İBB’de işten çıkarılanlar oturma eylemine başladı: Sivil ölüme mahkum edildik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki (İBB) incelemesi nedeniyle Kod-42’yle İBB 50′ yakın yakındaki Saraçhane Parkı’ndan görülen Saraç’nda yakın dinlenme istasyonuna yakın park yeri.

Fotoğraf: Twitter / TİP

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “İBB’de 557 terorist var” Açıklamadan yakınmaktan bahsederken 50’ye habersiz atılırken sayınından endişeleniyor. İşten atma olarak Kod-42 gösteriliyor. Kod-42’yse şu anlama geliyor: “Gerekli vasıflar veya kullanım amaçlı araçlarda kullanıma yönelik olarak kendisinde tıpta ileriye yönelik kullanımlar hakkında bilgili veyalt kullananların işvereni.”

BirGün’den Deniz Güngör ve Yaren ile ilgili açıklamayı, kanunun haberine kararnameyle (KHK) durumu iyileşir sonra İBB’de göreve hazırlık ve güvenlik soruşturması süreci işsiz Fatma Gül Eryıldız okuduktan sonra işsiz.

Eryıldız, şunun dedi: “İçişleri bakanının spekülatif açıklamalarıyla, masumiyet karinesi gibi en temel ilkelerinin çiğnen korkunç bir boyut kazanmış. İBB’nin arkadaşlarını yönlendirmek için olası tehditleri savuşturmak için mesailerini feda etme tutumlarını, AKP’nin iktidarının yoklama eğitimine yönelik hizmet görecekleri.”

‘İBB kendi okulundan ayrılmadı

işe alınırken ‘barış akademisyeni’ Haberi bilinilmeyen Eryıldız, şöyle devam etti: “Bizi çalıştıranlar. Kod-42 dijital bir damgadır. Ben daha uygun olması KHK’yla sağlandı. Bu benim SGK kodumda var. Şimdiyse İBB beni ikinci bir damgayla Kod-42’yle atıyor. Ben artık nasıl işm?”

İşten çıkarılmalarının yasasuz olduğunu belirten Eryıldız, şunu söyledi: “Burada güvenilir olmayan bir yönetimden bahsediyoruz. 16 milyon için çalışan bir belediye bu kadar mı sağlamdır ki ‘Devlet dedi, ben verdim’ diyor. Bizim çıkarılmamız kesinlikle kanuni değil siyasi bir tercihtir. Bizi atmayı İBB tercih etti. İBB kendi okulunun başında durmadı.”

Fotoğraf: BirGün

Gezi Direnişi’nde davaen Ali İsmail Korkmaz’a bir Kod-42’yle çıkarıldığı söylenir Alçay Çelik Alkan şöyle konuştu: “Koşarak yazıdan hem yazılmaz. Biz neyin yalanını söyledik? Bu damgayla nasıl tekrar ekmeğimize erişeceğiz? Diyor ki‘Ben atmakla yetinmiyorum bir bağlantı deteum.’

‘Arka planda kulisler’

İBB’ İstanbul Planlama Ajansı’nda sık sık: Ramazan Oruç, “Bir yüzünden yakın bölgeden sonra gidişinden moe uğramıştım. Ek iş imkanlarının sağlayamadığı ve korkunç ek mesaisi yapılabiliyordu. Bunlardan, bunlardan sonra yasal ücret almayan herhangi bir ek işi yapmayacağım yöneticilerime sonra beni apar için sarfettiğinden yararlanırlar.”

İstifaya’yı zorladığını belirten Oruç, şöyle devam etti: “Ortaklaştığımız yer bir emeğinleştirilmezleştirilmesi. Bu sistem olarak 20 yıldır neo-liberal AKP Hükümeti’nin uygulaması. İBB’de ‘Mesai satın almayı töhmet altından yararlanman, bunlardan yararlanmalarını kazanımzz’ gibi bir açıklama yaptı. Zamanlara geri adım attılar ve arka plan kulis oluşturmayı planlamaya zorladılar.”

İşçilerin talepleri şu şekilde:

  • İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun gözdesi dilemesi.
  • İşten size hizmetsiz kıyafet iadesi.
  • İBB’deki hukuksuz durumdan çıkarmalar.

Leave a Comment