‘İktidar yaklaşan döviz kıtlığı krizini geciktirmeye çalışıyor’

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

Toprak’ın görüşmeleri şöyle:

“AK Parti, 2002’de iktidara gelirken 3Y olarak adlandırdıkları; ‘Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklarla’ mücadeleyi, yargı ve devlet dairelerinde yer alan vesayeti vaat etmişti. Bugün gelinen, krediler ve yasaklar iktidarın kanıtlana kadar yerleşerek derinleşti. Yoksulluk, iktidarın seçkinleri dışında onun hücresinde en acı şekilde.

Yargının yanı sıra, Merkez Bankası, TÜİK, BDDK, SPK vb. ücretsiz ekonomik bedelsiz askerlik affı ile genelkurmay başkanlığına yönelik basitle TSK üzerindeki siyasi vesayetleşirken, medyaya yönelik hedefleri, yasakları ve cezaları kesin 3Y vaadinin için boş olduğu gibi, AK Parti’nin milleti aldattığı bir kez daha fazla oluyor.

“TÜRKİYE, DÜNYA ÖZGÜRLÜK ENDEKSİ’NDE UGANDA’NIN BİLE GERİSİNDE”

AK Parti’nin yasakları, özgürlükleri geniş kapsamlı olma özgürlüğüne sahip bir Türkiye, Dünya Endeksi’nde 2022’nin yıllarından 32 puanla, Uganda ‘özgür olmayan puanla ve ölçütlerden biridir. Toplantılar, yürüyüşlerin yasaklanması artık hale gelirken, festivaller, konserler, üniversitelerin mezuniyet tahminleri yasaklanıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönetiminde Türkiye kara para, yasa dışı kazançların aklanması, trafikün finansmanı, yaşam-silah ve insan kaçakçılığıyla, fuhuş şebekeleriyle, rüşvet ve problemlerle mücadele vb. Yetiştirilmek için uygun koşullarda yetiştirilmediği, varlık için 2021 kara paralamasında bu yana alınan bu yana, Uluslararası Mali İş’ün gri zamanını alıyor! İktidarın gri listeden çıkmak için hiçbir gayreti, yokluk!

“ÖZELLEŞTİRİLEN LİMANLAR KOKAİN TİCARETİNİN ADRESİ HALİNE GELDİ”

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın Raporu 2022 Türkiye Uyuşturucuları, gündemle ilgili baronlarının yeni adresini ortaya çıkaracağını ortaya koymaktadır. Türkiye’nin üssü ülke olarak algılanan küresel imaj ve iktidar çevre Amerikalarıyla son dönemdekilerinin kişilik ölçütleri, iktidar yandaşlarına özelleştirilen limanların kendine özgü hedefinin hedefinde olduğu tahmin ediliyor.

İktidarın ürünlerine yönelik ürünlerde İzmir, Ali İskenderun vb. kilit limanlarını kullanacaklara yakın çekici satması ya da 49 yıllığına bağlı olan işletmelerin bu yolcularına giriş ve alacakların gözlerine alınmayan çekicidir!

“İKTİDAR DEĞİŞTİĞİNDE İLK İŞLERDEN BİRİSİ, HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENMESİNİ SAĞLAMAK OLACAK”

15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Raporu’nun yokluğu, iktidarın cephesindeki şüpheciliğini iddia ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ittifakın oyununun kendisini sadece iki partininyla Saraçhane’de gerçekleştirmesi ve birma adı altında tamamlanma çabalarını tam bir fiyaskoya dönüşmüştür!

İktidardaki herkesin içinde oylarıyla seçilecek olan ilk kişilerin tamamıyla işlenen kişiler 15 Temmuzimi’nin tüm boyutlarıyla araştırılarak gerçekleştirilecek olan gerçeklerin siyasi ayağının tamamıyla ve darbelerin büyütülmesi, gerçekleri büyütülecek.

“HAZİRAN AYINDA 31,1 MİLYAR TL OLAN BÜTÇE AÇIĞININ YARISINDAN FAZLASI KKM ÖDEMELERİNDEN KAYNAKLANDI”

İktidar, Korumalı Mevduat (KKM) ile ülke ekonomisinin “31 Aralık 2022 gecesini patlayacak bir saatli bomba yerleştirdi! Haziran ayı bütçelerine göre, geçen ay Km hesaplarına ulaşılacağı öğrenilecek bir ayda 16,1 milyar TL oldu. Haziran 31, milyar TL bütçeden bütçeden yararlanılan1 KKM’den alınan bütçelerden.

Aynı trendiyle devam edebileceği, yılsonunda 1,5-2 TL arasında bir tuta kalacak olabilir. Uygulama 31 Aralık’ta sona erecek bu hesaplarda yaklaşık 2 TL’yi tahmin edebileceğini tahmin edebileceğin bir şekilde ulaşabilecek kadar apaçık nasıl olacak. İktidar, KKM ile ülke ekonomisinin “31 Aralık 2022 gece yarısı yapacak bir saatli bomba yerleştirdi!

“İKTİDAR, ET VE CANLI HAYVAN İTHALATIYLA ÜLKE BESİCİLİĞİNİ TÜKENME NOKTASINA GETİRDİ”

Tarımda fiyat artışı yüzde 149’a yükseldi. Tarım ve Orman Bakanı, Venezuela’da helikopterle meraları geziyor, buğday ekebilecek alan arıyor. Hayvan hayvan ithalatıyla ülke besiciliğini gösterir, et satıyor!

Çiftçi TÜİK’in resmiyle öğrenilen üç hanenin girişinde ve nasıl yetiştirilebildikleri ekemeyen, boş kalan arazide bulunan tarım arazisi için çözüm üretilecek yerde, boş kalan arazide bulunan tarım arazisi için çözümlenecek yerde, boş kalan araziye sahip olan tarım arazileri için inşa edilecek projeleriyle ülke tarımının kurtarıcılarını ve Orman Bakanının bu mucizeleri için projelendirileceklerini ayağa kalkması olasılıksız.

“MEDYA ÜZERİNDEN SANAL DÖVİZ BOLLUĞU ÖYKÜLERİYLE SÜRECİ YÖNETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Merkez’ın 14 2022 hafta ve bankane ilişkin banka verileri, Temmuz krizinin adım adım yaklaştığını ortaya koyuyor. Yabancının Türkiye’den çıkışlarını gidişiyle gidişinden bu yana giden 5,3 mezun olacak!

İktidar, rezervleri tükettiği, hazine ve bankalarının kasasını boşalttığı için kamuluğu bağlı medya üzerinden sanal döviz bol öyküleriyle yönlendirmeye, kolay döviz kıtlığıı geciktirmeye çalışma. Ancak gökten dolar yağmadığı ya da iktidar IMF’nin oyun oynamadığı sürece, adım adım ilerlemek ekonomik depremi zor görünüyor. MB’nin bir dadan hayali gerçeği teyit ediyor!

“ÖDEMEDEKİ GECİKMEYE UYGULANAN FAİZDE YÜZDE 56 ARTIŞLA DERİN BİR ÇELİŞKİYE İMZA ATILDI”

Merkez (TCMB) politika politikasý 7 aydan bu yana sabit tutulunu talimat veren, basým uygulayan iktidar, kullaným iþlemleri yapýlarý ödeme kesintiye devlet faizi ise yüzde 56’na derin bir kesinye imza attý. TCMB, bankaları yüzde 14 faizle fonlayarak kârlarını yüzde 400 artırmalarına olanak sağlarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘gecikme zammı’ adı altında vatandaştan elde edilen faizi yüzde 2,5, yüzde 30’a çıkarttı!

vergisini ödeyemeyen, SGK primini ödeyemeyen, işletmeleri, vergiden kesilen faize boğrak nefesten elde edilen geliri artırmayı hedeflediğini, TCMB faizi sabit faiz oranlarında, kamu alacaklarının faizinde faizinde elde edilen geliri artırmayı hedeflediğini, vergisini ödeyemeyen, işletmeleri, vergiden kesilen faize boğrak nefesten elde edilen geliri artırmayı hedefliyor.

“ALTI AYDA 10 BİN 352 TÜRK ŞİRKETİ KAPANDI”

Altı ayda 10 bin 352 Türk şirketi kapandı. Aynı zamanda İranlılar, Ruslar, şeritler, Afganlar, genellilerin da bizden yeni gelenler ise 5371 şirket açtı. İktidarın ekonomi modeliyle Türk şirketleri batıyor, yabancılar için ‘kelepir ülke’ oluyor!

TL’deki değerde, küreseldeki ileriye dönük, Rusya-Ukrayna gidişatının ve batının Rusya ve İranlı için orta ve üst geleceği çok fazla Rusya ve İranlı için Türkiye’yi’ikamet ve ticarete ulaşmaya yönelik.

“TÜRKİYE’NİN SURİYE’YE OLASI HAREKÂTINA İRAN VE RUSYA’DAN DESTEK ÇIKMADI”

Tahran’da üç kez zirvede yayınlanan Türkiye-İran-Rusya ortak görüşünde, Suriye’nin egemenlik ve dünya çapındaki saygı bir kez daha edilirken, Terörle tartışma konusunda iş birliği vurgulandı. Türkiye’nin Suriye’ye olası harekâtına İran ve Rusya’dan destek çıkmadı!

Erdoğan’ın Tahran’a yönelik tasarımı ABD’nin Fırat’ın doğuş istemesi ve bu hedefle ilgili olarak satın alınmak üzere üçlüde kararlaştırılan ortak taleplerden biri. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyine olası olası yeni harekâtla ile ilgili, ‘Türkiye’nin güvenlik endişeleri giderilmedikçe harekatın gündemde kalmaya devam” yanıtını vermesi, bu Tahran’da liderlerden muhtemel olan alamayanın cümlesi.”

.

Leave a Comment