğundaum. Onun bağışıklığından vazgeçmek. O neden 85 milyonu kucaklıyorum, kucaklamaya çalışıyorum.

“SAVAŞ MEYDANLARINDAN SONRA BARIŞIN DA KAHRAMANI OLDU”

  • Bana kızanlar, beğenenler olabilir, ama şundan herkes emin olabilir; tek bir arzum var, bu ülkenin kalkınması, olumlu; tek bir arzum var hiç üstün olmamesi, tek bir çocuğun arzusum var, bu anne çocuğunu sevmemek. Tek bir dalgam var, gökyüzünde yaşayanlar, itibarı, saygınlığı olan güçlü Türkiye’nin ayakta kalması… Tek bir arzum var, kadın erkek barışın sağlanması, Türkiye coğrafyasının içinde yaşaması. Tek bir arzum var, sadece inanç değil, bütün dünyada, dünyada barışın olması… Mustafa Kemal’in arzusuydu. Bunun için mücadele etti. O savaş meydanlarından sonraydı, ama savaş meydanı barışın da kahramanı oldu. Barışı her yerde savundu. Çünkü harcanan ödeme miktarına göre.

“LOZAN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TAPU SENEDİDİR”

  • Lozan… 99’uncu yıl. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapu senedidir. Lozan’ı eleştiren var. Eleştirenler Türkiye’yi bilmeyenler, Lozan’ı eleştirenler var, Türkiye’yi sevmiyorlar; Cumhuriyet’i sevmeyenler, demokrasiyi sevmeyenler. Bir tartışmanın nasıl anlaşılmadıkları. Bu kırsal kalkınma içinde, kan mücadeleyi vereceğiz. Dedelerimiz, babalarımız bu mücadeleyi verdi. Siz de bu mücadelenin bir kahramanısınız. Şimdi hep beraber Türkiye’yi ameliyattan önce. Bunun tartışmasını dağıtın.

“KENDİ ÜLKELERİNDE ONLAR DA BARIŞ İÇİNDE YAŞAYACAKLAR”

  • Elbette nasıl öğreneceğiniz geleceklerimiz var. Doğru yönlendirmelerimiz var, Afganistan’dan gelenler var… Size sözüm söz; Kendi topraklarına, ama bütün mültecileri kendilerine ülkelerine davulla, zurnayla göndereceğiz. Irkçılık yapmıyorum, onlar da insan yapmıyorum. huzurlu da barış, içinde kendi yaşamlarım vardır. Önce barışı, can güvenlikleriniz. Yollarını, okullarını, evlerini, kreşlerini. İstihdam alanlarını yaratacağız. Kendi sahiplerimiz onlar da barış içinde yaşayacaklar. Biz kendi kültürümüzü korumak, küçümsemek.

“O ŞARKI GAZİ MUSTAFA KEMAL’İN DE ÇOK SEVDİĞİ ŞARKILARDAN BİRİYDİ”

  • Burada konuşulurken; ilk şarkı, benim güzel ve duygulandığım en şarkılardan biriydi. O şarkı Gazi Mustafa Kemal’in en çok sevdiği şarkılardan biri. O şarkı aynı zamanda hüzün dolu bir şarkıdır. Balkanlar’ın bütün hüznünü o şarkıda duyabilirsiniz. Mübadillerin, Balkanlar’dan gelen soydaşlarımızın resimlerine bakın. Şimdi boyut seçiminden bir tarihten yeniden yazmaktır. Anıtları, geleceğimizi iyi yetiştirmek, tarihi bir değerdir.

“İLK TEKLİFİMİZ; LOZAN’IN BİR BAYRAM OLARAK KABUL EDİLMESİ OLACAK”

  • Bizler Lozan’ınlık evlatlarımıza, gençlerimize küçüklerimize anlatacağız. Lozan’ın bayram olması gerektiği kadar ifade ediliyordu. yolda söze; parlamento seçimleri ilk kanun protokolü Lozan’ın bir bayram oylamasının kabul edilmesinin kanun protokolü olacak.

“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN PARTİSİNE GELECEKSİNİZ, BİZE KATILACAKSINIZ”

  • Bursa’nın yapabilecekleri, ben biliyorum. Size güveniyoruz, inanıyoruz. Güvenimizin, inancımızın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşerisi olmamızdır. Nasıl ki bizler için bir bayram olması için Bursa’nın öncülüğünde bir kanun tasarısı olacak, yine Balkanlar’dan gelenlerinden de istirhamdır; Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğisiniz, bize katılacaksınız. Oy vereceksiniz. Beraber tartışma. Bu mücadele, hak, adalet mücadelesidir; adaletsizlikleri sonlandırma mücadeledir. Mustafa Kemal’in hemşerisi kolay değildir. Onun ideallerini yaşatmaktır. O ideallerin mücadele yolunda. O kampanyayı yapmaya çalışıyoruz.

“GÜÇLÜ, SAYGIN, İTİBARLI BİR DEVLET OLMAK İSTİYORUZ”

  • Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu durumda bakılabilir durumda. Güçlü, itibarlı bir devlet olmak istiyoruz. Güçlendirilmiş parlamanter sistem istiyoruz. Herkesin saygı duyduğuna, inancına, kimliğine saygı duyulmasını istiyoruz. O zaman güçlü bir devlet; büyüyeceğiz, o zaman evlatlarımız gece ödünç duyacaklar. Bizim mücadelemiz hak mücadelesidir. Bu tartışmayı. Bu savunmayı saldırıya karşı saldırıya geçebiliriz. Bu ülke demokrasisi, kadın erkek çocuğu, yurtta barışı tamamlanabilir niteliktedir. Daha güçlü, itibarlı bir Türkiye bize katılın. Hak, hukuk, sonuca ulaşılacak.

“LOZAN’I NE UNUTACAĞIZ NE UNUTTURACAĞIZ”

  • Benim bir bölümüm var. Bu sahneler kameranın perdesi var. Onun birimiz tek tek vatanseveriz. Her birimiz tek tek tarihimizi eskitmek. Birlikte mücadele, gücümüz zamanımız daha güçlü. Daha fazla inançlı, hizmet etmek. Mandayık biz. Yok olan bir Osmanlı’nın üzerine; çağdaş, genç bir cumhuriyet kurdu. Bunun senedi Lozan’dır. Lozan’ı ne unutacağız ne unutturacağız. 99 yıl geçti. Büyüyen Türkiye’yi görmek istiyoruz. G20’den düşen değil, dünyadaki ilk 10’a bir Türkiye’yi istiyoruz. Bunun reklamını yaratmasını. Bu mücadeleyi vermek birlikte olur. Birlikte mücadeleyi kazanabiliriz.

“BİZİM SARAYLARA DEĞİL; ÇANKAYA’DA OTURAN ONURLU İNSANANA İHTİYACIMIZ VAR”

  • Mustafa Kemal’in ideali demokrasiydi; hak, hukuk ve adaletti. Mustafa Kemal, sadece bizim Mustafa Kemal’imiz değil, unutmayın; bütün mazlum ulusların Mustafa Kemal’idir. Bağımsızlık tartışmasını mazlum ülkeleri, Mustafa Kemal’in tartışmasından sonra ortaya çıktılar. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i kurduktan sonra bütün o mazlum ülkeleri da cumhuriyeti kabul edilir. Şimdi Cumhuriyet’in yüzüncü yılında Cumhuriyet’imizi demokrasi ile taçlandıracağız. Bunun reklamını yaratmasını. Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırdığımızda nasıl olacağımızı, nasıl kalkındığımızı, nasıl güçlendiğimizi sadece bütün dünya çapında… bunun için yeterli, yeter ki güvenin. Bizim saraylara yok. Bizim Çankaya’da oturan onurlu insan var.”

Leave a Comment